1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Chromecast nasıl çalışır? Google Chromecast nedir?

Chromecast nasıl çalışır? Google Chromecast nedir?

Chromecast nedir

Dijital medya oynatıcının Chromecast serisi, muhtemelen piyasadaki en kolay ve en ucuz akış cihazlarından biridir. Kablosuz ağda bulunan cihazlara bağlanır ve müzik, video, ayna cihazları ve tarayıcı sekmeleri daha büyük bir ekrana aktarır. Kullanıcılar ayrıca bir akıllı telefondan oyun oynatmak için Chromecast’i kullanabilir ve TV’yi ikinci ekran olarak kullanabilirler.

Chromecast varlığından habersiz iseniz  bu cihazın ne olduğunu bilmiyor ? Chromecast Nasıl Çalışır ? gibi sorular aklınızda bir soru işareti oluşturuyor ise bu konumuzda sizlere Google Chromecast Nedir ? Choromecast nasıl çalışır biraz bilgilendireceğiz.

Google Chromecast Nedir?

İçeriği akıllı telefonunuzdan, tabletinizden veya PC’nizden TV ekranınıza aktarabilmek için kullanılan basit bir medya akış aygıtıdır.

Genel olarak, Chromecast WiFi ağınızın avantajını kullanır ve TV ekranınızda bunları oynatır. Bununla birlikte, Chromecast’teki Misafir Modu, WiFi şifrenizi vermek istemediğiniz kişilerin doğrudan içerik atamasına izin verir.

Chromecast olarak adlandırılan ilk cihaz 2013 yılında piyasaya sürüldü. Bunu, büyük tasarım değişiklikleri ile birlikte gelen 2015 yılında ikinci nesil Chromecast izledi. Aynı tasarım, Chromecast Audio (Chromecast 2 ile birlikte yayınlandı) ve Ultra da dahil olmak üzere daha sonraki varyasyonlar için kullanılmıştır.

Google tarafından yapılan bu alıcının dışında bir takım diğer üreticiler dahili Chromecast desteği ile televizyonlar, medya oynatıcılar, ses çubukları vb. Sunmaktadır.Yazılım bölümünde, bu aygıtların tümü kapalı kaynaklı bir ortam akış protokolünden yararlanır.

Google Cast olarak bilinen protokol, uygulamaları ve oyunları Android ve iOS cihazlarından yayınlamakla sorumludur. Dahası, Windows, MacOS ve Linux da dahil olmak üzere masaüstü işletim sistemlerinde Google Cast protokolü bir tarayıcı sekmesi veya tamamlanmış masaüstü ekranı oluşturmak için kullanılabilen Google Chrome’da yerleşiktir.

Chromecast nasıl çalışır?

Chromecast hem yerel hem de İnternet tabanlı içerik akışında kullanılabilir. Bir uygulamada yayınla düğmesine basarsanız, Chromecast alıcısına akış yapılmasını istediğiniz içeriği söyler. Alıcı istenen içeriği web’den akışlamak için Chrome benzeri bir ortam kullanıyor.

Chromecast’u kullanarak akış yapılan şarkı ve videolar cihazınızdan değil, doğrudan web’deki ilgili kaynaklardan çekilir. Film ve TV şovları yayınlanırken telefonunuzun pilinin hızlı şekilde boşalmamasının nedeni budur.

Google Cast protokolünün temel çerçevesi bir gönderen ve alıcı uygulaması içerir. Gönderen uygulamaları, Android ve iOS cihazlarınızda kullandığınız Chromecast uyumlu uygulamalar ve Chrome tarayıcısı aracılığıyla erişilen web uygulamaları.

Google, geliştiricilerin uygulamalarına Google Cast protokol desteği eklemelerine olanak tanıyan Google Cast SDK’sını da piyasaya sürdü. Şu anda, Google Play Store’da 20.000’den fazla Chromecast uygulaması yaşamaktadır. Öte yandan, alıcı uygulaması Chromecast markalı dongle’lar ve yerleşik Chromecast’li cihazlar gibi akışlı cihazlarda bulunur.

Alıcı uygulaması geliştiricinin ihtiyaçlarına göre programlanabilir. Varsayılan medya oynatıcı yoluyla HTML5 içeriğini oynatabilen basit bir sürümden, Google Cast SDK’sının bir parçası olan Google Cast Media Player Kütüphanesine ait olan HLS ve MPEG-DASH gibi diğer protokoller için destek de dahil olmak üzere özelleştirilmiş bir sürüm.

Media Player Kütüphane API’sı ayrıca PlayReady DRM, Widevine DRM ve HLS AES Koruması dahil olmak üzere DRM koruması teknolojilerini etkinleştirir.

Yıllar geçtikçe Google, birden fazla ekran kullanan Chromecast cihazlarının ekran yansıtma işlevselliğini geliştirdi. Halihazırda beta olan Remote Display API, Google Cast’in gönderici cihazlarda ve ikinci ekran olarak hareket edebilen harici ekranda farklı içeriği göstermesine izin verir. İnsanlar, Chromecast alıcısı cihazlarına ek CPU ve GPU kasları gerektiren yerli oyunlar ve diğer ağır kaynak yerel uygulamalar yapabilir.

Chromecast’ten açık bir avantajı vardır, bizi uygulamaları yüklemekten kurtarır. Bu, operasyonun daha kolay yapılmasına ve maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulunuyor, çünkü alıcıya büyük bir bellek yongası takılmasına gerek yok. Chromecast 2’nin yalnızca 256MB dahili depolama alanı var.

Bu, Chromecast Nedir? Hakkındaki kısa bir cümleydi ve Chromecast cihazı nasıl çalışıyor? Şimdi, evinizde bulunan Yedek Chromecast cihazınız varsa, Android, iOS cihazınız veya bilgisayarınızı kullanarak bunu ayarlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap