İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ethereum (ETH) nedir?

Ethereum (ETH) nedir?

featured

Ether veya ETH, dünyadaki ikinci en yüksek piyasa değeri olan kripto para birimidir ve pazar lideri Bitcoin’den (BTC) farklı uygulamalara ve değere sahiptir.

İşte bu yazımızda benzersiz blok zinciri ve kripto para birimi Ethereum hakkında merak edilen bilmeniz gereken her şeyi anlatıcaz.

Ethereum ( ETH ) Nedir?

Ethereum,  herkesin blockchain teknolojisi üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamalar ( Dapps ) oluşturmasına ve kullanmasına izin veren açık bir blockchain platformudur.

Ethereum’un Tarihi ve Kurucusu

Ethereum fikri ilk olarak 2013 yılında Vitalik Buterin adlı bir programcı tarafından yazılan bir teknik incelemeyle tanıtıldı. Buterin, Bitcoin’nin sınırlamalarına şüpheyle yaklaştı ve uygulama geliştirme için yeni bir betik diline ihtiyaç olduğu konusunda ısrar etti. Bu nedenle hedefi, tam da bunu sunacak merkezi olmayan bir uygulama oluşturmaktı. Ancak ilk teklifi reddedildi, bu yüzden devam etti ve yeni bir teklif hazırladı. Bu yeni teklif daha sonra Ethereum olacaktı.

Ethereum böyle doğdu ve bir yıl sonra Miami’deki Kuzey Amerika Bitcoin Konferansı’nda (Ocak 2014) kamuoyuna duyuruldu. İlk kurucuları arasında Gavin Wood, Charles Hoskinson ve Anthony Di Iorio vardı. Ancak, yalnızca altı ay sonra Hoskinson, Buterin’in Ethereum’un kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak ilerleyeceğini açıklamasının ardından projeden ayrılmaya karar verdi. Kurucu ekibine birkaç kişi daha katıldı ve Ethereum’u varlığından sorumlu uzun bir insan listesiyle bıraktı. Listede Anthony Di Iorio, Vitalik Buterin, Mihai Alisie, Amir Chetrit, Joseph Lubin, Gavin Wood ve Jeffrey Wilke yer alıyor.

Geliştirme Sürecini ve Finansmanı Başlatma

Ethereum’un resmi geliştirme süreci, Ethereum Switzerland GmbH olarak bilinen bir şirket aracılığıyla 2014 yılında başladı. En zorlu iş, yürütülebilir akıllı sözleşmeleri blok zincirlerine yerleştirme fikrini belirtmek zorunda olan dönemin baş teknoloji sorumlusu Gavin Wood’un eline düştü. Yaklaşık aynı zamanda gelişme başladı ve Ethereum Vakfı kuruldu.

İlginç bir şekilde, vakıf risk kapitalisti tarafından değil, kripto para birimi topluluğunun üyelerinin bitcoin kullanarak eter paraları satın alabileceği çevrimiçi bir halka açık kitle satışı tarafından finanse edildi. Halka açık kitle satışı, yaklaşık 11,9 milyon Ethereum tokeni satılırken yaklaşık 18,4 milyon ABD doları üretti. Platformun halka açıklanmasından önce ekip, Mayıs 2015’te, Ethereum protokolü ile ilgili özellikleri ve sorunları çözmek için kullandıkları Olympic adında bir test ağı başlattı.

Ethereum’un ilk çıkışından bu yana bu kadar başarılı olmasının nedeni, oyuna yenilikçi özellikler getirmesidir. En benzersiz özelliği, bir saniye içinde ulaşacağımız akıllı sözleşmelerdir. Ethereum’un nasıl çalıştığını doğru bir şekilde anlamak için, en baştan, yani Ethereum Sanal Makinesi veya kısaca EVM’den başlamalıyız.

EVM

EVM, Ethereum ağının merkezi olmayan hesaplama gücü kullanan kısmını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Bu ağ, en basit şekilde, birbirine bağlı devasa bir düğüm veya bilgisayar ağı olarak tanımlanabilir. Ağ içinde gerçekleşen her şey akıllı sözleşmeler aracılığıyla yapılmalıdır. Ethereum’da ne tür bir işlem başlatmak isterseniz isteyin, ilk adım akıllı bir sözleşme başlatmak olacaktır.

Akıllı Sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler” ifadesi ilk olarak 1996 yılında bilgisayar bilimcisi Nick Szabo tarafından icat edildi.

Akıllı sözleşmeler, bir blok zincir üzerine yazılan kod satırlarıdır. Kodlar, bilgisayarlar veya blok zinciri düğümleri tarafından otomatik olarak yürütülen anlaşmaları temsil eder. Sözleşme imzalandıktan sonra, bu blok zinciri defteri güncellenir ve ağ, sözleşmenin tamamlandığını doğrulayabilir.

 

 

Bu yazı Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Resmi internet sitesi

Yorum Yap