İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Bitcoinlerinizin güvenliği için bilmeniz gerekenler

Bitcoinlerinizin güvenliği için bilmeniz gerekenler

Bitcoin Vadeli İşlemlerinin Kısa Tarihçesi

Bitcoin , blokzincir teknolojisini kullanan, tamamen dijital bir para birimi, ödeme sistemi ve merkezi olmayan bir mutabakat ağıdır. Sistem üzerinde, kullanıcılar birbirlerine aracı olmadan doğrudan transferler yapabilir. Transferler merkezi olmayan dağınık bir kayıt ve mutabakat sistemine kaydedilir. Bu kayıt ve mutabakat sistemine Blokzincir (Blockchain) adı verilir. Bitcoin ağı üzerinde transfer edilen değer birimi Bitcoin (BTC) olarak adlandırılır. Bitcoin, Blokzincir’in şifreli (kriptolu) yapısı nedeniyle kriptopara olarak da tanımlanır. Fiziksel olarak kullanılmaz, tamamen dijital olarak üretilip, eşler arası ağ üzerinden transfer edilir.Peki bitcoinlerin güvenliğini sağlayabilmek için ne yapabiliriz?

Bitcoinlerinizin güvenliğini sağlayabilmeniz için bilmeniz gerekenler

  • Bitcoin’lerinizi korumak için ilk başta yapmanız gereken en temel güvenlik bitcoinlerinizi Borsa ve Online Cüzdanlarda bulundurmamanız gerekmektedir.Bunun nedeni Borsa’lar veya Online Cüzdanlar ne kadar güvenli veya güvenilir olursa olsun kötü niyetli kişiler tarafından Borsalara veya Online Cüzdanlar saldırıya uğrayabilir ve Bitcoinleriniz ele geçirilebilir çünkü bu bitcoin’ler Borsalarda Sanal ortamdaki borsa cüzdanızda bulunmakta olup her hangi bir saldırı altında bunları kaybedebile olasılığı bulunmaktadır.
  • Borsalarda her nekadarda para birimlerinizi bırakmamanız konusunda sizi uyarsamda Borsalarda AL-SAT yapan kullanıcılar belirli miktarlarda hesaplarındaki cüzdanlarda belirlik bir miktarda bitcoin bulundurmaktadırlar.Bu hesaplardaki bitcoinlerin başka kişilerin eline geçmemesi içinde birşeyler yapabilirsiniz.Öncelikle çoğu borsanın da desteklediği iki faktörlü doğrulama seçeneği kullanmanız gerekmektedir.
    SMS ile doğrulama.
    Hesaplarınıza ulaşmayı engellebilmek için Güçlü bir şifre seçmelisiniz , bu şifrelerin doğum tarihi , isimlerden kaçınarak güçlü şifreleme teknikleri kullarak bunları oluşturabilirsiniz.
  • Bitcoin’lerinizi korumanın en sağlam olabilecek seçenek Offline Cüzdanlar bunlara örnek olarak Ledger Nano S,Ledger BlueKeepkey ve Trezor gibi cüzdanlardır.Bunlar gibi  güvenliği sağlayacak başka seçeneklerde mevcut. Masaüstü ve Mobil Uygulamalar kullanarak da güvenliğinizi sağlayabilirsiniz. Ancak bu uygulamalarıda kullanmak istiyorsanız size önerim güvenliği üst seviyeye çıkarmak istiyorsanız bu uygulamaların yüklü olduğu cihazlarda internet bağlantısını kesmeniz olacaktor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap