1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Geldi!
Trendlerdeki Yazı

Google Asistan’a Türkçe Dil Desteği Geldi!

Google Asistan, 15 Aralık itibariyle Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı.

Google Asistan, 15 Aralık itibariyle Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı.

Google Assistant Google tarafından geliştirilen ve Mayıs 2016’da Google I / O’da duyurulan akıllı bir kişisel asistandır.

Önerilen Yazı
Akıllı telefonlarda Google Asistanı Nasıl Kullanabiliriz ?

Google‘ın sesli yanıt veren akıllı asistanı Google Asistan, 15 Aralık itibariyle Türkiye’de Türkçe olarak hizmet vermeye başladı. Şuanda tüm Android kullanıcılarına açılacak olan Türkçe Google Asistan, iOS kullanıcılarına da Ocak ayı içinde gelmesi bekleniyor.

Google Asistan , 300 farklı yeteneğe sahip olup ülkemizde bu özelliklerden 250’si Türkçe olarak kullanılabileceği söylenmekte.

Google Asistan Neler Yapabiliyor ?

Google Asistan, sesli olarak yol tarifi etme, telefonla arama yapma, mesaj ve e-posta gönderme, müzik çalma, video oynatma, bulunan veya merak edilen bir konumdaki şu an ve yakın gelecekteki hava durumu tahminlerini alma, spor karşılaşmalarının sonuçlarını öğrenme, uçuş bilgilerini alma, uyumlu donanımlarla ışıkları açıp kapatma, ev ve işyerlerindeki internete bağlanabilen akıllı cihazları sesli komutlarla yönetebilme gibi yeteneklere sahip.

Kullanıcıların “Bana bir tekerleme söyle” veya “Bana bir fıkra anlat” gibi isteklerini de yine Türkçe olarak yanıtlanıyor. Türkiye’ye özel geliştirilen tekerleme, özlü sözler, şiirler, şakalar, şarkılar da Asistan’ın özellikleri arasında.  Google’ın bu yeni özelliği, sesli olarak “Ok Google” komutu ile veya Google uygulamasındaki mikrofon tuşuna basarak aktif hale getirilebiliyor. Google yetkililerinin verdiği bilgiye göre makine öğrenimi ile çalışan Asistan, kullanım oranındaki artışa paralel olarak kendini geliştirecek ve kullanıcılara daha doğru cevaplar verebilecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap