1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin Vadeli İşlemleri : Bir vadeli işlem sözleşmesinde, iki taraf, gelecekteki bir tarihte anlaşılan bir fiyatta bir emtia ticareti yapmayı kabul eder.

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin Vadeli İşlemleri : Bir vadeli işlem sözleşmesinde, iki taraf, gelecekteki bir tarihte anlaşılan bir fiyatta bir emtia ticareti yapmayı kabul eder.

Örneğin, büyüme mevsiminin başlangıcında tahıl ürünleri satan bir çiftçiyi düşünün. Tahıl fiyatı şimdi ve hasat zamanlarında düşerse, cebinden çıkar. Tahıl alıcıları aynı pozisyonda ama denklemin diğer tarafında. Tahıl fiyatı yükselirse, ürünlerini kayıpta satarak bulabilirler.

Vadeli işlemler, bu dalgalanmalara karşı korunmanın bir yoludur. Alıcı ve satıcı, üzerinde anlaşılan bir fiyat ve sabit bir tarih için belirli bir ticaret yapmayı kabul eder. Anlaşma, tarafların kazananlar veya kaybedenler ne olursa olsun satın alma işlemini sonuçlandırmak zorunda olduğu yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmedir.

Finansal yatırımcılar, vadeli işlemlerini bir varlığın gelecekteki fiyatında spekülasyon yöntemi olarak kullanırlar. Eğer fiyatların artacağına inanıyorlarsa, o zaman varlıkları sabit bir gelecekteki fiyattan satın almak, bir tüccarın bu varlıklarını veya vadeli işlem sözleşmelerini, piyasa faizleri yükseldiğinde daha yüksek bir fiyata satmasını sağlar. Riskli bir iştir ve kar elde etmek, piyasa dalgalanmalarının derinlemesine anlaşılmasına dayanır.

Bitcoin futures benzer şekilde çalışır. Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri alıp satarak, yatırımcılar bitcoin’in geleceğe ait değerine, aslında varlığa sahip olmak zorunda kalmadan spekülasyon yapabilirler .

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin futures, 2018’den önce bir süredir varlığını sürdürüyordu , ancak sadece kripto borsalarında denetimsiz varlıklar olarak işlem görüyordu.Düzenlenmiş bitcoin futures 2017 sonunda piyasaya sürüldü. Aralık ayında bir hafta içinde iki önemli vadeli işlem borsaları, Chicago Board Options Exchange (Cboe) ve Chicago Ticaret Borsası (CME), her ikisi de bitcoin bazında vadeli işlem görmeye başladı.

Daha geniş mali topluluk, bitcoin futures tanıtımını memnuniyetle karşıladı. Aslında, sahip olmak zorunda kalmadan bitcoin ticaretine dahil olmak için ilk fırsattı. Ayrıca koruyucu güvenlik ve düzenlemenin meşruluğunu da teklif etti.

Buna ek olarak, bitcoin vadeli işlemlerde ticaret, bitcoin ticaretini yasaklayan ülkelerde yatırımcılar için bir fayda sağlamaktadır. Bunun nedeni, vadeli işlemlerde alım satım işleminin bitcoin ticaretinin kendisi anlamına gelmez.

Kripto topluluğuda, bitcoin futures’larının piyasaya çıkışında ilk heyecan verici bir dalgalanma yaşadı.Piyasanın yeni yatırım girişinden artan likidite görebileceği düşünülüyordu.

Bitcoin fiyatı bu olaylardan önce sürekli olarak yükseliyordu. Cboe web sitesi , bitcoin futures’larının ticaretinin başladığı gün aynı anda düştü ve bitcoin fiyatı yüzde 10 arttı.

CME bir hafta sonra bitcoin vadeli işlem görmeye başladığında, bitcoin tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 20k USD’yi vurdu. Hepimizin bildiği gibi durum fazla sürmedi 🙂

Sonra ayılar geldi

Bitcoin’in fiyatı, 2018’in ilk birkaç ayında sürekli olarak düştü. Haberlerin çıkışları, bitcoin futures’larının piyasaya sürülmesinden daha fazla zarar verdiğini düşünmeye başladı. WSJ bir analiz yayınladı , Bitcoin vadeli ticareti kurumsal yatırımcılar fiyat aşağı sürüş ayı idi küçük yatırımcılar Bitcoin fiyatına boğa iken belirtilen Ocak ayında.

Düzenlenmiş bitcoin vadeli işlemlerinin piyasa fiyatlarında bir düşüşe yol açması tamamen mümkün olsa da, ticaret hacimlerinin bu teoriye bağlı olması gerekmez. CME Group, temmuz ayında trading ikinci çeyrek ticaret istatistiklerinin ilk çeyrekte ortalama yüzde 93’lük bir artış gösterdiğini belirtti.

Eğer Fed’in teorisi doğruysa, bitcoin vadeli işlemlerinde bu kadar keskin bir artış, Bitcoin değerini 2018’in ikinci çeyreğinde birinciden daha fazla etkilemiş olmalıdır. Özellikle kısa devre trendi ise. Bununla birlikte, 2018 için Bitcoin fiyat tablosu, ilk çeyreğin en hızlı piyasa dalgalanmalarını açıkça göstermektedir.

2018’in ilk çeyreği, Bitcoin için ikinci çeyreğe göre daha oynaktı.

Buna ek olarak, bitcoin vadeli işlemlerin ticaret hacmi, Aralık ayındaki piyasaya çıkışının başlangıcından itibaren bile, genel olarak yavaş seyretti . Düşük hacimli işlemlerin fiyatlarda önemli bir düşüşe neden olabileceğini varsaymak büyük bir sıçramadır.

Bitcoin Vadeli İşlemlerin Geleceği : Physical Settlement Bitcoin ETF’yi etkinleştirir mi?

CME ve Cboe, kripto borsalarındaki bitcoin fiyatına bağlı olarak, cash-settled bitcoin futures’ları tanıttı. Bununla birlikte, kripto borsaları kuralsız kalır. Bitcoin vadeli yolcuğulundaki bir sonraki büyük gelişme, düzenlenmiş, Physical Settlement vadeli işlem sözleşmelerinin getirilmesidir.

NYSE’nin sahibi olan Intercontinental Exchange (ICE) , gerçek bitcoin’le uzlaşan gelecekleri başlatan Bakkt adında bir başlangıç ​​oluşturdu.Bu, düzenleyicilerin gereksinimlerini daha iyi karşılayan bitcoin vadeli işlemlerde daha ileri bir gelişmedir.Bakkt, bu yıl Aralık ayında bitcoin vadeli tekliflerini sunacağını duyurdu.

Tek başına bu, bitcoin pazarına daha fazla kurumsal yatırım çeken bir adım olabilir. Ancak, Physical Settlement olan vadeli işlemlerin ABD’de SEC’in bir Bitcoin ETF onaylamasına yardımcı olabileceği yönünde spekülasyonlar var.SEC,önceki reddetmeler sırasında , kriptoyu düzenlenmemiş borsalara ve bitcoin pazarının genel büyüklüğüne, bitcoin ETF’lerini reddetme nedenleri olarak gösterdi.Physical Settlement vadeli işlemler de piyasaya likidite enjekte edebilir, bu da Bakkt’ın SEC onayının önündeki engelleri kaldırdığı anlamına gelir.

Yorum Yap

Yorum Yap