1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Estonya, Kripto para işletmelerine 900’den fazla lisans verdi

Estonya, Kripto para işletmelerine 900’den fazla lisans verdi

Estonya'da kriptoyla ilgili şirketlere 900 'den fazla lisans verdi.

Estonya, Kripto para işletmelerine 900'den fazla lisans verdi

Bitcoin.com’un bildirdiğine göre , Estonya’da kriptoyla ilgili şirketlere lisans vermeye başladığından beri bir yıl bile olmadı ancak verilen lisans sayısı 900’ün üzerine çıktı.

Estonya, kripto paraları yasal olarak yasallaştıran ilk Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biridir. Dijital varlık borsalarını işleten kuruluşlara 500’den fazla lisans verildiği ve 400’den fazla cüzdan sağlayıcısının da lisanslandığı bildirildi.

Kripto para birimi sektörüne aşina olan yerel hukuk firması Njord, geçtiğimiz günlerde Estonya’da kripto lisanslarına ilişkin bir rapoor yayınladı. Rapor, lisans almanın hızlı ve kolay bir süreç olduğunu belirtiyor. Her ne kadar ülkede kripto girişimlerinden bankaların hala dijital varlık sektöründe faaliyet gösterenlere hizmet sunma konusunda isteksiz oldukları yönünde şikayetler olduğu iddia ediliyor olsada.

Estonya’nın lisansları verme sorumluluğu olan mali kurum olan Mali İstihbarat Birimi (FIU), her bir başvuruyu incelemek için 30 gün kadar bir süre belirtmekte. Bununla birlikte, genel olarak onay bir veya iki hafta içinde verilir, ancak şirketin onay aldıktan sonra altı ay içinde faaliyete geçmemesi durumunda lisansları iptal edilebilir.

FIU’nun uygulamalarla ilgili temel endişesi, işletmelerin KYC ve AML yönetmeliklerine uyup uymadığıdır. Estonya’da kayıtlı olan Kripto şirketleri, Avrupa Birliği’nin geri kalanını yöneten yasalara uymak zorundadır.

Yorum Yap

Yorum Yap