İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Filecoin (FIL) nedir?

Filecoin (FIL) nedir?

featured

Filecoin, isteyen herkesin depolama alanı kiralamasına imkan tanıyan merkeziyetsiz bir depolama ağıdır. Aynı şekilde, ağ üzerinde depolama alanı satın almak da mümkündür. Önemli verileri tek bir şirkete emanet etmek yerine bölmek ve dünyanın dört bir yanındaki farklı bilgisayarlarda saklamak mümkün hale gelir.

Filecoin ilk olarak 2014 yılında, Juan Benet’in “Kripto Paralarla Çalışan Bir Dosya Depolama Ağı” adlı whitepaper’ ı yayınlamasıyla tanıtılmıştır. Bu öneri, Bitcoin’e benzer bir blockchain ağıdır, fakat burada ağdaki node’lar erişilebilirlik ispatı (proof of retrievability) öğesinin sunduğu garantiyle veri depolayabilir. Filecoin, Protocol Labs tarafından geliştirilmiştir.

Filecoin kimi zaman IPFS üzerindeki bir teşvik katmanı olarak da adlandırılır. Bu da kullanıcıların FIL tokenlarla ödeme almak için depolama alanlarını kiralamaya teşvik edildiği anlamına gelir.

Filecoin, 2017 yılında gerçekleştirdiği ICO’da 250 milyon USD toplamıştır ve bu rakam o zaman için rekor bir değerdir. Filecoin ana ağı ise Ekim 2020’de kullanıma sunulmuştur.

Filecoin (FIL) nasıl çalışır?

Filecoin’in altyapısı, başlıca amacı organizasyon ve bireylere dünya genelinde veri depolamak için yeni bir yol sunmak olan dağıtılmış, eşler arası bir ağdır.

Kullanılmayan depolama alanına sahip kişiler, depolama madencileri konumuna yerleşir ve madencilerin başlıca sorumluluğu da Filecoin ağında veri depolamaktır. Müşteriler hem veri depolamak hem de veriye tekrar erişmek için FIL tokenlerle ödeme yapar.

Veriye erişim madencileri, bir diğer katılımcı sınıfıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kişiler, müşteriler ve depolama madencileri arasındaki veriye tekrar erişim sürecini idare eder ve hizmetleri karşılığında küçük bir miktar FIL ödemesi alır.Filecoin, uçtan uca şifreleme kullanır ve depolama alanı sağlayıcılarının şifrelenmiş anahtarlara erişimi yoktur. Dağıtılmış bir sistem kullanıldığı için dosyalar farklı birçok lokasyonda saklanarak güvende tutulur.

 

 

 

Bu yazı Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Binance Academy

Yorum Yap