1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Dogecoin ( DOGE ) nedir ?

Dogecoin ( DOGE ) nedir ?

dogecoin

Dogecoin, dünya çapında Shiba Inus tarafından tercih edilen, açık kaynaklı bir eşler arası dijital para birimidir.

Bu altcoin aslında internette geniş bir popülerlik kazanan sevimli görüntüsüyle Shiba Inu köpeği hakkında bir şaka olarak oluşturuldu .

Yine de yaratılışından beri kripto ekosisteminde popülaritesi ve değeri hızla yükseldi. Büyük bir online topluluk ve sadık taraftarlarıyla yıllar geçtikçe gelişti. Topluluk, Dogecoin’le birlikte inanılmaz şeyler yaptı, Jamaikalı kulübeli ekibin içme suyuna erişim sağlamak için kırsal Kenya’da bir kuyu inşa etmek için bir projeye finansman sağlamak için Sochi Kış Olimpiyatları’na gitmek için para toplanması için kripto para’dan faydalanmasını sağladı.

Son zamanlarda Dogecoin, 1 milyar doların üzerinde büyük bir kullanımına imza attı .Dogecoin tam anlamıyla Moon’a gidiyor.Crowdfunding çabaları sayesinde, kripto parasını temsil eden bir altın paranın 2019’da ayın yüzeyine ulaşması planlanıyor.

Dogecoin ne yapar?

Dogecoin, asla blok zinciri üzerinde çığır açan bir teknoloji yaratmak için ya da süslü ve yeni bir şey yapmak için harekete geçmemişti.Yüzünde yıpranmış bir köpeğe sahip basit bir kripto işlemi platformuydu.

Dogecoin, çok küçük işlem ücretleriyle değerinin düşük kalmasına neden olarak, insanların gerçekte kullandıkları kripto paraları bir yatırım olarak kalmasını sağlamaktadır. Dogecoin, içerikleri için takdirle internette insanlara bahşetmenin en popüler kripto parası haline geldi.

Örneğin, bir kişi Reddit’e yararlı yorumlarından dolayı birine 10 cent göndermek istediğini varsayalım. Bitcoin’de şu anda 0.000006 BTC var. Fakat 10 cebt, 6.02 DOGE’ye  çok daha kolay bir dönüştürme oranına çevirir. Artı, işlem BTC’den daha hızlı ve daha ucuz olacak. Bu nedenle Dogecoin, diğerlerine hızlı ve kolay ödüllendirmek için en popüler para haline geldi. Reddit ve Twitter kullanıcılarının içeriği eğlendirmek için birbirlerine küçük miktarlarda DOGE’yi kullanmalarını görmemiz artık çok yaygın bir olay.

Dogecoin’in yaratıcısı Jackson Palmer, röportajda şunları söyledi :

“Bu, spekülatif bir yatırım olarak satın alınmaktan ziyade ağırlıklı olarak para birimi olarak işlem gören birkaç dijital para biriminden biridir. İnsanlar elinde tuttuğu ve satmak için bir piyasa dalgalanmasını beklemek yerine, işlem görüyor ve eğiliyordu.Bu harika!, çünkü dijital para birimlerinin varolması gerekiyor. ”

Dogecoin’i diğer paralardan ayıran bir diğer şey ise, samimi, açık ve büyük topluluğudur. Dogecoin subreddit Doge neredeyse 100.000 aboneye sahiptir. Topluluk (kendilerini “shibes” olarak adlandırırlar) genellikle çok olumlu, samimi ve misafirperverlerdir.

Dogecoin topluluğu aslında Dogecoin Vakfı adlı bir kar amacı gütmeyen kuruluş kurdu . Amaç “Dogecoin’in iyi niyet, tanıtım ve hayır amaçlı gayretlerle kullanılmasını kolaylaştırmak”.

İlk destek Ocak 2014’te Dogecoin topluluğunun Sochi Kış Olimpiyatlarına hak kazanmış ancak buna gücü yetmeyen Jamaikalı masura ekibi için DOGE’de 50.000 Dolar’ı başarıyla yükseltmeyi başardığı sırada gerçekleşti. Dogecoin sayesinde ekip o yıl Olimpiyatlarda yarışabildi.

Bağış toplama başarısından esinlenen The Dogecoin Vakfı, Kenya’daki Tana nehri havzasında kâr amacı gütmeyen kuruluş Charity: Water ile işbirliği içinde bağ kurmaya başladı. 4000’den fazla bağışçıdan toplanan 40 milyon DOGE (o sırada 30,000 dolar) hedefine ulaştılar.

25 Mart 2014’te, Dogecoin topluluğu NASCAR sürücüsü Josh Wise’e sponsorluk yapmak için 67.8 milyon DOGE’yi (yaklaşık 55.000 $) başarıyla yükseltti. Birkaç yarışa katıldı ve arabası bir Dogecoin / Reddit sponsorluğunda süslendi.

Dogecoin topluluğu, bir Dogecoin’in fiziksel bir sunumunu 2019’da gerçekleşecek olan Ay’a göndermek için bile yeterli fon sağlamayı başardı. Evet, Dogecoin tam anlamıyla Ay’a gidiyor. 😀

Dogecoin Tarihi

27 Kasım 2013’te, Sydney merkezli pazarlama Jackson Palmer, Twitter üzerinden bir şaka gönderdi:

“Dogecoin’a yatırım yapmak, bir sonraki büyük şey olduğundan emin ol” dedi.

Şaka Oregon merkezli bir yazılım mühendisi Billy Markus’un ilgisini çekti ve Palmer’a Dogecoin’ı gerçeğe dönüştürme konusunda temasa geçti. Bir hafta kadar sonra, 6 Aralık’ta herkes Dogecoin kripto parası ile ticaret yapabilir hale geldi.

Yeni bir kripto parayla İnternet hype patladı. Yeni dijital paralar karşısında deliren insanlara şakayla eğlenerek başlayan şey, hızla ciddi bir para birimi oldu.

Palmer’ın tanıtılmasından iki ay sonra şakası 50 milyon dolardı. 2015 yılının ortalarına kadar 100 milyar coin dolaşıma girdi. Ne yazık ki, devasa maddi başarı açgözlü ve çirkin karakterleri cezbetti. Bir dolandırıcı, Dogecoin taraftarlarından 750.000 $ ‘lık para topladı. Hackerlar, kullanıcıların cüzdanlarından binlerce DOGE çaldı.

Palmer şakası para biriminin ticarileşmesi ile hızla rahatsız oldu. Kendisi için hiçbir zaman Dogecoin bulamadı ve Avustralya’daki bir risk sermayesi şirketinden 500.000 dolarlık yatırım teklifi vermeyi de içeren hype’yi satma tekliflerini geri çevirdi.

2015’te Palmer, Dogecoin’i terk edeceğini açıkladı , Dogecoin popülerlik ve değer artışına, hatta bugüne kadar yükselmeye devam etti. Dogecoin bir süre durdu, ancak Aralık ayında 2017 yılının sonlarında 1 milyar dolarlık piyasa değerine ulaşarak büyük bir değer artışı gördü.

Dogecoin Ekibi

Dogecoin ekibi tamamen gönüllülerden oluşur.
Başlangıçta Jackson Palmer ve Billy Markus tarafından oluşturuldu ve şimdi Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto adına şaka yapan “Shibetoshi Nakamoto” adı geçti.

Geliştiricilere Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder dahildir.