İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Consensus Algoritmaları Nedir ? Proof-Of-Work, Proof-Of-Stake ve Delegated Proof-Of-Stake

Consensus Algoritmaları Nedir ? Proof-Of-Work, Proof-Of-Stake ve Delegated Proof-Of-Stake

Consensus Algoritmaları Nedir ? Proof-Of-Work, Proof-Of-Stake ve Delegated Proof-Of-Stake

Consensus, Bir grup insan arasında genel olarak kabul edilmiş bir görüş veya karardır.Algoritma ,Belirli bir adımda bir görevin yerine getirilmesi için bir kurallar kümesi.İkisini birleştirdiğinizde, bir grup insan arasında genel kabul görmüş bir karara varmak için bir dizi kural ve birkaç adım elde edersiniz.

Bu yazıda Consensus algoritmalarını açıklıyor ve en popüler modellerinden bazılarına göz atıyoruz.

Consensus Temelleri

Consensus algoritmaları blockchain teknolojisinin hayati bir parçasıdır. Olayların sırasını tanımlayan bir ağın kurallarının reçetesidir.Blok zincirler için, bir grup insanın tüm işlemlerin doğrulanmış ve orijinal olduğuna karar vermesini sağlamak için bu Consensus algoritmaları uygulanır. İşlemler, Bitcoin gibi finansal işlemler olabilir, aynı zamanda alım satım verileri, mülkiyet haklarının değiştirilmesi, dApp ‘lere erişim ve çok daha fazlası gibi blok zinciri tabanlı işlemler de olabilir.

Consensus algoritmaları, rastgele bir insan ağının, ağdaki işlemler hakkında fikir birliğine varmasını sağlar. İnsanlar, alışkın olduğumuz hükümetlerin, kurumların ve işletmelerin aksine, merkezi bir yetkisi olmayan bu yeni merkezi olmayan ağlara alışmak ve işbirliği yapmak zorundalar.

Consensus mekanizmaları, double-spending (çift harcamalar) problemini önleyerek bir blockchain işlemlerini güvence altına alır.Double-spending sorunu, dijital para yaratma girişimlerinde bir engel teşkil ediyor. Temelde, double-spending dijital olarak birine fotoğraf göndermek gibi bir şey. Orijinal resmi göndermezsiniz, ancak bir kopya ile iki kişi aynı resme sahiptir. Birinin bunu kripto para birimleriyle yapabileceğini düşünün. Bunu başarabilen herkes, ağın tamamını yok etmeleri için kendilerini çılgınca zengin yapabilir. Aynı işlemi birden fazla şekilde yapabilirler veya gönderilen tutarı da tutarken bir işlem gönderebilirler. Dolayısıyla, sahtekarlığı önlemek için güvenli bir güvenliğe ihtiyaç duyulur ve bu Consensus mekanizmasının devreye girdiği yerdir.

Resim Kaynak : deepdotweb

Geleneksel ekonomimizde, fiili para birimlerinin bir hesaptan çıkarılmasını ve bir başkasına gönderilmesini sağlamak için basitçe ifade edilen finansal aracılar vardır. Bu, toplam para arzı aynı kalmasını sağlar, bu yüzden dolarlarınızı iki kez harcamak yoksa sahtecilik meydana gelmez.

Dijital para birimleri merkeziyetsiz olduğundan, her para biriminin ağının blok zincirindeki tüm işlemleri doğrulamak ve sahtekarlığı önlemek için kendi yolunu bulması gerekir. Consensus mekanizmaları, blok zincirindeki tüm işlemlerin otantik olmasını ve dijital para birimlerinin cüzdan A’dan cüzdan B’ye geçmesini sağlar. Tüm işlemler herkesin görmesi için kamu hesaplarında depolanır ve tam şeffaflık sağlanır. İnsanların blokları çözerek işlemleri doğrulamak için teşvik edilmeleri gerekir, aksi takdirde kimse yapmaz. Çoğu durumda, yürürlükteki uzlaşma mekanizması, bir bloktaki her bir işlem için işlem ücretlerinin üstüne yeni oluşturulan tokenleri olan bir bloğu çözdüğü için ağ üyelerini ödüllendirir. Böylece insanlar, kendi çıkarlarını gidermek için ağı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Her kripto para kodunda yazılı olan kendi consensus algoritmasına sahiptir. Bu algoritma, Bitcoin, Dash veya Ethereum’da zaten mevcut olanlardan biri olabilir veya bu günlerde giderek daha fazla gördüğümüz gibi, IOTA, Hashgraph ve Matrix ‘in kullandığı gibi tamamen yeni bir consensus algoritması olabilir.

En yaygın Consensus algoritmalarını inceleyelim. Mevcut Consensus mekanizmalarının hepsinin avantajları ve dezavantajları olduğunu ve alanın sürekli olarak yeni ve daha iyi algoritmalar aradığını unutmayın.

Proof-of-Work (PoW)

Kripto para birimleri için ilk consensus algoritması, Proof-of-Work (PoW) Satoshi Nakamoto tarafından efsanevi Bitcoin whitepaper ‘ında tanıtıldı. Proof-of-Work (PoW) , üçüncü taraflara güvenmek zorunda kalmadan dijital işlemleri güvenli hale getirmek için tasarlanmış bir protokoldür.Temel olarak, PoW zorlu blokları çözmek için bir topluluğun üyelerini gerektirir. Bu çalışma önceki blokları çözümlerine dayanıyor. Sonuç olarak, PoW mevcut ve geçmiş işlemleri doğrulamanın bir yoludur. Ek olarak, bulmacayı çözme çalışması, onu çözenlere ödül getirir. Kripto para birimi dünyasında, “madencilik” ‘in temeli budur.

PoW’da, kripto para birimi işlemleri şifrelenir ve bir veri bloğunda saklanır. Blok doldurulduktan sonra madenciler bloğu çözebilir. Bu bloklar, çözülmesi zor, fakat çözüldükten sonra ağın geri kalanı tarafından doğrulanması kolay olan matematiksel denklemlerdir. Diğer tüm ağ üyelerinin bir madencinin işlerini düzgün bir şekilde yapıp yapmadıklarını kontrol edebilmeleri gerektiğinden, diğerleri tarafından doğrulama güven için gereklidir. Ağ içindeki işlemleri doğrulayan madenciler blokları çözmek için rekabet eder ve daha sonra blok zincirine eklenir. Bir Bitcoin bloğunu çözmek için, madenciler şu anda 12.5 BTC ödülünü almaktadır.

Blokları çözmeyi 3 basamaklı bir numaralandırılmış kilit açma olarak görebilirsiniz (bloklar aşılmaz biçimde daha karmaşık hesaplamalar olsa da). Şifreyi bilmiyorsanız açmak için 10x10x10 kombinasyonları denemeniz gerekir. Ancak kombinasyonu bulduğunuzda, arkadaşlarınız doğru numara olup olmadığını kolayca kontrol edebilir. PoW ve Bitcoin’in olumsuz tarafları sık sık eleştirilenler, ağını korumak için gereken enerji tüketimidir. Enerji tüketimi ağla birlikte büyür; bu, eğer Bitcoin olmasını beklediğimiz kadar büyük olursa, PoW muazzam bir çevresel ayak izi bırakabileceği anlamına gelir. Bununla beraber, madenci merkezileşme sorunu ortaya çıkıyor, bu da ucuz elektriği olan yerlerde bulunan dev maden tesislerinin tüm küçük madencileri geride bıraktığı anlamına geliyor. Dahası, PoW mekanizmasını güvenli kılmak için, düşük bir işlem hacminin uygulamaya konması gerekiyordu, bu da PoW tabanlı blok zincirlerini diğer consensus algoritmaları olan blok zincirlerinden doğal olarak daha yavaş hale getirdi.

Proof-of-Work, yaklaşık 10 yıldır çalışmaya devam etmektedir , başka bir consensus mekanizmasının iddia edemeyeceği bir şey. Bitcoin, küresel güçlerin ağını bozmaya çalıştığı zamanlarda bile, güvende kalmıştır. PoW consensus algoritmasını kullanan diğer blok zincirleri arasında Litecoin, Dogecoin ve Ethereum bulunur, ancak bunlar hybrid Proof-of-Stake mekanizmasına geçmeyi planlamaktadır.

Proof-of-Stake ile ilgili daha geniş bir teknik açıklaması için burayı okuyabilirsiniz.

Proof-of-Stake (PoS)

Proof-of-Stake (PoS) , bir kripto para biriminin blok zincirinin , Proof-of-Work ‘a gerekli olan büyük hesaplamaya dayanmadan dağıtılmış oy birliği elde etmesini sağlayan bir algoritmadır .

Teorik olarak, bu protokolün PoW’a göre iki temel avantajı vardır:

  1. Daha fazla enerji tasarrufu.
  2. Merkezileşmeye karşı daha fazla bağışıklık kazanıyor.

PoW gibi büyük bilgisayarlar kullanmak yerine, Proof of Stake protokolü kullanıcıları bir sonraki işlem bloğunu doğrulamak için seçer. Ve yeni bir miktar para ile ödüllendirilmek yerine, işlem ücretlerini alırlar.

Bir İşlemin Kimlerin Doğrulanacağına Nasıl Karar Verir?

Temel olarak, algoritma sahip oldukları şifre miktarına bağlı olarak yeni bir işlem bloğunu doğrulamak için seçilen bilgisayarı seçer. Bu nedenle, bir kullanıcının “taklit” edilebilmesi için kullanıcının kendi para birimine sahip olması gerekir. Başka bir deyişle, işlemlerini yapmak istedikleri para biriminde gerçek bir hisseye sahip olmaları gerekir. Bu yüzden protokole Proof-of-Stake (PoS) denir.

PoS Doğrulamadaki Adımlar

  • Algoritma, bir sonraki forger’ı para birimindeki hisselerine göre seçer.
  • Forger daha sonra bir sonraki işlem bloğunu işler.
  • İşlemi tamamladıklarında, ağ verileri bloğa ekler.
  • Forger işlem ücretlerini alır.

Decred ve Peercoin, bir PoS consensus mekanizması kullanır. Ethereum’da  PoW’dan PoS’a geçecek ancak consensus algoritmaları, PoS öğelerini kullanan Casper Protokolü adı verilen eşsiz ve benzersiz bir algoritma olacak.

Delegated Proof-of-Stake (DPoS)

Delegated Proof-of-Stake , PoS ‘a benzer ancak pratikte bu fikir birliği mekanizması önemli ölçüde farklıdır. Bu sistem, insanların kendilerini kimin temsil ettiği konusunda oy veren, temsili bir demokrasiyi temsil eder.

DPoS sisteminde, insanlar paralarını ellerinde tutanlar ile işlemleri doğrulayabilecek ve yeni basılmış paraları alacak delegeler için oy kullanırlar. Oylamanın bir ödülü olarak, seçmenler delege tarafından alınan paraların bir kısmını alırlar. Bu pay, aynı delegeye oy veren diğer ağ üyelerinin elinde bulundurdukları madeni paralara göre oy kullandıkları paralara dayanmaktadır.

DPoS oldukça esnektir, çünkü temsilci ününe dayanan birden fazla oylama turu içerir. Bu, eğer delegeler düşük performans gösterirlerse veya yanlış uygulamalardan şüphelenilirse, ağ üyeleri oylarını alabilir ve daha iyi bir üne sahip olan başka bir delegeye oy verebilir.

Ayrıca, çoğu DPoS algoritması, seçilen delegelerin sırasını rastgele değiştiren bir karıştırma denklemi içerir. Bu sayede, bir sonraki bloğu çözen temsilcinin tahmin edilememesi, delegelerin işlem manipülasyonu için çok az yer bırakması beklenir.

DPoS mekanizması hızlı bir şekilde fikir birliğine varıyor çünkü fikir birliğine ulaşmak için daha az insan var (sadece delegeler). Bu, DPoS kullanan blokları PoW veya PoS bloklarından daha hızlı fakat aynı zamanda daha az güvenli hale getirir. Bunun nedeni, sadece küçük bir grup insanın tüm ağ için işlemlerin geçerliliğine karar vermesi ve bu mekanizmayı daha merkezi hale getirmesidir. Delegeler karteller oluşturabilir veya gizlice birlikte çalışmaya başlayabilir ve bu da tüm ağa duyulan güveni tehdit eder.

Ek olarak, daha fazla paraya sahip kişilerin çok daha fazla oy kullanma gücü ve dolayısıyla ağ üzerinde daha fazla etkisi vardır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap