1. Ana Sayfa
  2. Bitcoin
  3. DDoS Saldırıları Bitcoin Borsalarını Nasıl Etkiler ?

DDoS Saldırıları Bitcoin Borsalarını Nasıl Etkiler ?

Bitcoin borsaları her geçen gün Bitcoin’nin tanınmasıyla birlikte yüksek üye sayılarına ulaşmaya devam etmekte ve borsalar hal böyle olunca bu yoğunlukla başa çıkmaya çalışmakta iken birde DDoS saldırı tehditi ile uğraşmak zorundalar.

Bitcoin fiyatı yeni bir rekor kırararak 12.000 $ üzerine ulaşmayı başardı ve hal böyle olunca insanlar karlı dijital para birimine yatırım yapmaya çalışmaktadırlar.Bu da borsalarda ve sunucularda büyük gerginlik yaşatmakta.

Her geçen gün artan bir müşteri tabanının gereksinimlerini karşılamak için ellerinden gelen çabayı gösterdikleri halde borsalar, Bitcoin’i çalmak için hizmetlerini sakat bırakmak ve güvenlik açıklarını bulmak isteyen bilgisayar korsanlarına karşı savaşmak için ellerinden geleni yapıyor.

Kripto para borsa web sitelerine ve platformlarına yapılan en yaygın saldırı DDoS saldırısıdır.

DDoS, dağıtılmış hizmet reddi saldırısı olarak tanımlanır. Bir hizmet sağlayıcısına hizmetini bozmaya çalışan, genellikle sunucuyu işlemek için çok fazla istekle saldırılan bir siber saldırıdır.Bir sunucuya saldırmak için birden fazla kaynak kullanarak DDoS saldırılarını durdurmak zor olabilir, çünkü tek bir kaynaktan başlatılmazlar.

Bitcoin’in mega boğa koşusu, dünya çapındaki borsalarda sanal para birimi oynamanın en büyük talepini gördü.

Çeşitli servis sağlayıcılar, Bitcoin’in iki hafta önce 11.000 dolara yaklaştıkça çılgınca ticaret ve haber kullanıcılarının neden olduğu artan trafiği idare etmek için sistemleri yükseltmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini söyleyen iki borsa, siber saldırılarla uğraşmak zorunda kaldı.

Bitfinex, sunucu bakımını planladı ve aynı anda bir DDOS saldırısı altında kaldı

Bu arada Bittrex, sistemlerinde DDOS saldırısı da tespit etti.

Bu saldırılar, bankacılık sistemleri, çevrimiçi alışveriş platformları ve diğer hizmet sağlayıcıları DDoS saldırılarının olağan hedefleri olduğu için çevrimiçi yaşamın bir parçasıdır.

Sıklıkla da olurlar ve neredeyse her zaman en uygun olmayan zamanlarda karşımıza çıkarlar.Ekim sonlarında, Bitcoin’in orijinal Blockchain, Bitcoin Gold’dan üçüncü bölünme, devasa bir DDoS saldırısına uğradı.Lansmanı, sitesine erişilemeyen, dakikada 10 milyondan fazla istekle haksız yere bozuldu.

İronik olarak, Blockchain teknolojisi DDoS saldırılarını durdurmanın en büyük yanıtı olabilir.

Bir Blockchain’de bant genişliği kiralayarak, bu saldırılar web sitesi trafiğini işleme kapasitesinin artmasıyla hafifletilebilir.

 

cointelegraph

Yorum Yap

Yorum Yap