İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Cardano (ADA) Nedir?

Cardano (ADA) Nedir?

Cardano, tamamen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir halka açık blok zinciri ve kripto para birimi projesidir. Hakemli akademik araştırmalar üzerine inşa edilen ilk blockchain projesidir.

Cardano Nedir

Cardano Nedir ?

Cardano, tamamen açık kaynaklı, merkezi olmayan bir halka açık blok zinciri ve kripto para birimi projesidir. Hakemli akademik araştırmalar üzerine inşa edilen ilk blockchain projesidir.

Cardano, gerçek dünya uygulamaları için gereken ölçeklenebilirliği, birlikte çalışabilirliği ve sürdürülebilirliği sağlamayı amaçlamaktadır. Cardano, geleceğin temelini oluşturacak büyük ölçekli merkezi olmayan uygulamalar için tercih edilebilecek bir platform olarak tasarlanmıştır.

Temelleri hakemli akademik araştırmalara dayanan Cardano, açıklık ve şeffaflık değerlerine sahiptir. Cardano’nun temelini oluşturan tüm araştırma, geliştirme faaliyetleri ve teknik özellikler halka açık olarak yayınlanır.

Cardano Tarihi ve Kurucuları

Ethereum’un eski kurucularından ve CEO ‘su olan Charles Hoskinson ve operasyonları yöneten Jeremy Wood ile birlikte Ethereum ile yollarını ayırdıktan sonra , işbirliği yaparak akademik kurumlar, devlet kurumları ve şirketler için kripto para birimleri ve blok zincirleri oluşturan IOHK adlı bir mühendislik şirketi kurdu.

Bir grup Japon iş adamı 2015 yılında IOHK ‘ a gelerek sıradan bir blok zinciri olmayacak , bir kripto para birimi ve akıllı sözleşme platformu olarak işlev görecek bir blok zinciri oluşturmakla ilgilendiklerini belirterek var olan diğer blok zincirlerinden daha güvenli ve daha güvenilir bir tane inşa etmek istediler.

Batı dünyası zaten kripto para birimlerine bu kadar doymuş olduğundan  Grup , ICO ‘larını Asya pazarlarına odaklamaya karar verdi. Kitle satışı Eylül 2015’ten Ocak 2017’ye kadar sürdü ve 62 milyon dolar topladı. Yaklaşık 30 milyar Ada satıldı ve 45 milyar Ada’nın maksimum arzı oldu.

Neredeyse 2 yıllık araştırma ve dünyanın dört bir yanındaki ekiplerle bir yıldan fazla süren geliştirme çalışmalarının ardından, Cardano resmi olarak 29 Eylül 2017’de piyasaya sürüldü.

ADA Nedir?

ADA Cardano projesinin dijital para birimidir. Adını Şair Lord Byron’ın kızı olan, ilk bilgisayar programcısı olarak tanınan 19. yüzyıl matematikçisi Ada Lovelace’ dan almıştır.

Cardano Ekibi

Cardano, proje içinde her biri farklı rollere sahip üç şirketten oluşuyor.

› Cardano Vakfı (Cardano Foundation)

Cardano ve ekosisteminin gelişimini denetleyen İsviçre merkezli bağımsız bir kuruluştur.

Cardano Vakfı, teknoloji adaptasyonunu sağlamak, block zinciri teknolojisine yön vermek, ticari standartlar belirlemek ve Cardano topluluğunu desteklemek için çalışır.

› Input | Output (IOHK)

Cardano platformunu tasarlamak, inşa etmek ve sürdürmek için iş birliği yapılan teknoloji ve mühendislik şirketidir. Charles Hoskinson ve Jeremy Wood tarafından kurulmuştur.

Emurgo

Emurgo, Cardano’nun ticari girişimlerle platformu güçlendirmek için faaliyet gösteren bir paydaşıdır.

Cardano Yol Haritası

Cardano yol haritası , beş farklı evreden oluşmaktadır.

Bunlar; “Byron, Shelley, Goguen, Basho ve Voltaire” dır. Her evrenin kendine özgü bir özelliği ve katma değeri bulunmaktadır.

Cardano yol haritasını buradan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji

Cardano, Ouroboros Proof of Stake (PoS) konsensüs protokolü üzerine inşa edilmiş ve Haskell programlama dili kullanılarak geliştirilmiş bir blokzincir platformudur.

 

 İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Cardano Web Sitesi
Cardano Yol Haritası

Yorum Yap