İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. Ethereum Casper Protokolü Nedir?

Ethereum Casper Protokolü Nedir?

ethereum-casper

Ethereum Casper Protokülünün ilk sürümü , Ethereum ağının ekonomik uzlaşma protokolüne yönelik planlı bir iyileştirme , geliştiriciler tarafından 8 Mayıs’ta piyasaya sürüldü.

Salı günü Casper the Friendly Finality Gadget (FFG) geliştiricisi Danny Ryan, GitHub’daki kodun bir Casper v0.1 “İlk Sürümünü” yayınladı ve “v0.1.0”, müşterilere yardımcı olmak için daha açık bir şekilde etiketleme sürümlerini işaretledi.

Peki bu son bir kaç gündür tartışılan ve çok merak edilen Ethereum Casper Protokolü nedir ?

Casper , Eylül 2014’e kadar önerilen bir protokol güncellemesi olup, esasenbir dizi artırılmış uygulama yoluyla Ethereum ağını bir Proof of Stake (PoS) konsensus sistemine geçirecektir. Şu anda, Ethereum Bitcoin’e benzer birProof of Work (PoW) mutabakat sistemi olarak çalışmaktadır. Casper protokolünün alfa test aşamasında ilk uygulaması. Kripto uzayını yakından takip ediyorsanız, Casper teriminin birçok kez geldiğini ve Proof of Stake modellerinin uzun vadede canlılığı etrafında dönen tartışmayı duymuşsunuzdur.

Casper Nedir ?

Casper, kripto paraları kitlenin benimsemesine dayanan temel sorunların çoğunu çözen Ethereum hard fork’udur. Özünde Casper, madencilikle ilgili maddi ve çevresel olarak sürdürülemeyen uygulamalarını ortadan kaldırırken, Ethereum’un güvenliğini artırmayı ve merkezileşme riskini azaltmayı hedefliyor. Casper, Proof-of-Stake protokolüne geçişi işaretler , ancak mevcut Proof-of-Work ile bir melez olarak başlayacaktır .Pratikte, bu PoS’nin sadece her 100. blokta kullanılacağı anlamına gelir. Tüm detaylar bu aşamada son derece belirsizdir, ancak Casper’ın nihai sonucu, Ethereum’un üç sürümü (fork ) ile sonuçlanabilir: PoS, PoW ve Classic.

Casper fork için geri saydıkça, Ethereum madencileri tırnaklarını ısırmaya başlıyorlar.Peki niye?

ETH’nin geliştiricileri Casper’ı serbest bıraktıklarında PoW forku üzerinde “bir bomba” patlatmayı planladıklarından, Proof-of-Stake ‘a geçişin Ethereum madenciliğinin sonunu işaret etmesi son derece muhtemeldir. “Bomba”, tasarımla blokların benimkine gitmesini zorlaştıran bir Ethereum kodudur.Casper forku, bu süreci 2021 yılında Vitalik Buterin tarafından yapılan maden tahmininin “Buz Çağı” na kadar hızlandıracaktır.

Casper Ne Yapar?

White Paper ‘a göre, Casper “güvenlik, merkezileşme riskini azaltma ve enerji verimliliği” ni Ethereum ağına getirmeyi amaçlamaktadır.Bunu tam olarak nasıl yapacağını anlamak için, çözdüğü sorunları takdir etmelisiniz.Ethereum, Bitcoin : Proof-of-Work ile aynı konsensus mekanizması üzerinde çalışır.Bu çeşitli blok zincirleri için son derece popüler bir araç olmasına rağmen, PoW’u bir Chevy V8 ile aynı şekilde düşünebilirsiniz.Güvenilir ve sağlam, ama aşırı derecede verimsiz ve iyi, sadece düz ve eski. Kimse PoW’un madencilik sürecinin brüt elektrik kaybı olduğuna itiraz etmiyor, bunun % 51’lik bir saldırıya maruz kaldığı bir PoW blockchain riskinden bahsetmiyor.

Bir grup madencinin, her ne zaman olursa olsun, hasara yol açma, çift harcama ve geri alma işlemlerini gerçekleştirmesi için güçlerini birleştirmesi.Ethereum’un geliştiricileri de bu durumu çok iyi biliyorlar, bu yüzden de her zaman için tutuklama sahiplerinin kripto para cüzdanlarında kendi kripto paralarını “paylaştırmasına” izin vererek uzlaşma sağlayarak, Proof-of-Stake ‘a geçiş yapmayı planlamışlardır. Karşılığında, bankadaki bir tasarruf hesabına olan ilgisine benzer şekilde, staker’lar sistem tarafından ödüllendirilecek. Bu süreç, şebekenin madencilik sırasında tüketilen miktarlarını kullanmadan konsensüs elde etmesini sağlar. Ayrıca,% 51’lik bir saldırı olasılığını ortadan kaldırıyor, sadece onları denemek için çok pahalı hale getiriyor.

EIP’ye göre, güncellemenin özelliklerinden biri madenciler için blok ödülünü mevcut 3 ETH’den 0.6 ETH’ye düşürmektedir.

Casper hard fork ‘ u Ethereum ağının yorgun omuzlarından çekmeye yöneliktir. Ethereum’un dış yörüngesel egemenliğe sıçramasını sağlamak için çok yavaş hızda çalışan PoW konsensüs mekanizmasının, yavaş temposundan kurtarılması gerekir. PoS, şüphesiz, Ethereum’a pek çok şekilde fayda sağlayacaktır : turbo-charging transaction hızları  ile israfçı madencilik uygulamalarını ortadan kaldırarak ve PoW ile görülen merkezileşme riskini azaltır.

Yorum Yap

Yorum Yap