İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Blockchain Nedir ?

Blockchain Nedir ?

Blockchain Nedir ? Blockchain hakkında bilinmesi gerekenler

Blockchain Nedir ?

Blockchain, “blok” olarak adlandırılan kayıtları içeren merkezi olmayan bir dijital listeler sistemi veya defter sistemidir. Bloklar, bilgileri herkesin erişebileceği güvenli, şeffaf ve kalıcı bir şekilde tutar , kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez.Verilerin biriktirildikleri blokları aynı bir zincir gibi, birbirlerine şifreleme algoritmaları ile bağlayarak saklamasına ve bu zincirin birçok kişiyle dağıtılmış olarak paylaşılmasına borçludur.İlk olarak ilk kripto para birimi olan Bitcoin kullanılarak yapılan işlemleri kaydetmek üzere ortaya çıkmıştır.

Önerilen Yazı
Bitcoin nedir? Bitcoin Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

Bitcoin ,  Satoshi Nakamoto tarafından icat edilen ilk kripto para birimidir. Bitcoin (BTC) blok zincirinin başladığı yer olmasına rağmen , dağıtılmış defterin ( distributed ledger  ) bunun ötesinde yetenekleri bulunmaktadır. Sistemin merkeziyetsiz bir yapısı bulunduğundan dolayı , bilgisini kontrol eden ya da yöneten merkezi bir güç olmadığı için, bozulabilecek ya da kırılabilecek bir merkezi veritabanı yoktur.

Yerel yönetim, tüm paylaşılan bilgilerde tam şeffaflığa izin verir. Ayrıca, bilgiyi barındıran ağın kurcalanması imkansızdır. Bilgiyi ileri ve geri iletmek yerine, mülkiyeti her seferinde değiştirerek değiştirmek yerine, herkes esasen ona sahip ve aynı anda erişebiliyor.

Bu, insan hatası olasılığını ortadan kaldırır. Doğrulama süreci çok katı olduğundan, içerdiği bilgi güvenilirdir. Bu değiştirilemez çünkü böyle yapmak tüm zinciri geçersiz kılar. Başka bir deyişle, blok zinciri bilgileri kapatılamaz veya sansür edilemez ve özerklik ve bireye sorumluluk ve kontrol getirme olasılığı vardır.

Blockchain Teknolojisini Tanıma

Blockchain, “blok” olarak adlandırılan bir işlemler dizisidir. Her blok, bir işlemle ilgili tüm bilgileri ve verileri içerir. Aynı zamanda önceki bloğun karma değerini de içerir. Bir karma, bloğun parmak izi gibi davranan bir koddur, bu bloğa tamamen özgüdür ve işlemin verileri her değiştiğinde değişir.

Her blok önceki bloktan gelen karmaları içerdiğinden, bir zincir oluşturarak birbirlerinin üzerine inşa edebilirler. Birisi bir bloğun verilerini değiştirirse, bu eşlemeler artık eşleşmeyeceğinden aşağıdaki blokları geçersiz kılar. Bu durumda, değişikliğin bir onaylama sürecinden geçmesi gerekecektir.

Bu sistem blok zinciri bilgisini kurcalamayı neredeyse imkansız kılan şeydir. Blockchain, her biri bir öncekine ait olan ve her birine bir öncekine ait olan bir dizi kronolojik işlemdir. Birisi veya bir şey bir işlem yapmak isterse, bir bloğu veya zinciri kişisel olarak düzenlemez, eşler arası ağa kontrol edilmesi, doğrulanması ve onaylanması için bir istek iletirler.

Peer-to-Peer (P2P) – Eşler Arası Yapı

P2P ağı blok zinciri bilgisini yönetir. Bu model hatayı ortadan kaldırmak için sayısız düğüm arasında yetki ve sorumluluk dağıttır.

Ağ, işlemleri onaylayan ve blok zincirine ileten bilgisayar düğümleri üzerine kuruludur. Her düğüm bir blok zincir ağ yöneticisi gibi davranır ve bunu gönüllü olarak yapmayı seçti. Blockchain bilgilerini koruyan ve yöneten bir topluluk saati gibidir. İçindeki işlem verileri, “madencilik” olarak adlandırdığımız bir işlemle milyonlarca bilgisayar tarafından doğrulanır.

Yeni bir işlem yapılırsa veya bir blok eklenirse, bir ağdaki tüm düğümlerin onaylanmadan önce bir fikir birliğine varması gerekir. Blockchain’ nin Peer-to-Peer yapısı hem herkesin hem de hiç kimsenin kontrol etmemesi için bütünüyle hesap verebilirlik yaratır. Blockchain bilgisi işbirliğini gerektirir, yani hiyerarşisi yoktur.

Consensus Mekanizmaları

Consensus Mekanizmaları , P2P ağının kimsenin güvenmesi ve hatta birbirini bilmesi gerekmeden uyumlu bir şekilde çalışmasına izin verir. Blokların eklenmesini denetlemek, blokların geçerliliğini değerlendirmek ve bir algoritmaya göre neyin doğru olup neyin doğru olmadığı ile ilgili sonuçlar çıkarmak için bir takım kurallara sahip bir fikir birliği mekanizması üzerinde çalışır.

Consensus mekanizmasının ortak sorumluluğu blok zinciri bilgisini güvenilir ve neredeyse değiştirilemez kılan şeydir. Sadece blok zincirine % 51 saldırı yapılması durumunda, saldırgan işlem bilgilerini değiştirebilir. Bu ağlar büyümeye devam ettikçe, bu sahip olma miktarının artması pek olası değildir.

Proof of Work (PoW)

Blockchain’in fikir birliği mekanizmalarından biri Proof of Work (PoW) ‘dür. Proof of Work (PoW) ‘ün temel amacı , geçersiz bloklar oluşturmayı zorlaştırmaktır. PoW’un üretilmesi zor, ancak doğrulanması basit. Bu denklem türü, bilgilerin geçerli olup olmadığını kontrol etmeyi kolaylaştırır. Yeni bir blok oluşturmak için, madenciler bu bloğun tüm verilerini içeren bir PoW tamamlar. Sorunu çözen ilk madenci bir ödül alır.

Temelde, PoW madencilerin blok üretme hızını kontrol eder. Örneğin, madenciler sadece 10 dakikada bir Bitcoin bloğu oluşturabilir. Bu kontrollü hız aynı zamanda blok zinciri bilgisayar korsanlarından korur. Her işlemin öncekine ve sonrakine bağlanmasını sağlar.

Proof of Stake (PoS)

Proof of Stake (PoS) , işlemleri doğrulamak ve fikir birliğine varmak için başka bir yoldur. PoS ve PoW aynı hedefe sahiptir ancak farklı şekilde çalışırlar.

Buna karşılık PoS, servete bağlı olarak yeni bir blok yaratılmasını ve bunun anlamı da tehlikeyi ödüllendirir. Bir PoS sistemindeki madenciler “sahtekar” dır. Bir blok ödül kazanmak yerine, sahtekarlar görevlerini tamamladıktan sonra işlem ücreti alırlar. Farklı bloklar ve fonksiyonlar farklı consensus mekanizmaları uygular.

Akıllı Sözleşmeler

Basitçe , Akıllı bir sözleşme dijital bir sözleşmedir. Ancak, ortalama sözleşmenizin aksine, akıllı sözleşmeler bir blok zincirinde bulunur ve belirli bir işlemi düzenleyen önceden belirlenmiş bir hüküm ve koşullar listesine sahiptir. Bu koşullar değiştirilmez , yani kabul ettikten sonra değiştiremezsiniz veya ihlal edemezsiniz. Ayrıca dağıtılırlar, yani ilgili tarafların tümü erişimi ve kontrolü paylaşır.

Tüm taraflar akıllı sözleşmeyi görebildiğinden, tüm taraflar ne zaman birinin geçersiz bir işlem yapmaya çalıştığını bilir. Ve kolektif bu eylemi onaylamayacak, bu yüzden asla blok zincirinde görünmüyor. Akıllı sözleşmeler, banka mevduatları, sigorta talepleri, iş sözleşmeleri, yasal sözleşmeler, telif hakları, ipotek kredileri ve daha fazlasını otomatikleştirebilir.

 

İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap