1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Cardano 1.5 Mainnet Başarıyla Yayınlandı

Cardano 1.5 Mainnet Başarıyla Yayınlandı

Cardano (ADA), akıllı sözleşme ve dapp geliştirme protokolünü, geliştirme aşamasının Byron aşamasından uzun süredir beklenen Shelley aşamasına getirerek ana ağda Cardano 1.5 'i başarıyla yayınladı..

Cardano 1.5 Mainnet Başarıyla Yayınlandı

Cardano (ADA), akıllı sözleşme ve dapp geliştirme protokolünü, geliştirme aşamasının Byron aşamasından uzun süredir beklenen Shelley aşamasına getirerek ana ağda Cardano 1.5 ‘i başarıyla yayınladı..

Cardano’nun 1.5 ana ağına geçmesi, protokolü Ouroboros BFT consensus protokolü ile proof-of-stake consensus ‘a bir adım daha yaklaştırdığı için bir kilometre taşıdır.IOHK’ya göre, bu protokol Bitcoin gibi proof-of-work protokolleri ile aynı güvenlik garantisine sahip olacak. Ayrıca, yükseltme aynı zamanda Cardano’nun kripto cüzdanı Daedalus’a yönelik bir dizi optimizasyon içeriyor ve Shelley geliştirme aşamasına geçişi olanaklı kılmak için gereken çerçeveyi oluşturuyor.

Cardano Proof-of-Stake ‘e Doğru İlerleyecek mi?

Cardano 1.5 Mainnet ‘e başarıyla geçsede, protokol Shelley’nin gelişim aşamasına girmeden önce bir dizi Proof-of-Stake protokolüne geçmeden önce yapılması gereken birçok prosedür var.

Şu anda, proje sınırlı sayıda node kullanan ve diğer eksikliklerden muzdarip Ouroboros Classic protokolünü kullanıyor. Bunu geliştirmek için son 1.5 sürümü, Ouroboros BFT (Byzantine hata toleransı) adı verilen yeni bir consensus protokolünü içeriyordu. Bu Ouroboros BFT protokolü, Cardano protokolünü proof-of-stake ‘e dönüştürmede önemli bir adımdır, ancak henüz açıklanmayan daha sonraki bir tarihe kadar etkinleştirilmeyecektir.

Protokol güncellemesi, Ouroboros Classic protokolünü devre dışı bırakacak ve Ouroboros BFT consensus protokolünü kısıtlayıcı olmayan bir hard fork ile etkinleştirecektir. Bu hard fork, Cardano’nun Ouroboros BFT protokolünü Shelley döneminin protokolü olan Ouroboros Genesis’e geçirmek için gereklidir.Bu nedenle, Cardano’nun 1.5 ana ağı başarılı bir şekilde yayınlanmış olsa da, hala bir Proof-of-Stake consensus protokolüne geçiş yolundan uzak olduğumuz anlaşılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap