İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Facebook’ta Çarşamba günü yaşanan problem, şirketin fotoğraflarımızı yapay zeka ile nasıl etiketlediğini ortaya çıkardı

Facebook’ta Çarşamba günü yaşanan problem, şirketin fotoğraflarımızı yapay zeka ile nasıl etiketlediğini ortaya çıkardı

facebook-blockchain

Çarşamba günü Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcıları gelmiş geçmiş en büyük sıkıntılardan birini yaşadı. Zira üç platformu da tam anlamıyla kullanmak mümkün değildi. İlerleyen saatlerde sorun çözülmüş olsa da Facebook’taki fotoğrafların tamamen açılmaması, şirketin yapay zeka ile fotoğraf etiketlerken nelerden faydalandığını ortaya koydu.

Bu nedenle, yüklenen fotoğraflara göz attığımızda, tatil fotoğraflarını veya yemek ve arkadaş resimlerini görmek yerine, “görüntünün içerebileceği şeyler: gülümseyen insanlar, dans eden insanlar, düğün ve iç mekan” veya sadece “görüntü içeriyor olabilir: kedi” gibi betimlemelerle karşılaştık. Kısacası bir bilgisayarın hayatınıza bu şekilde baktığını söyleyebiliriz.

Aynı resim etiketleri Instagram’da da gösteriliyor, ayrıca genel sahne ve nesne açıklamalarını detaylandırmanın yanı sıra Facebook, yüz tanımaya dayanan bir fotoğrafta kim olduğunu da öneriyor. Şirketin bu özelliği 2017’den beri kullandığını da hatırlayalım. Şirket görüntüleri bu şekilde “okumak” için makine öğrenimini kullanıyor ve proje şirketin erişilebilirlik çabalarının büyük bir parçası diyebiliriz. Zira bu tür etiketler, görme engelli kullanıcıların fotoğrafları ve videoları tanımlaması için kullanılıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap