1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Firefox , Yeni çıkarıcak sürümünde Kötü Amaçlı Kripto Yazılımlarını Engelleyecek

Firefox , Yeni çıkarıcak sürümünde Kötü Amaçlı Kripto Yazılımlarını Engelleyecek

firefox kötü amaçlı kripto para madenciliğini engellemeye çalışıyor

Firefox , performans sıkıntısı yaratan kötü amaçlı kripto madenciliği yazılımlarını otomatik olarak engellemeye başlayacak.

Mozilla Vakfı, Perşembe günü gelecek sürümlerde izleyicileri ve diğer “zararlı uygulamaları” engellemeyi planladığını söyledi .Anti-izleme işlevi gibi bu özelliklerden bazıları, Firefox Nightly beta sürümünde zaten mevcuttur.

Mozilla başkan yardımcısı Nick Nguyen göre amaç , üçüncü taraf komut dosyalarının kullanıcı deneyimini engellemesini önlemektir. Bu genellikle web siteleri içine gömülüdür ve bir kullanıcının bilgi işlem gücünü kullanmaktadır.

Bir bireyin kullanılmayan bilgisayar gücünü kripto para madenciliği için kullanmaya çalışan senaryolar da bu kategori içindedir.

Firefox Nightly sürümü, yeni özelliklerin işlevselliğini test etmek için kullanılacaktır. Başarılı olursa, kullanıcılar Firefox 63 sürümünde onları varsayılan olarak etkin görmeye başlayabilir.

Mozilla, kullanıcılarını kötü niyetli madencilerden korumaya çalışan Opera ve Google gibi diğer tarayıcı geliştiricilerine katılmakta.

Opera , Ocak ayında yaptığı duyuruda , tarayıcının akıllı telefon versiyonuna madencilikten koruma sağladığını ve bunun da varsayılan olarak etkin olacağını duyurdu. Şirket zaten masaüstü sürümünde cryptominer koruması sağladı.

Bu arada Google, Play Store’daki kripto uygulamalarını yasakladı , ancak web sitelerine yerleştirilmiş komut dosyalarını otomatik olarak engelleme konusunda herhangi bir resmi açıklamada bulunmadı.

 

Kaynak : Coindesk

Yorum Yap

Yorum Yap