1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Einstein’ın 4 Şaşırtıcı İcadı

Einstein’ın 4 Şaşırtıcı İcadı

albert-einstein-1933340_1280

Fizik alanında yaptığı çalışmalarla tüm insanlığın evrene olan bakış açısını değiştiren Albert Einstein’ın icatları sadece bunlarla sınırlı kalmamış fizik teorileri ile hiçbir ilgisi olmayan 50 buluş yapmıştır.

Bir İsviçre patent bürosunda çalıştığı zamanlarda 50 ayrı patent alan Einstein’ın icat ettiği birkaç şeyi sizler için derledik.

• Einstein-Szilard Buzdolabı

Einstein, toksik duman sızdıran ve Almanya’da birçok insanın ölümüne neden olan bir buzdolabı hakkında bilgi aldıktan sonra daha güvenli bir buzdolabı tasarlamaya karar verdi. Öğrencisi Leo Szilard ile sabit bir basınçta çalışan, hareketli herhangi bir parçası olmayan, toksik duman sızma riskini de ortadan kaldıran bir buzdolabı yaratmak için bir araya geldi. İkili, tasarım için 45 farklı patent aldı. Bu buzdolabı, bilimin sihirli yönünü gösterircesine içindekileri soğuk tutmak için ısınıyordu. Kısacası, Einstein yıllar öncesinde güneş enerjisi ile çalışan bir buzdolabı icat etmiştir.

• Ses kayıt Cihazı

Albert Einstein’ın en iyi dostlarından biri Charlie Chaplin olduğunu düşünürsek Einstein’ın medya dünyasına pek de uzak olduğu söylenemez. Tüm bu sesleri kaydetmeyi akıl eden Albert Einstein, bir ses kayıt cihazı icat etmiş ve bir süre boyunca Rudolf Goldschmidt ile cihazların üretimini sürdürmüş.

• Kendini Ayarlayabilen Kamera

Albert Einstein, otomatik olarak ayarladığı ışık miktarına dayanan bir kamera fikri üzerinde de çalışmış. Hatta bu iş için kendisi de bir Alman olan mucit Gustav Bucky ile de ortaklaşa çalışmış ve Bucky, pek çok patent almış bu konuyla ilgili. Kodak, patentini verdikten beş yıl sonra kendi elle ayarlanan fotoğraf makinesiyle “elektrikli göz”ü piyasaya sürmüştür. Einstein’ın kamerasını tanımlamak için kullandığı terim de aynıydı (iki cihaz farklı tasarlanmış olsa da). Einstein bu konuda vaktinden çok önce davranmış adeta bir selfie kamerası dizayn etmişti.Einstein bu projesini tam anlamıyla hayata geçiremese de böylelikle kamera endüstrisine de önemli bir katkıda bulunmuş.

• Esneyebilen Takım Elbise

Hiç kilo aldığınızda giysilerinizin size artık olmadığını fark ettiniz mi? Einstein böyle durumlar için genişleyen bir takım elbise icat etti. Ceketin iki set düğmesi vardı: Bir tanesi zayıf günleriniz için diğeri ise yemeği fazla kaçırdığınız zamanlar için. Ayrıca, takımda kol cebi olarak da kullanılabilecek oldukça tarz yan cepler de bulunuyor. Modadan kaçmaya yol arayan birisi için oldukça ilginç bir buluş, sizce de öyle değil mi? Einstein’ın da söylediği gibi: “Evreni, genişleyen bir şey olarak kabul ettikten sonra, genişleyebilen kıyafetler giymek de kolay geliyor.”

 

Yorum Yap

Yorum Yap