1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. Enflasyonu yavaşlatmak için Arjantin’de 30 Bitcoin ATM’si piyasaya sürülecek

Enflasyonu yavaşlatmak için Arjantin’de 30 Bitcoin ATM’si piyasaya sürülecek

coins-912718_1280

Şu anda Arjantin’i rahatsız eden ekonomik krizle mücadele etmek için peso değerini azaltan Athena Bitcoin ve Odyssey Group, yıl sonuna kadar 30 Bitcoin ATM’si kullanmaya karar verdi. Reuters’e göre, bu karar peso’nun bu yıl USD’ye karşı değerinin neredeyse % 50’sini kaybettikten sonra alındı.

Tüm ATM’ler Odyssey Group’un ATM’leri ile Bitcoin satın alabilecek ve satabilecek, ayrıca nakit mevduatı ve para çekme ve hesaplar arasında para transferi gibi geleneksel bankacılık işlemlerini kolaylaştıracak ek özellikler sunacaktır.

Bu hareket, Arjantin’de piyasaya sürülen kripto para ATM’lerinden bir ay sonra, ABD merkezli bir şirket olan Athena Bitcoin ile Buenos Aires alışveriş merkezindeki ilk makineyi kuruyor.Odyssey Grubu’nun şu anda Arjantin’de aktif bir ATM’si olmamasına rağmen, şirket temsilcilerinin yaptığı açıklamada, yıl sonuna kadar 150 adet makine kurmayı hedefliyor. Şirket,% 80’inin Bitcoin’i 2019’un başına kadar devredebileceğini iddia ediyor.

Arjantin’in Bitcoin Operasyon Müdürü Dante Galeazzi şunları söyledi:

“Bugün, dünyadaki kripto para ATM’leri katlanarak büyüyor. Arjantin’de ticari ATM’ler yoktu ve bu fikir pazarı ele geçiren ilk kişi oldu. ”

Bu genişleme, şirketin halihazırda Columbia’da 12 ATM’e sahip olması nedeniyle beklenmedik bir durum değil. Galezzi’ye göre, Athena Bitcoin, kripto para için büyük bir büyüme potansiyeli sunan Arjantin’deki enflasyon krizi için para ödemeye karar verdi. Galezzi ayrıca ;

“Para birimi devalüasyonları ile, Bitcoin işlemlerinde bir artış gördük. Piyasaya yatırım yapma fırsatının (peso’nun) bir güvencesi olarak görüyoruz. ”

Bir Odyssey Grubu’nun şirketi olan Octagon, Arjantin’deki eski ATM’lerden gelen işlemlerle ilgilenecek.Octagon’un genel müdürü Begona Perez De Solay’a göre, şirket 2019 yılı sonuna kadar ülkedeki 1.600 Bitcoin özellikli Odyssey ATM’lerini konuşlandırmayı planlıyor.

Piyasa fırsatını kullanan şirketler ile, daha fazla tüketicinin kripto para birimi ekosistemine girmesi bekleniyor. Ancak, kripto para meraklıları ve uzmanları, krizin önlenmesiyle otoritelerin piyasayı düzenlemeye çalışacaklarını ve yüksek oranda sahtecilik ve kara para aklama olasılığının bulunduğunu belirtti.

Buna ek olarak, bazı yatırımcılar hâlihazırda merkezi bankaların çoğu, güçlü bir pazar lideri olan Bitcoin olduğu gibi, sanal varlıkların onaylanmamış olduğu için dijital tokenlere yatırım yapmaktan da sıkıntı çekiyor.

Bir dijital para birimi danışmanlığı olan BitAML’in kurucusu olan Joe Ciccolo’ya göre, bu endişe, bir ATM’deki her bir işlemin, bir kişinin sürücü ehliyeti bile olabilen geçerli bir kimliğe sabitlenmesini sağlayarak önlenebilir.

“ATM’ler ayrıca kişi başına günlük limitler ve işlem mezhepleri üzerindeki kapaklar gibi işlem kontrollerini de uygulayabilirler.”

Odyssey Group ve Athena Bitcoin, diğer Latin Amerika ülkelerinde de, Şili, Brezilya ve Meksika’nın ön saflarında yer alan genişleme planları hazırlıyor.

 

Kaynak : ambcrypto

Yorum Yap

Yorum Yap