İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. Callisto Nedir ? Callisto Ağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Callisto Nedir ? Callisto Ağı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

callisto network

Ethereum Classic bir süre önce Callisto Network (CLO) adlı yeni bir blok zincirin lansmanını duyurdu.

Callisto, Ethereum Classic protokolünde çalışan bir blokchain teknolojisidir.Callisto öncelikle ETC ölçeğinde yardımcı olmayı ve “cold staking” protokolünü sunmayı amaçlayan bir yan zincirdir. Callisto Network, yakın bir zamanda çıkacaklarını açıkladı. Airdrop, 5500000 numaralı blokta gerçekleşecek. Airdrop anında Ethereum Classic bakiyesi olanlara 1:1 oranında Callisto verilecek.

Makalede Callisto teknik raporundaki en önemli ayrıntıları özetlemeye çalışacağız ;

Callisto Ağı nedir?

Callisto Network, kendi kripto para birimi (CLO) go-Ethereum kaynak kodunu temel alan merkezi olmayan, açık kaynaklı bir kripto platformudur.Callisto öncelikle ETC ölçeğinde yardımcı olmayı ve “cold staking” protokolünü sunmayı amaçlayan bir yan zincirdir. Callisto’nun amacı basit : bir topluluk olarak ve bir platform olarak Ethereum Classic büyüme ve benimsenmesini artırmak.

Callisto , ETC ana zinciriyle bütünleşen ayrı bir blok zincir olacak ve kendi ” CLO ” adlı token’nine sahip olacak. Callisto, sabit bir politikası (ETC’ye benzer) ve kullanıcıları CLO’ya bir değer deposu olarak davranmaya teşvik edecek şekilde tasarlanmış olacak. Tüm bunlar, ETC’yi daha önce ulaşılmamış seviyelere yükseltme potansiyeline sahip olduğu için topluluğu tarafından heyecan ile karşılanmakta.

Bazıları tarafından ETC zincirinin zor bir çatalı olarak yanlış etiketlenmiş olan Callisto, bir takım fayda sağlamayı amaçlayan bir paralel veya yan zincir olacaktır.

Ölçekleme 

Projenin en büyük odaklanılmış noktalarından biri ” Ölçeklendirme” . Tıpkı diğer kripto paralar gibi, ETC ‘dede ölçeklenebilirlik ile ilgili sorunları vardır. ETC Geliştiricileri,daha büyük bloklarla (“Bitcoin Cash” gibi) “on chain” – zincirleme tutmak yerine yan zincir yoluyla ilerlemeyi tercih ediyorlar.

Yan zincir , varlıkların değiştirilebilir olması ve sabit deterministik bir döviz kurunda zincir boyunca taşınmasına izin veren iki yönlü bir yolun kullanılması yoluyla ebeveyne bağlanan ayrı bir blok zincirdir” .Basitleştirilmiş ifadelerle, bu yan zincirlerin, ana zincire bağlanan kendi veri setlerini / işlevselliğini taşıdıkları anlamına gelir. Yan zincir kullanmak ana ETC zincirinde bant genişliğini boşa çıkarır.

Açıklamada adı geçen Deterministik nedir ? diye merak edenler için ; Deterministik sistem matematik ve fizikte, deterministik bir sistem, sistemin gelecekteki durumlarının gelişmesinde rastgelelik bulunmayan bir sistemdir. Belirli bir model bu nedenle her zaman belirli bir başlangıç ​​koşulundan veya başlangıç ​​durumundan aynı çıktı üretir.

Bu yan zincir, gelecekteki protokol değişikliklerinin bir referans uygulaması için araştırma ve sunmanın bir yolu olarak kullanılacaktır. Başka bir deyişle, CLO, ETC için bir test ağının görevi görecektir (ancak parasal değeri de bulunmaktadır).

Her şey plana uygun giderse, ETC zincirinde Callisto akıllı sözleşmeler kullanmak veya tersini yapmak mümkün olacaktır. Bu potansiyel olarak çığır açan bir üründür, ancak yapılması gereken çok iş var.

Cold Staking

ETC ‘nin karşılaştığı bir diğer problem, para sahiblerinin elinde tutacak bir teşvik mekanizması bulunmaması, bu da değerli bir mağaza için kritik bir özelliktir. Callisto’nun piyasaya sürülmesi, ETC’nin şebekenin bir parçası olarak sahiplerini ödüllendirerek bu eksikliği gidermek için “Cold Staking protokolü” ile denemesinin bir yoludur.

Cold Staking ,akıllı bir sözleşmeye dayalı işlemdir ve CLO para birimi bakiyelerini yeterince uzun süre beklettiğinde, CLO sahiplerine toplam CLO emisyonuyla ilgi kazanmalarını sağlar.

CLO’yu tutan herkes Cold Staking olabilir. Bunun olması için gerekli olan tek şey, bazı fonları bir ay içinde asgari bir süre için (sağlamlıkta yazılmış ve ağ üzerinde konuşlandırılmış) bir hazine akıllı sözleşmesine kilitlemektir.

Bir PoW sistemi yerinde olsa da, Alıcıların bir düğüm çalıştırmasına veya herhangi bir problemi çözmesine gerek yoktur. Her bir Cold Staking, blok teklif zincirinin yönetimine teklifler göndererek ve mevcut önerilere oy verebilir.

CLO Cold Staking kullananlar hazine ödülünü alarak ağ yönetim modelinin bir parçası olarak ödüllendirilir. Hazine bakiyesi, her Callisto bloğundan % 10 ücret almaktadır. Ödül miktarı,  pay sayısına bağlıdır (daha fazla pay sahibi, daha fazla ödül).

Önerilen Yazı
Cold Staking Nedir ? Cold Staking Nasıl Yapılır ?

Diğer Önemli Özellikler

Ethereum akıllı sözleşmelerini güvenli hale getirmek için genellikle bir takım eksiklikler bulunmaktadır. Akıllı sözleşme kesintileri büyük bir konudur ve ekosisteme önemli miktarda para harcıyor. Callisto, hem ETC hem de KKO ekosistemlerini korumak için resmi akıllı sözleşme denetim departmanı oluşturacak. Bu, son kullanıcılar için tamamen ücretsiz olan profesyonel akıllı sözleşme denetim imkânıdır.

Her blok zincir gelişir ve bazen hard fork stresli ve dağınık olabilir. Sözü edilen bir diğer özellik de Callisto’nun bu konudaki çözümü. Callisto, topluluğun tüm üyelerinin değişiklikleri önceden önceden bilebilir ve onlara hazır hale getirilebilmesi için yükseltme tarihlerini önceden tanımlar. Planlanan hard fork tarihleri ​​11 Kasım 2018 ve 5 Mayıs 2019’dır.

Şebekenin birkaç önemli teknik ayrıntısı şöyledir:

2018 Callisto yol haritası ;

 • Testnet 2.0’ın başlatılması
 • Bir pazarlama ekibinin yaratılması
 • Mobil bir cüzdan uygulaması başlatma
 • Cold Staking asılı kalmanın uygulanması ile birlikte planlanan Hard fork  # 1’in çıkarılması
CLO İlk Dağıtımı

Callisto 5500000 numaralı blokta gerçekleşecek. Ethereum Classic sahiblerine  1: 1 oranında CLO tahsis edilecektir.

Bu ne zaman gerçekleşecek? Ocak Commonwealth dev güncellemesine göre:

” Blok 5500000’deki ETC blok zincirinin bir fotoğrafı alınacaktır (yaklaşık 5 Mart 2018. Bu, ETC blok zamanı ve ETC hashrate değişikliklerine bağlıdır). ”

  • Mevcut bir ETC sahibinin CLO alabilmesi için ne yapması gerekiyor ?
   Eğer ETC elinizde bulunduruyor iseniz Callisto ana bilgisayarı başlatıldığında otomatik olarak CLO’yu alacaksınız.Ancak, ETC, Airdrop açıldığı saatte bir borsada bulunursa ne olur? Bu konu tam olarak bir netlik kazanmış değil.Teknik olarak her ETC sahibi için bir CLO sahibi olunması gerekmekte ancak Borsa desteklediği süreceBazı kişiler hangi borsaların destekleyip desteklemediğini sormakta , bu konu hakkında henüz bir açıklama yok ama Burada Desteklenen borsaların bir listesi olduğu belirtilmekte.
   Eğer bu konuda şüphe duyuyorsanız eğer ETC ‘nizi destekleyen bir cüzdana taşımayı unutmayın ama bundan önce kullandığınız borsanın teknik desteğine konuyu sorabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap