1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. DApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar) Nedir?

DApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar) Nedir?

DApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar) Nedir?

Dünyada yeni bir uygulama çeşidi tartışılıyor. Bu tür uygulamalar kimseye ait değildir, kapatılamaz ve kapanmaz.

Bu yeni tür uygulamalar DApps (Merkezi Olmayan Uygulamalar) olarak adlandırılır. Ancak DApps’ı tartışmadan önce, ” blok zinciri ” olarak adlandırılan DApps’in altında yatan teknoloji hakkında konuşalım.

Bitcoin ilk kripto para, dünyaya blok zincir teknolojisini tanıttı. Bitcoin’in blok zinciri, işlemleri kaydeden ve kriptografik olarak sağlam bir uzlaşma mekanizması ile güvence altına alınmış, küresel olarak dağıtılan bir defterdir.

Ancak paranın tüm yönlerini merkezsizleştiren Bitcoin gibi dijital para birimi bir DApp örneğidir.

Benzer şekilde, blok zincir teknolojisine dayanan diğer DApps, daha yeni ve daha heyecan verici bir dünya imkânı yarattı.

Bu yeni dünyanın ne hakkında olduğunu düşünüyor olabilirsiniz …

Bu yeni dünya, Bitcoin’in blok zincirinin para için yaptığı gibi, her şeyi merkezsizleştirmek ile ilgilidir.

DApps nedir?

DApps, E-postayla aynı şekilde, DApps’deki “D” nin merkezi olmayan (yani D-Apps) anlamına geldiği şekilde telaffuz edilir.

DApps’i 1-2 satırlık bir tanımla özetlemek zordur, çünkü bir uygulamanın DApp olarak nitelendirilebilmesi için belirli bir özellik kümesine ihtiyacı vardır.

Bir uygulama bu ölçütlerin tümünü karşılamazsa, o zaman bir DApp değildir.

 1. Açık Kaynak – Uygulama kaynak kodu herkes tarafından kullanılabilir.
 2. Merkezi Olmayan – Blok zinciri benzeri bir şifreleme teknolojisi kullanır.
 3. Teşvik – Uygulamanın kendini beslemek için kripto belirteçleri / dijital varlıklar vardır.
 4. Algoritma / Protokol – Belirteç üretir ve dahili bir konsensüs mekanizmasına sahiptir.

 

DApps Sınıflandırması

Bu DApps’ın hangi blok zincir modelini kullandığına göre üç kategoriye ayrılırlar ;

 Tip 1 Tip 2  Tip 3
 Bu tür DApp’lerin kendi blok zinciri var (Bitcoin gibi).Diğer altkaynaklar da bu kategoriye girer.Bu tür DApps, Tip I DApps’in blok zincirini kullanır.

Tip II merkezi olmayan uygulamalar protokollerdir ve işlevleri için gerekli olan belirteçleri vardır.

Omni Protokolü, Tip II merkezi olmayan uygulamanın bir örneğidir.

 Bu tür DApps, bir Tür II DApp protokolünü kullanır.Örneğin, SAFE şebekesi, daha sonra dağıtılmış dosya deposu oluşturmak için kullanılan SafeCoin’leri yayınlamak için Omni Protokolünü kullanır.

Artık farklı sınıflandırmaları bildiğinize göre, şu andaki sınıflandırmaların birçoğuna giren kripto projelerinin çoğunun farkına varacaksınız.

DApps Projeleri

Bildiğiniz gibi, şu anda dünyanın en büyük iki blok platformu, Bitcoin ve Ethereum’dur . Bu zincirlerin üstünde birkaç mevcut uygulama bulunmaktadır.

Öte yandan, bazı uygulamalar kendi blok zincirlerini kurmayı tercih ediyor.

Ethereum ‘da daha fazla DApps ‘ı buradan inceleyebilirsiniz.

Bir DApp İşlevi Nasıl Etkiliyor?

Birinci bölümde tartıştığımız dört kriterin hepsini uygulayarak DApps işlevi görür. Bu, bir DApp’in merkezi olmayan blok zincirlerinde uygulanan bir açık kaynaklı yazılım platformudur ve bir protokol / algoritma kullanılarak üretilen belirteçler kullanarak yakıt alınması anlamına gelir .

Açık kaynaklı bir uygulama olması, kimsenin kodu görebileceği ve katkıda bulunabileceği şekilde merkezden uzaklaştırılmış olmasını sağlıyor. Ayrıca, hem ürün kalitesinde hem de miktar açısından ölçeklenebilirlik sürecini hızlandırır.

Uygulamayı bir blok zinciri kullanarak dağıtmak bir sonraki adım olacaktır. Blok zincirleri, herhangi bir zamanda kimsenin başvurabileceği kayıtların / işlemlerin sürekli bir defter defteri işlevi görür.

Ve nihayet, bu defterlere kayıtlar / işlemler eklemek için, farklı algoritmalar / protokoller kullanılarak mayınlı veya ön madenciliğe ait işaretler kullanılır.

Günümüzde kullanılan popüler protokoller, proof-of-work (Bitcoin kullanır) veya proof-of-stake ( Dash’in kullandığı). Belli DApp’lerin tüm kullanıcıları arasında fikir birliği veya anlaşmaya varmak için kullanılırlar.

 • Proof-of-work (POW) , madencileri maden bloklarına almalarını ve ödülleri almalarını gerektirir. Madencilik blokları ve bunları zincire eklemek, enerji tüketim süreci olduğundan, bu da blok zinciri güvenliğini sağlar.
 • Proof-of-stake (POS) uygun bir maskotod olmak için belirteçlerin tutulması ve tutulmasını gerektirir. Bu aynı zamanda blok zinciri de korur ve işlemlerin işlenmesine yardımcı olur.

 

Bir DApp nasıl oluşturulur ?

Merkezi olmayan uygulamaları oluşturma süreci, merkezi bir uygulama veya yazılım geliştirmek kadar kolay değildir. Sıralı adımları ve zaman çerçeveleri vardır.

Adım 1: Bir “yol haritası” ile DApp üzerine bir White Paper yayınlayın.

DApp’ın konseptini, özelliklerini ve teknik özelliklerini açıklayan bir beyaz kitap yayınlamak önemlidir ve ayrıca ilk adımdır. Bu süreç, topluluğun geribildirimine izin verecek ve böylece gerçek bir DApp yapacaktır.

DApp’in “yol haritası” nı eklerseniz veya planlarsanız, olumlu bir satış noktası olur. Katı yol haritalarına sahip olan DApps, akranlarının önünde. Bu nedenle, DApp’inizin başarılı olmasını isterseniz, açık pazarın önünde sağlam bir yol haritasına sahip olmanız şarttır.

Ayrıca, topluluk arasında güven ve güvenilirlik oluşturmak için projenizdeki en iyi geliştiricilerin ve ideatörlerin özelliklerini ve geçmişini vurgulayın.

2. Adım: ICO’yu başlatın.

ICO’lar (initial coin offerings), günümüzde yeni başlayan ya da DApps’in başlangıç ​​noktalarıdır. Bir madeni para teklifinde, DApp’inizi besleyecek olan kripto paralarınızı satıyorsunuz. Bu kripto sikkeleri aynı zamanda projenize crowdfunding toplamak için bir yol sunar.

Başlangıçta, DApp’inizin ICO’sunun nasıl olacağının yönlerini açıklayıp açıklamalısınız. Ayrıca, DApp’ün mayınlı önceden belirlenmiş işaretleri mi yoksa madencilik mekanizması yürütecek mi diye ilgi topluluk üyeleriyle paylaşın.

Ve güven inşa etmek için, kalkınma bütçesine, pazarlama bütçesine ve diğer gerekli ayırmalara ne kadar fazlasının gideceğini vurgulamanız gerekir. Geçmişteki çoğu DApps projesinin şöhretini yeterince şeffaf olmamakla yıktığı için belirteçlerin tahsisi ile şeffaf olmanız önemlidir.

3. Adım: Geliştirmeye başlayın.

Topluluğun katılımını sağlamak için ürünün ayrıntılı sürüm notları ve bakım planları ile başlatın.

Yol haritanıza, görüşünüze ve topluluğunuza uyacak şekilde onu muhafaza edin ve değiştirin.

DApps’in Esasları

Artık bir DApp’i nasıl başlatacağınızı bildiğinize göre, bir adım atabilirsiniz.

Peki ya mükemmel bir DApp fikriyle yaratıcı bir zekan yok ise Nasıl devam edersin?

Cevap, DApps’in ICO’larına katılabilirsin.

DApps’in ICO’ları ve Simgeleri nedir?

Yine, ICO “ilk madeni para teklif etme” anlamına gelir. DApp’in simgelerinin ilk kez diğer para birimleri (BTC, LTC, ETH, fiat para vb.) Karşılığında satıldığı yerdir.

DApp belirteçleri, ürün geliştirmeyi finanse etmek için bir ICO’da satış yapmak amacıyla ve DApp’in yakıt doldurma operasyonları için yapılan kripto paralardır.

Örneğin, ETH, Ethereum platformunda akıllı sözleşmeler yürütmek için “Crypto Fuel” dür .

Bu belirteçler altta yatan bir varlığa bağlanmış değildir, ancak benzersiz konsept ve teknoloji onları desteklediğinden dolayı halen değerlidirler. Dahası, belirteçlerin değeri, uygulamanın değerini ne kadara dayandığına göre dalgalanmaya devam ediyor.

ICO’lara Nasıl Katılınır?

Aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Güncel Kalın  – Popüler kripto ve DApps haberlerini izleyin. Bazı ICO’ların Slack veya Telegram kanallarına katılın ve Twitter’da ve diğer sosyal medya sitelerinde takip edin.
 2. Bir Cüzdan Hazırlayın  – ICO ayrıntılarını ve ICO için hangi cüzdanın kullanılması gerektiği gibi diğer teknik gereksinimleri iyice okuyun. Ve ayrıca hangi simgelerin hangi para biriminde alınıp alınmadığını kontrol edin (BTC, ETH, USD vb.).
 3. Zaman Faktörü  – Farklı ICO’lar, farklı zaman dilimlerine göre farklı zamanlamaları listeler. Saat diliminizi kontrol edin ve zamanında olun. Geçmişteki bazı ICO’lar birkaç dakika içinde bitti, bu yüzden gerçekten hızlı ve dakik olmanız gerekiyor.

Ancak dikkat edilmesi gereken, tüm ICO’ların buna değmeyecekleri. Bazı ICO’lar sadece kağıt üzerinde iyi görünen dolandırıcılıklardır.

ICO’ların analizi

Öyleyse bir DApp’ın ICO’sunun bir aldatmaca olup olmadığını nasıl değerlendiriyorsunuz? İşte size birkaç öneri ;

 • DApp’ın gerçek hayat problemini çözmekte olup olmadığını kontrol edin.
 • Geliştirme ekibinin portföyünü ve geçmişini kontrol edin.
 • Teknik makaleyi kontrol edin ve teknik fizibilitesine bakın.
 • Teknik uzmanların DApp hakkında ne düşündüklerini kontrol etmek için forumlara katılın.
 • Gelişim yol haritalarını kontrol edin.
 • Bakalım DApp’in çalışma prototip bir demosuna sahip mi.

Bunlar önkoşulların sadece birkaçı; DApp için herhangi bir ICO’ya girmeden önce araştırmanızı ve özenli çalışmanızı yapmanızı öneririz.

DApps’in Geleceği

Şu anda yaşadığımız şey ademi merkeziyetçi bir dünyaya sızlanma zirvesi gibi yaklaşmaktır ve bu tamamen merkezli hale gelmek üzeredir.

DApp Fund’un CEO’su David Johnston bile, onun teknik raporunda bunu öngörüyor :

“Bu merkezi olmayan uygulamalar, üstün teşvik yapısı, esnekliği, şeffaflığı, esnekliği ve dağıtılmış niteliği nedeniyle bir gün yarar, kullanıcı tabanı ve ağ değerlemesinde dünyanın en büyük yazılım şirketlerini aşacak.”

Yorum Yap

Yorum Yap