İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ethereum Geliştirici Araçları

Ethereum Geliştirici Araçları

featured

Blockchain Teknolojisi , sadece işlemleri ve değeri saklamak için bir ağ değil, aynı zamanda programlarıda çalıştırabiliyor.

Bazı blok zincileri Ethereum Blok zincirindede olduğu gibi ” Akıllı Sözleşmeler ” adı verilen programları içerebilir. Akıllı sözleşmelerin altında yatan ana fikir, yazılımın sözleşme sürecinin çoğunu otomatikleştirebilmesidir. Bu, insanların katılımı olmaksızın sözleşme vaatlerinin yerine getirilmesi, izlenmesi ve uygulanmasını sağlamak anlamına geliyor.

Sözleşme otomasyonları, diğer otomasyon türleri gibi bir işletmenin masraflarını düşürebilir ve hataların oluşma olasılığını azaltır. Bir diğer potansiyel fayda, tarafların ilişkilerini daha verimli bir şekilde yapılandırmalarına olanak tanımaktır. Örneğin, müteahhitin yapacağı işin otomatik olarak doğrulanması, müteahhite daha hızlı ödeme yapılmasını sağlayabilir ve gereksiz gecikmeleri önleyebilir.

Blockchain Teknolojisine ilgi duyup, bu işe yeni başlayıp kendi programlarınızı geliştirmek bu yeni ve merkezileştirelemez uygulamaları Ethereum Blok zincirinde oluşturabilmek için alttaki Ethereum Geliştirici Araçlarını kullanabilirsiniz.

Ether’lerinizi saklayabilir , işlemlerinizi gönderebilir , sözleşmeler dağıtabilir ve bunun gibi birçok şeyi Mist ‘de yapabilirsiniz.Blok zincirinde veya test ağında oynamak için bu uygulamayı kullanabilirsiniz.Hızlı işlemler için çok kullanışlıdır.

Eğitim sürecini bitirdikten sonra komut satırına geçmeniz sizi gerçek bir geliştirici gibi görünmenizi sağlıyacaktır. Geth, Mist’in yapabileceği her şeyi yapabilir ayrıca, http üzerinden blok zincirine bağlanmak için bir RPC bitiş noktası olarak hizmet etmek gibi bazı önemli işlevleri de üstlenebilir.

Parity, düşük seviyeli Rust dilinde yazılmış bir ethereum istemcisidir. Ethereum’un eski CTO’su Dr. Gavin Wood tarafından kurulan bu müşteri Ethereum düğümünü çalıştırmanın hızlı ve hafif bir yoludur. Parity’yi çalıştırın ve web kullanıcı arayüzünde oynamak için localhost: 8080 üzerine tıklayın.

MetaMask, eğer bir Ðapp ( merkezileştirilmemiş uygulama ) oluşturuyorsanız ve insanların kullanmasını istersiniz MetaMask desteği şarttır. Bu küçük chorome uzantısı kullanıcıların Ðapp ile ne kadar kolay etkileşime girdiğini büyük ölçüde geliştirir. Henüz yapmadıysanız, MetaMask’ı indirin ve kendiniz deneyin.

Bir Ðapp ( merkezileştirilmemiş uygulama ) oluşturmak istiyorsanız, web3 kütüphanesi ile çok kişiselleşeceksiniz. Web3.js, insanlara yararlı birşey yapmaya çalışıyorsanız blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanacağınız bir arayüz olacak.

Geliştirme araçları ile dolu bir alet kemeriniz varsa, Truffle sonik tornavidanızdır. Truffle, blockchain uygulamalarını hızla oluşturmak, derlemek, dağıtmak ve test etmek için yapı taşlarını sağlar.

Ether’lerinizi etrafa atmaya başlamadan önce , kodunuzu bir test bloğu zincirinde test etmeyi deneyin. Blockchain’e yazarken Ether maliyeti oluştuğundan akıllı sözleşmelerinizi bir test blochain harcama testi Ether’da test etmek iyi bir fikirdir.

Solidity kodu javascript gibi görünmek üzere tasarlanmış olabilir, ancak yine de derlemeniz gerekir. Solc akıllı sözleşme dilinin sağlamlığından Ethereum’un byte-code ‘nuna çevirmeniniz.

Anneniz blok zincirinizde yaşamıyor. Onun karışıklığınızı temizlemesini beklemeyin. Yazdığınız tüm yazıların boyutuna göre blok zincirinde bedelini ödediğinizden, sözleşmeler dahil olduğundan, işe yaramaz bir kodu yükleyerek paranızı boşa harcamanıza engel olmak sizin çıkarınızdır.

Microsoft, blok oyunundaki adımlarını arttırıyor. Son zamanlarda Azure bulut paketinde BaaS (Blockchain as a Service) sunmaya başladılar ve tam teşekküllü bir Ethereum IDE olan ether.camp ile daha fazlasını getiriyorlar.

Blok zincirindeki her şey herkes tarafından görülebilir, bu yüzden bir göz atmak istemiyor musun? BlockApps, cüzdan bakiyelerini kontrol etme, işlemler yazma ve sözleşme durumlarını okuma gibi şeyler için oldukça şık olan bir API.

Yorum Yap

Yorum Yap