1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. Google, cryptojacking kötü amaçlı yazılımları, uzantılara yeni kısıtlamalar getirerek mücadele ediyor

Google, cryptojacking kötü amaçlı yazılımları, uzantılara yeni kısıtlamalar getirerek mücadele ediyor

google-crypto

Google, “obfuscated” kodu içeren yazılımları, kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma girişimi olarak yasaklayarak Chrome uzantıları için yeni kısıtlamalar getirdi.

Sadece 2018’in ilk yarısında bildirilen 2,5 milyon yeni cryptojacking vakasıyla birlikte, fenomen haline geldi.Aslında, siber suçlular bu konuda giderek daha yaratıcı hale geldi.

En yaygın olarak kullanılan web tarayıcılarından biri olan Chrome, ayrıca kripto para madenciliği kötü amaçlı yazılımları yaymanın en yaygın yöntemlerinden biri olarak bilinir. Dolayısıyla, bu tür uygulamalarla mücadele etmek için Google, gönderilen tüm uzantıların kodlarıyla ilgili yeni kısıtlamalar getirmektedir.

1 Ekim’de açıklanan duyuruda, “gizlenmiş kod” içeren Chrome uzantılarının hoş görülmeyeceği belirtildi. “obfuscated code” terimi, çoğunlukla işlevselliğini gizlemek için kullanılan koda başvurdu.

Daha yavaş bir yürütme ve dosya ve bellek ayak izlerinin artmasına neden olmanın yanı sıra, bu tür bir kod, Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere, onay sürecinin gözden geçirilmesine “büyük bir karmaşıklık katıyor”.

Siber suçlular için, kripto madenciliği kötü amaçlı yazılımları, kullanıcıların bilgisayarlarını gizli bir şekilde kripto para madenciliği için kullanarak kötü amaçlı yazılımların kötüye kullanılmasının başka bir yöntemi anlamına gelir.

Duyuru, tüm uzantı kodlarındaki güncellemelerin önümüzdeki 90 gün içinde gönderilmesi gerektiğini belirtti.

Diğer tarayıcılar platformlarında anti kripto kötü amaçlı yazılım özellikleri eklemeye karar verirken, Google kullanıcıları için daha güvenli bir platform oluşturma konusunda kendi yollarına gitmeye karar verdi.1 Ekim itibariyle şirket, gizlenmiş kod içeren kötü amaçlı ve politikayı ihlal eden uzantıların % 70’ini engellediğini iddia etti.

Yorum Yap

Yorum Yap