İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Ethereum Classic ( ETC ) Nedir?

Ethereum Classic ( ETC ) Nedir?

Ethereum Classic ( ETC ) Nedir?

Ethereum Classic orijinal Ethereum blok zinciridir ve merkezi olmayan uygulamaların ve akıllı sözleşmelerin uygulanmasına izin verir. Proje, temel prensiplere dair kesintisiz bir inançtan doğdu. Kripto para biriminin elverişli olmasının ve blok zincirinin değişmez olmasının önemini sembolize eder.

Hard Fork

EtherO platformunda DAO (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) olarak bilinen akıllı bir sözleşme yapıldı. DAO, esas olarak, yatırımcıların sermayenin nasıl tahsis edileceğine oy verecekleri bir risk sermayesi fonuydu. Fon o kadar popülerdi ki, şu anda var olan tüm Ether ’in yaklaşık % 14’ünü çekerek 150 milyon dolar topladı.

Akıllı bir sözleşmenin avantajı ve dezavantajı, özerk idamdır. Bu durumda akıllı sözleşmede, birinin DAO’dan 3,6 milyon Ether’i çalmasına izin veren bir tasarım hatası vardı. Ethereum ‘un yaratıcısı Vitalik Buterin ve topluluğun çoğunluğu, blok zincirini 1920000 bloğuna kesmek için geri kesecek ve böylelikle fonların iade edilebilmesi için hard fork ‘a gitmek istedi.

İnsanların fonlarını geri gönderen hard fork’tan sonra, orijinal Ethereum blockchain kaldı ve şimdi Ethereum Classic veya ETC olarak bilinir. Orijinal blok zinciri benimsemeye ve desteklemeye devam eden topluluk, değişmez bir blok zincir olması gereken üzerinde dış etkisinin olmaması gerektiğine inanıyor. Ethereum Classic o zamandan beri kripto para birimi dünyasında kendi izini alevlendirdi.

Ethereum Classic Nasıl Çalışır?

Ethereum Classic hakkında bilinmesi gereken en önemli şey akıllı sözleşmelerdir. Nick Szabo 1994’te akıllı sözleşmeler yaptı. Ancak, o zamanlar akıllı sözleşmeleri güvenli bir şekilde saklayabilecek merkezi olmayan bir platform yoktu. Blockchain mükemmel bir platform sağladı. Akıllı sözleşmeler, Ethereum Classic blok zincirinin üzerine inşa edilmiştir ve bir sözleşmenin kurallarını otomatik olarak uygular. Akıllı sözleşmeler bir gün bankacılık, dosya depolama, sigorta, kimlik ve itibar hizmetleri vb. Sayısız aracı hizmeti ortadan kaldırabilir.

Ethereum Classic’in Turing-complete Sputnik Virtual Machine akıllı sözleşmeleri imzalar. Bir Turing-complete makinesi, bir Turing Makinesini taklit edebilir. Alan Turing’in varsayımsal makinesi, herhangi bir bilgisayar algoritmasını simüle etmek için 1 ve 0’lı bir dizinin manipülasyonudur. Bir bilgisayarın bir Turing makinesinden daha fazlasını yapabileceği ve böylece Sputnik Virtual Machine ‘nin üzerine kodlanmış herhangi bir bilgisayar programını çalıştırabileceği asla kanıtlanmamıştır. Ethereum Classic’in fikri sadece para birimlerini merkezileştirmek değil, merkezden uzaklaştırılmış bir dünya bilgisayarı yapmaktır.

ETC node’ları sanal makineyi finansal olarak çalıştırmak için bir teşvike sahiptir. Node’lar, sözleşmelerle ilgili işlemlerin işlenmesi için ETC ücretlerini alır. Akıllı sözleşmeler, Ether classic ‘teki insanlara ödeme yapabilir.

Emerald Software Developer Kit (SDK)

Ethereum Classic geliştiricileri , yazılım oluşturma aracı olan Emerald Software Developer Kit’i üretti. SDK, UI kitaplıkları ve geliştirme araçları gibi geliştiriciler için diğer bileşenleri içerir. Ethereum Classic bir platform olduğundan, nihai amaç blok zincirinin üzerine inşa etmek için mümkün olduğunca fazla geliştirici içindir. ETC, sıklıkla IoT olarak adlandırılan şeylerin interneti üzerine odaklanmayı amaçlamaktadır

Son olarak ;

Ethereum Classic orijinal blok zincirini sürdürürken Temmuz 2016’da Ethereum ‘dan ayrıldı. Orijinal zincirin fork’dan sonra tamamen ortadan kalkacağı tahmin edildi ancak madencilik ve ticaret devam etti. Sonunda Poloniex ETC’yi listeledi ve fiyat ETH’lerin üçte birine ulaştı.

Çeşitli Ethereum alt dallarına yapılan acı saldırılardan sonra, ETC “ merkezi olmayan, sansüre dayanıklı, izinsiz bir blok zincirine inandığımızı belirten bir “ Bağımsızlık Bildirgesi ” yayınladı.

Bağımsızlık Bildirgesi’nin temel ilkelerinden bir alıntı :

Kod kanundur; Defterin değişmezliği, fungibility veya kutsallığının özelliklerini ihlal eden Ethereum Classic kodunda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır, işlemler veya muhasebe geçmişi hiçbir nedenle geri alınamaz veya değiştirilemez.

 

Yorum Yap

Yorum Yap