İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Bytom (BTM) nedir?

Bytom (BTM) nedir?

bytom

Bytom nedir?

Bytom, finansal ve dijital varlık uygulamaları için bir blockchain protokolüdür . Bytom protokolünü kullanarak, bireyler ve şirketler sadece dijital varlıkları (yani Bitcoin ) değil, geleneksel varlıkları (menkul kıymetler, tahviller, hatta istihbarat verileri) de kaydedebilir ve değiştirebilirler .

Sorun: Gerçek dünya varlıkları, sahiplik kayıtlarını taşıdıkça ve muhasebecileri bloktaşıma dönüştürdükçe tokenize ediliyor. Bununla birlikte, bir protokol seviyesinden şu anda, bu varlıkları fiziksel ortamdan dijital dünyaya eşlemek için birleşik bir yol bulunmamaktadır. Haritalandırmanın ötesinde, iki kıymetli form arasında bir arada çalışabilirlik olması ve aynı zamanda tek bir kozmik ekosistem yaratılması gerekmektedir. Bu gerçekleşene kadar “tokenized” bir dünya hayal etmek zor. Bytom’ın çözmeyi amaçladığı şey budur.

Bytom Nasıl Çalışıyor ?

Bytom’un misyonu “atomik [fiziksel] dünyayı ve bayt [dijital] dünyasını, çeşitli bayt varlıklarının ve atomik varlıkların kaydedilebildiği ve değiştirilebildiği merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için” birleştirmektir.

Üç tür Bytom varlıkları şunlardır:

  • Gelir varlıkları: Bunlar, takipteki varlıkları, yerel yönetim yatırımlarını ve kitle fonlaması kampanyalarını içerir.
  • Özkaynak varlıkları: Bu varlık sınıfı, transferler için yatırımcı doğrulamasını gerektirir ve özel şirketlerdeki hisse senetleri ve kamuya açık olmayan bir yatırımın hisselerini içerir.
  • Menkul kıymetleştirilen varlıklar: Bu varlık türü tahmin edilebilir nakit akışına sahiptir. Örnekler borçları ve otomobil kredilerini içerir.

Bu varlıkların tümünü Bytom protokolü ile zincir üzerinde işlem yapabilirsiniz. Ve bunun pek çok yararı var. Blockchain üzerindeki varlık sahipliği ve exchange’lerini kaydetmek, şu anda mevcut olandan daha verimli ve güvenli bir sistem oluşturur.

Aracıların varlık transferlerinde ve kayıt tutmada yarattığı bloatın çoğunu ortadan kaldırır. Aracıları kaldırmak, maliyetleri ve transfer sürelerini düşürür. Bu kaldırma ayrıca, varlıklarınızın tam denetimini sağlama avantajına da sahiptir. Artık doğru kayıtları saklamak için üçüncü tarafa güvenmek zorunda değilsiniz, çünkü değişmez, açık bir defterde saklanıyorlar. Ve varlık kayıtları dünya çapında düğümler arasında dağıtıldığı için, kötü niyetli bir aktörün verileri manipüle edebileceği tek bir başarısızlık noktası yoktur.

Bytom protokolü ayrıca yan zincirler aracılığıyla çapraz zincirleme işlemleri için yeteneği içerir. Bunu bir geliştirici olarak yapmak için, zincirin daha küçük bir sürümünü oluşturursunuz ve bu ana zincirdeki ağ etkinliğini doğrulamak için akıllı sözleşmeler aracılığıyla API çağrıları yürütürsünüz. Bunu yaparken, çağrılar zincirler arasında varlıkları transfer etmenize ve hatta yan zincirden de kar payı dağıtmanıza izin verir.

Bytom Token (BTM)

Bytom Token (BTM), Bytom ekosisteminde üç ana kullanıma sahiptir:

  1. İşlem ücretleri
  2. temettüler
  3. Varlık ihracı

Şu anda madencilikle dolaşımda olan toplam 2,1 milyar tedarikle 987 milyon BTM dolaşımda bulunuyor . Ekip, arzın yüzde 30’unu ICO katılımcılarına dağıttı ve toplam arzın yüzde 33’ünü alarak madencilik ödülleri için bir havuz oluşturdu. Kalan jetonlar rezerv olarak tutulur, iş geliştirme için kullanılır veya özel yatırımcılara verilir.

Sistem Mimarisi

Bytom mimarisi üç katmana ayrılmıştır: Uygulama, Sözleşme ve Defter.

Uygulama Katmanı Bir son kullanıcı olarak etkileşimde şeydir. Bu, varlıklarınızı yönetmek için birlikte çalıştığınız mobil ve web uygulamalarını içerir. Bu katmanla etkileşimde bulunmak, sözleşme çağrılarını tetikler, siz bunu Sözleşme Katmanı’nı tahmin ettiniz.

Sözleşme Katman sözleşmelerinin iki tür içerir. Birincisi, Genesis Sözleşmesi, ağdaki diğer akıllı sözleşmeleri yayınlar ve denetler. Daha da önemlisi, Bytom kullanan tüm varlıkların protokolün standartlaştırma kurallarına uygun olmasını sağlar.

Bir sonraki Genel Sözleşme, iki benzer işlevi vardır. İlk işlev protokol kullanıcıları arasında varlık alım satımını kolaylaştırır. İkincisi temettü dağıtımlarını kurar ve doğrular. Yeni bir varlığı Genel Sözleşme ile dağıtmak için, önce onay için Yaratılış Sözleşmesine göndermeniz gerekir.

Son olarak, Bytom protokolünün temeli Ledger Katmanıdır. Bytom’ın blok zincirine bağlandığı yer burası. Bu blockchain izinsiz, herkese açıktır ve bir Proof-of-Work (PoW) konsensüs algoritması kullanır. Diğer bazı PoW projelerinden farklı olarak, ağ üzerinde bir ASIC kullanabilir ve ekip bunu WhitePaper bile teşvik eder

Bytom ekibi ve ilerleme

Merkezi Çin’de bulunan Bytom ekibi , blockchain alanından bazı ağır darbeler içeriyor. Kurucu Chang Jia, Çin’deki en büyük Bitcoin ve blockchain haber sitelerinden biri olan 8btc’yi yaratmak için Sci-Fi yazma dünyasından ayrıldı.

Diğer kurucu ortağı Duan Xinxing, dünyanın en büyük dijital varlık borsalarından biri olan OKCoin eski Başkan Yardımcısıdır .

Proje Ocak 2017’de başladı ve takım bugüne kadar sürekli bir ilerleme kaydetti. İlk testnetini aynı yılın Eylül ayında piyasaya sürdüler ve bu yılın nisan ayı sonunda ana ağın ilk versiyonunu başlattılar. Proje ayrıca, Howey Testini resmi olarak geçerek SEC’in bir güvenlik olarak belirteci sınıflandırmayacağı anlamına geldi.

Bytom ile aynı hedefleri gerçekleştirmeye çalışan pek çok proje yok. Ravencoin , varlık transferlerini iyileştirmek isteyen başka bir projedir (şu anda çok daha küçük de olsa). Bytom’un aksine, Ravencoin ASIC’ye dayanıklıdır. Ayrıca, WAX ve Enjin Coin gibi oyun varlıklarını rakip olarak belirten projeleri de görebilirsiniz . Oyun endüstrisinden başlayarak, proje ekipleri diğer varlık türlerine de genişlemeyi planlamaktadır.

Bytom (BTM)’yi nereden satın alabilirim?

BTM en sık BTC ile Dubai merkezli bir değişim olan RightBTC’de satın alınabilir . Ayrıca Huobi ve Bibox’ta BTM için USDT, BTC veya ETH alışverişi yapabilirsiniz .

BTM için borsaların ve alım satım çiftlerinin tam listesi için CoinMarketCap’a göz atın .

 

Kaynak : CoinCentral

Yorum Yap

Yorum Yap