1. Ana Sayfa
  2. Altcoin
  3. Block.one EOSIO Protokolünün 2.0 Versiyonunu Piyasaya Sürdü

Block.one EOSIO Protokolünün 2.0 Versiyonunu Piyasaya Sürdü

EOSIO2.0

EOS geliştiricisi Block.one , EOSIO açık kaynak protokolünün 2.0 versiyonunu piyasaya sürdü.

EOSIO, merkezsizleştirilmiş uygulamaları (DApps) geliştirmek ve barındırmak için kullanılan blockchain tabanlı bir akıllı sözleşme protokolüdür. Yetkilendirilmiş hisse ispatı adlı bir mutabakat modeli kullanır.

Block.one’ın duyurusuna göre EOSIO 2.0, akıllı sözleşme işletiminde sistem kaynaklarının etkili kullanımasını sağlayan, blockchain uygulamarı için özelleştirilmiş yüksek performanslı bir WebAssembly motoru olan EOS VM için çeşitli iyileştirmelere içeriyor.

Block.one yeni versiyonun eskisine oranla 16 kat fazla performans sağladığını, böylece akıllı sözleşme etkinliğini büyük ölçüde artırdığını iddia ediyor.

Diğer büyük gelişmeler arasında WebAuthn doğrulama standartlarının uygulanması, doğrulama için donanım cihazı kullanımına olanak sağlama ve tarayıcı üzerindeki işlemleri uzantılar olmadan veya EOSIO uygulamaları için fazladan yazılım indirmeden imzalama imkanı bulunuyor.

Basın bültenine göre bu durum, kullanıcıların özel anahtarlarının veya diğer hesap bilgilerinin takibini yapmasına gerek olmadan güvenliği iyileştirecek.

Block.one ağın blok üreticileri için ise ”ağırlıklı eşik seviyesi çoklu imza blok üretimi” adını verdiği, ”herhangi bir hassas veri paylaşmadan çoklu blok imzalamaya izin veren bir izin katmanı” kullanarak blokları güvenli bir şekilde imzalanın yolunu geliştirdi.

Yeni geliştirici araçları

Yeni versiyonda ayrıca EOSIO Quickstart Web IDE adlı web tabanlı bir geliştirme aracı bulunuyor. Söz konusu araç, EOS.io uygulamalarını inşa etmek için gereken karmaşıklığı ve sistem gerekliliklerini azaltmayı hedefliyor.

 

 

Kaynak : Cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap