İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. En iyi Ücretsiz Veri Kurtarma Araçları
Trendlerdeki Yazı

En iyi Ücretsiz Veri Kurtarma Araçları

En iyi Ücretsiz Veri Kurtarma Araçları , Silinen dosyalarınızı tekrar kurtarabilmenize yardımcı olabilecek en iyi seçenekler.

En iyi Ücretsiz Veri Kurtarma Araçları

2019’un En iyi veri kurtarma araçları , Bu makalede paylaşacağım Ücretsiz veri kurtarma araçları bazı önemli dosyaları yanlışlıkla silmemizden veya bir sabit sürücüyü biçimlendirmeden önce yedek almamızın ardından yaşanacak birçok zahmetten kurtarır. Bu ücretsiz kurtarma programlarını kullanarak verilerinizi PC’nizde tekrar kurtarabilirsiniz.

İşte kullanıcıların rahatlıkla dosyalarını kurtarabileceği En iyi veri kurtarma araçlarına bir göz atalım ;

Veri Kurtarma Araçları

1. Recuva : 

Recuva ,bizce silinen dosyalarınızı geri getirebilecek en başarılı programların en başında yer alıyor.

Recuva, bilgisayarınızda silinen dosyaları geri getirme konusunda kullanıcıların en büyük yardımcıları arasında yer alan ücretsiz bir dosya kurtarma programıdır.

Oldukça basit bir kurulum adımının ardından kullanmaya başlayabileceğiniz program üzerinde yer alan sihirbaz yardımıyla, bilgisayarınızdan silinen dosyalar için tarama gerçekleştirebilirsiniz.

İsteyerek veya yanlışlıkla bilgisayarınızdan silmiş olduğunuz dosyaları geri getirmek için kullanabileceğiniz başarılı yazılımlara arasında yer alan Recuva ile bilgisayarınızdan silinen resimler, sesler, dökümanlar, videolar, sıkıştırılmış dosyalar ve e-postalar için tarama yapabilirsiniz. Tarama sonucunda sizin için kurtarabileceğiniz veya bir diğer deyişle geri dönüştürebileceğiniz dosyalar listelenecektir. Bu sayede istediğiniz dosyaları hızlıca geri dönüştürme şansına sahip olabilirsiniz.

Silinen dosyaları geri getirmek için kullanıcılarına farklı iki tarama modu sunan program ile silinen dosyalar için kısa süren temel bir tarama yapabileceğiniz gibi daha uzun süren derin taramalar da gerçekleştirebilirsiniz. Eğer kurtarmak istediğiniz dosyalara temel tarama sonucunda ulaşamadıysanız, derin arama seçeneği büyük bir ihtimalle aradığınız dosyalara ulaşmanıza olanak sağlayacaktır.

Bilgisayarınızda yer alan dahili diskler üzerinde tarama yapabileceğiniz gibi, bilgisayarınıza bağlayacağınız harici diskler üzerinde de tarama yapma şansını sizlere sunan Recuva ile harici diskleriniz veya SD kartlarınız üzerinden silinen verileri de kurtarabilirsiniz.

Tarama işlemi sonunda; kurtarılabilecek dosyaların yer aldığı pencerede herhangi bir resim dosyasını seçmeniz durumunda, bu resim dosyasının küçük önizlemesini görüntüleyebilir ve böylece geri getirmek istediğiniz dosyalara çok daha kolay bir şekilde karar verebilirsiniz.

2. TestDisk : 

TestDisk & PhotoRec, içerisinde yer alan özel araçlar yardımıyla sabit diskiniz üzerindeki hassas verileri tarayan ve sabit diskinizi onaran ücretsiz bir yazılımdır. Aynı zamanda program sabit diskiniz üzerinde yer alan hatalı bölümleri tekrar yapılandırır ve silinen verilerinizi kurtarabilmenize de olanak sağlar.

Komut satırı üzerinde çalışan program yardımıyla gerçekleştirmek istediğiniz tüm görevleri kolayca seçebilirsiniz. Bölüm yapısını analiz edebileceğiniz ve seçmiş olduğunuz sabit disk üzerindeki kayıp bölümleri kolaylıkla bulabileceğiniz TestDisk oldukça kullanışlıdır.

Program aynı zamanda disk geometrisini değiştirmek ve diskin ilk sektörü üzerine MBR kodu yazdırmak için kullanılabilir. Ayrıca bir bölüm üzerinde yer alan tüm verileri silebilir veya önyüklenebilir olmayan diskleri önyüklenebilir hale getirebilirsiniz.

Hasarlı veya boş bölüm tabloları içeren sistemler için kullanıcılara onarım çözümleri de sunan program, kayıp bölümleri bulur ve veriler için yeni tablolar hazırlar.

Hem acemi hem de profesyonel bilgisayar kullanıcıları tarafından kullanılabilecek olan program, komut satırı üzerinden çalıştığı için başlangıçta biraz karışık gelebilir ama kolay kullanımı sayesinde zaman içerisinde programı zorlanmadan kullanmaya başlayabilirsiniz.

3.Undelete 360 : 

Eğer bilgisayarınızda yer alan dosyalarınızın bir kısmını hatalar, trojanlaryazılım veya donanım sorunları ya da beklenmedik sistem kapanmaları nedeniyle kaybettiyseniz Undelete 360 uygulamasını son çareniz olarak deneyebilirsiniz.

Program sabit disk, flash disk, USB sürücü, dijital kamera ve pek çok diğer cihazlardaki verileri kurtarabiliyor. Ayrıca dosyalarınızı kurtarmadan önce önizleme yapabilir ve gereksiz gördüklerinizi yüklemekle vakit kaybetmeye engel olabilirsiniz.

Programın kurtarabildiği dosya formatları şu şekilde: DOC, XLS, RTF, PDF, PPT, MDB, HTML, CSV, TXT, PAS, CPP, EML; ses ve video dosyaları: AVI, MP3, WAV, WMA, MPG, MOV, ASF; resim dosyaları: JPEG, JPG, PNG, BMP, GIF, TIF, TGA, EML, RAW, ve çok daha fazlası.

4.PhotoRec : 

Kesinlikle en iyi veri kurtarma yazılımlarından biri olan PhotoRec , dijital kameralardan sabit disklere kadar geniş bir yelpazedeki cihazlarda güçlü dosya kurtarma özelliği ile geniş çapta rağbet görüyor. Resimler, videolar, belgeler vb. Verileri sabit disklerden, CD-ROM’lardan kurtarmak için özel olarak hazırlanmıştır.

PhotoRec kurtarma aracının bazı özellikleri:

  • 440’den fazla farklı dosya formatını kurtarma yeteneği ile doludur.
  • ‘Biçimlendirme işlevi’ gibi özellikler ve kendi özel dosya türlerinizi ekleyebilme özelliği oldukça kullanışlı.
  • Bu fotoğraf kurtarma yazılımı, FAT, NTFS, exFAT, ext2 / ext3 / ext4 ve HFS + gibi birçok dosya sistemini destekler.

Yine de bu ücretsiz veri kurtarma yazılımını yeni başlayanlara, bir GUI’den tamamen yoksun olduğu ve bazı kullanıcıları korkutabilecek bir komut satırı arayüzü kullandığı için tavsiye etmem.

5. Pandora Recovery:

Pandora Recovery diskten tamamen silinmiş olan dosyaları kurtarmak için kullanıcılara güçlü ve efektif bir yol sağlayan ücretsiz bir araç. Bilgisayar üzerinde gelende bir dosya silindiğinde Geri Dönüşüm Kutusuna güvenilir. Fakat oradan da kaldırılan tamamen silinmiş olan dosyalara ulaşmak istenildiğinde ikinci şansı bulmak mümkün olmaz. İşte bu noktada Pandora Recovery programı Geri Dönüşüm Kutusundan silinmiş veya Shift + Delete tuş kombinasyonu ile direkt olarak silinmiş ya da DOS ortamında kaldırılmış dosyalara ulaşmak için kullanıcılara kolay ve hızlı bir çözüm sağlıyor ve dosyaları geri getirme imkanı sunuyor.

Pandora Recovery sahip olduğu basit ve sade arayüz ile bilgisayarda bulunan diskler üzerinde silinmiş dosyaları geri getirmek için gezinme ve arama yapmanıza imkan sağlıyor. Program arşivlenmiş, gizlenmiş, şifrelenmiş, sıkıştırılmış her türlü dosyayı geri getirebiliyor. Alternate Data Streams (ADS) adı verilen sistem ile dosyaları geri getiren yazılım klasik arayüz sihirbazı, ipucu bölümü ve içerik yardımı gibi özellikler ile dikkat çekiyor.

⊗ Veri kurtarma yazılımı SSS:

Veri kurtarma yazılımı etkili midir?

Hiçbir yazılım % 100 veri kurtarmayı garanti etmez. Ancak, doğru bir araç seçerek , verileri geri alma şansınızı artırabilirsiniz. Kaybettiğiniz verilerin üzerine tekrar yazmadığınız sürece  kurtarma şansınız daha da artar. Verilerin silinmesinin asıl nedenini bulmaya çalışmak da kurtarma sürecini kolaylaştığı görülmektedir.

Ne kadar eski dosyaları kurtarabilirim ?

Yukarıda da açıklandığı gibi, bir dosya kurtarma yazılımı yalnızca depolama sürücünüz üzerine yazılmamış dosyaları geri alabilir. Bu yüzden şansınızı artırmak için kaybettiğiniz verilerin üzerine tekrar yazmadan kurtarmayı deneyin.

Veri kurtarma nasıl çalışır?

Diskinizden “silinen” herhangi bir dosya, başka bir dosya ile değiştirilene kadar üzerinde kalır. Dosya kurtarma yazılımı bu konseptten yararlanır ve o dosyanın saklandığı yeri tam olarak bulmalarına yardımcı olabilecek farklı bilgiler arar. Bu nedenle, bir dosyanın kaybolduğunu ve aynı işlemi kurtarmanız gerektiğinin farkına vardığınızda, herhangi bir işlem yapmayı bırakmanız veya bilgisayarınıza yeni veri kaydetmeyi bırakmanız önerilir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap