1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Elastos (ELA) Nedir?

Elastos (ELA) Nedir?

Elastos projesi blockchain teknolojisinin desteklediği dünyanın ilk açık kaynak internet işletim sistemini oluşturarak geleceğin interneti olmaya yola çıkmıştır.

Elastos (ELA) coin nedir ? Yeni başlayanlar için rehber

Elastos projesi blockchain teknolojisinin desteklediği dünyanın ilk açık kaynak internet işletim sistemini oluşturarak geleceğin interneti olmaya yola çıkmıştır. Temel olarak ekip, daha güvenli ve yeni bir internet altyapısı yaratmaya çalışıyor ve değer ve varlık zenginliğinin aktarılmasına izin veriyor.

Elastos Ne Yapıyor ?

Siber suç oranları spiking (hem bilgisayar korsanlarından hem de teknoloji devlerinden) ve küresel internet kullanıcılarını giderek daha fazla etkilemesi bekleniyor. Her aygıtın ve her işletim sisteminin potansiyel bir güvenlik tehdidi olmasının ana nedenlerinden biri, çevrimiçi kuruluşların veri biriktirme olasılığını beraberinde getirmesidir. İnternete her doğrudan bağlantı 2 taraflı bir kapı oluşturur.

Elastos ekibi, mevcut internetimizin birçok sorununu çözmek için tamamen merkezi olmayan, eşler arası bir internet oluşturuyor. Bu doğru, blockchain teknolojisiyle desteklenen yeni bir internet yaratıyorlar.

Elastos projesi bir blockchain projesi olarak başlamamıştır, ancak 2000 yılından bu yana blok zincir teknolojisini bu yeni internetin oluşturulması için temel bir katman olarak kullanmaktadır. Kurucu Rong Chen, diğer tüm işletim sistemlerinin üzerinde bir İşletim Sistemi kurmak istemişti ve blockchain teknolojisinin, yeni internetine şimdiye kadar eksik olan güvenlik ve değer aktarılabilirlik katmanlarını verebilme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti.

Elastos smartweb, Windows, Android, iOS ve Linux gibi diğer tüm blokchains ve geleneksel işletim sistemleriyle birlikte çalışabilir. Elastos üzerinde oluşturulan uygulamaların, Elastos’u gerçekten benzersiz kılan blok zinciri platformunda çalıştırılmasına gerek yoktur.

Dapps, Elastos internet tabanlı işletim sistemi Elastos işletim sisteminde çalışacak. Bu, Elastos uygulamalarının herhangi bir internet işletim sisteminde çalışmasına izin veren ve herhangi bir uygulamanın Elastos smartweb’i çalıştırmasına izin veren bir birlikte çalışabilirlik sistemidir. Elastos internetine erişmek için, sadece sözde anonim olan ve smartweb için önemli bir katman veya güven olarak hizmet eden bir Elastos tabanlı kimlik gerekir.

Bunu yaratabilmek için Elastos projeleri altında devam ediyor ve 4 ana sütun üzerine inşa ediliyor.

Bu 4 ana sütün ;

  • Elastos blockchain
  • Elastos Runtime : güvenlik, sanal makine, SDK
  • Elastos carrier
  • Elastos SDK

Elastos Blockchain

Proje halihazırda 18 yıldır geliştirildiği için, blok zincirleme teknolojisinin uygulanmasının çok sayıda bileşenin geliştirildiği bir aşamada ortaya çıktığı açıktır. Bununla birlikte, blockchain teknolojisinin tanıtımı, Elastos ekibine daha önce mümkün olmayan çok sayıda çözüm sunmuştur. Bir blockchain kullanımı, Elastos smart web’e güçlü bir güven ve güvenlik katmanı ekler.

Elastos blockchain, bir Proof-of-Work uzlaşma mekanizması kullanmaktadır, ancak son derece benzersiz bir özellik eklenmiştir. Bu , birleştirilmiş madenleme adı verilen bir teknikten yararlanır ; bu, bu durumda başka bir blok zincir olan Bitcoin ile birlikte kooperatif olarak mayın anlamına gelir. Bunu yaparak, Elastos blockchain en güvenilir ve en güvenli Bitcoin blockchain’in yüksek güvenliğinden yararlanır. Bu madencilik tekniği, ek kaynak gerektirmediğinden, aynı zamanda enerji verimlidir.

Elastos blockchain hem mainhain hem de yan zincirleri desteklemek için tasarlanmıştır . Bu, mainkin’in tıkanıklığı önler, ki bu da daha büyük blokçuların bir kısmına rastladığımızı gözlemlemiştir.

Malakin sadece 2 fonksiyon için kullanılacaktır: Elastos ağını bağlamak ve vital yan kanal verilerini saklamak için bir ID sistemi. Bu sınır, ölçeklenebilirlik sorunlarını önler ve mainchain’de gereksiz verilerin saklanmasına yol açmaz.

Yan zincirleri yerleştirme olasılığı, uygulamalar ve akıllı sözleşmeler oluşturmak için geliştiricilere çok daha fazla esneklik sağlar. Sidechains çok çeşitli amaçlara hizmet edecek ve insanların dijital varlıklarını ve katkıda bulundukları değeri üzerinde para kazanmalarına izin verecektir. İnsanlar, Elastos blockchain aracılığıyla yarattıkları içeriği belirtebilir veya mülkiyet haklarını garanti altına alabilir, böylece herkesin mülkleri, becerileri ve varlıkları için doğrudan ödüllendirilmesini sağlayabilir.

Elastos Runtime

Runtime sistemi Elastos platformunda oluşturulan uygulamalar yürütülmesini desteklemek için tasarlanmıştır. Elastos tamamen yeni bir internet olacak, bir uygulama değil. Böylece, çalışmak için kendi çalışma zamanı sistemini yaratmış olacak.

Elastos ağı uygulamalarından oluşan bir web olacaktır. Bir web sitesine gitmek yerine, Elastos platformu üzerinden bir uygulamaya gidersiniz.Elastos’taki uygulamalar asla doğrudan internet ile bağlantı kurmak zorunda kalmıyor. Bunun yerine, sadece Elastos orta katman olarak hizmet veren ve Elastos’un hafif işletim sistemi olan Elastos çalışma zamanı ile etkileşime girer. Elastos çalışma zamanı, Elastos dapps’i internete bağlar. Bu süreç internetin daha güvenli kullanımını sağlar.

Şu anda, internete bağlı her akıllı cihaz, siber suçlular için potansiyel bir giriş noktası ve dolayısıyla potansiyel bir güvenlik tehdidi. Elastos çalışma zamanı bunu 1 giriş noktası olan Elastos çalışma zamanına indirir. Bu, olası bir saldırı için tek güvenlik tehdidinin, çok sayıda güvenlik katmanı ve protokolüne sahip olan Elastos çalışma zamanı üzerinden gerçekleştiği anlamına gelir.

Elastos çalışma zamanı, herhangi bir mobil cihazda veya PC’de çalışır ve Elastos smartweb’i herhangi bir cihazda herkes için erişilebilir hale getirir.

Elastos çalışma süresinin daha teknik açıklaması için buraya tıklayın .

Elastos Carrier

Sadece mevcut haliyle internet gibi, Elastos web’in kullanıcıları Elastos smartweb’e erişmek için bir servis sağlayıcısına ihtiyaç duyacaktır. Bu, yeni interneti barındırmak için merkezi olmayan, eşler arası bir model olan Elastos taşıyıcısı aracılığıyla sağlanır.

Elastos smartweb’in her bir kullanıcısı, Elastos ağında bir düğüm olarak kabul edilir ve Elastos webine güç, bant genişliği ve / veya depolama işlemine katkıda bulunmayı seçebilir. Bunun için, Elastos web katılımcıları, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanan ELA tokenlerini ödüllendirmektedir.

Eşler arası doğadan dolayı, Elastos taşıyıcısı günümüzde en yaygın iki internet saldırısından, DDOS ve ManInTheMiddle (MITM) saldırılarından korunmaktadır. DDOS saldırıları engellenir, çünkü kimlik aktarma adımı, bilgi aktarılmadan önce Merkezi Olmayan Kimlik (DID) sistemi aracılığıyla gereklidir. MITM saldırıları, platformun eşler arası tasarımından dolayı imkansız hale geliyor, yani saldırmak için hiçbir aracı yok.

Ek bir güvenlik katmanı olarak, Elastos smartweb’deki tüm içerik de şifrelenir.

Elastos SDK

SDK’lar, geliştiricilerin belirli bir işletim sistemi üzerinde uygulamalar oluşturmalarını çok daha kolay hale getirmek için geliştirilmiş yazılım geliştirme kitleridir. Android’in iOS, Windows ve tüm işletim sistemi gibi bir SDK’sı vardır.

Elastos, geliştiricilerin Elastos çalışma zamanı için (d) uygulamalar oluşturmasını kolaylaştıran benzer bir SDK oluşturdu. Elastos’un tasarımı nedeniyle, bu (d) uygulamalar herhangi bir cihazda çalışabilir. Elastos SDK, Elastos ağında erişilebilir hale getirmek için şu anda örneğin Android veya iOS üzerinde çalışan uygulamalar tarafından da kullanılabilir.

Elastos Coin : ELA

Toplam ELA kaynağı sadece 1 milyon dolar olacak ve bu da doğal olarak 1 ELA coin yüksek değerine ulaşacak. Toplam ELA sayısı her yıl% 4 artacak ve kripto paralar Bitcoin olarak çıkarılacak. kripto paralarının % 30’u ELA vakfına gidecek ve kalan% 70’i madencilere gidecek.

ELA coin, platforma çok sayıda işlev için kullanılacaktır;

Bu,kripto para için doğal bir talep yarattığı için olumlu bir şeydir . ELA, (d) uygulamalar, kullanıcı adları, Elastos depolama hizmetleri ve yayınlanmış tokenized içerik (müzik, kitap, video) için Elastos tabanlı alan adlarını ödemek için kullanılacaktır.

Ayrıca, ELA tokeni, Elastos smartweb’in para birimi olacak ve bu da geliştiricilere bir ödül olarak kullanılabilir, smartweb’de ürün ve hizmetler için ödeme yapabilir veya Elastos ekosisteminde yeni proje lansmanının satışına katkıda bulunabilir.

ELA’nın bir diğer çok havalı özelliği de, sahiplerini Elastos ağında yaratılan veri setlerinden gelen tüm sembollerin ikonalarına hak etmesidir.

ELA’yı bu borsalarda satın alabilir ve ELA’nızı resmi Elastos cüzdanında saklayabilirsiniz . Şimdilik, ELA sadece HUOBI’de satın alınabilir ve bu da paraya büyük bir değişim potansiyeli kazandırır.

Elastos Smartweb Perks

Elastos smartweb güvenli, veri biriktirme ve veri sızıntılarını önleyecek ve DDOS ve aracı ataklarından tamamen kurtulmanın bir yolunu buldu. Ekip 18 yılı aşkın süredir bu devasa ve son derece karmaşık bir proje üzerinde çalışıyor ve blockchain teknolojisinin son ihtiyaç duyulan içerik olduğu görülüyor.

Bu yeni internet üzerinde, kullanıcılar katkıda bulundukları değer karşılığında değer elde edebilecek ve hepsi çok daha güvenli bir internet deneyimi yaşayacak.

Elastos smartweb, doğrudan internete değil, Elastos çalışma zamanına bağlı olarak daha önce mümkün olmayan bir güvenlik seviyesi sağlar. Bu özellikle internete çok sayıda cihazın bağlanacağı IoT çözümleri için idealdir.

Elastos ağı eşler arası ve son derece birlikte çalışabilir olduğu için, herkes akıllı bir cihaza herhangi bir cihazla erişebilir ve kullanabilir. Öte yandan, hiçbir parti bu yeni interneti kontrol edemez veya algılamaz.

Elastos, sektördeki en geniş kapsamlardan biri olan ve büyük ölçüde blok zincir endüstrisini aşan bir projedir. Projenin özlemlerini ve karmaşıklığını tam olarak anlamak için white paper’larını okumanızı ve bu sayfaları gözden geçirmenizi önemle tavsiye ederiz .

Yorum Yap

Yorum Yap