İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yeni Başlayanlar
  3. GPU Mining ve Power Supply Kullanımı Dikkat Edilecek Konular

GPU Mining ve Power Supply Kullanımı Dikkat Edilecek Konular

GPU Mining konusunda güç kaynağı kullanımında sık yapılan hatalar ve dikkat edilmesi gereken konuları aşağıda sıralamak istedim.

  • GPU Mining amacıyla çalışan bir güç kaynağı gücünün yaklaşık 1/3’ünü Riser kartından (PCIe bus’tan) 2/3’ünü de 6 Pin PCIe power bağlantısından çeker.
  • Bu kurala dikkat edilerek PSU hesaplaması ve kablo bağlantıları ele alınmalıdır. PSU’lar üzerindeki Peripheral-SATA power çıkışları yine aynı PSU’daki PCIe çıkışları ile aynı olmayabilir. Farklı devrelerden (güç mosfet katları farklı olabilir) ve bu çıkışlar maksimum 96Watt sağlarlar. PCIe riser kartlarından alabileceğiniz maksimum güç budur. Eğer 200-300 Wattlık bir ekran kartını buradan besleyecekseniz aynı çıkışa ancak bir tane bağlayabilirsiniz. Örneğin 75-100Watt güç çeken bir kart için ise aynı Peripheral-SATA bağlantısından 2 adet riser beslenmesi garanti olacaktır.
  • PSU’lar üzerindeki 12Volt PCI’e çıkışları PSU’nu toplam gücünü verebilir. SATA bağlantıları gibi sınırlı değildir. Bu sebeple ekran kartı güçlerini dengelerken bu gücü 6-Pin PCIe splitter denilen bölücüler ile bölmek daha doğrudur.
  • Ekran kartı eğer yeterli akım çekemez ise kendini kilitler, riser kartından çekemediği tam gücü 6-Pin PCIe power bağlantısından çekmeye çalışır.
  • Güç kaynağı güç hesaplaması yaparken %20-30 fazla güçlü kaynak seçilmesi doğrudur. Modlama yapmadan veya herhangi bir yeni BIOS veya farklı sanal para için ayarda belki de bir anda daha fazla akım çekilmesi mümkündür.
  • PSU hesabından en önemli konu gücün dağılımının eşit yapılmasıdır. Kabloların ısınmaması ve rahat çalışma esastır. Riser kartlarının mutlaka akım ve yüksek gerilim korumaları GPU’larınızı dengesiz yük dağılımından koruyacaktır.

 

Kaynak : Bu yazı Niyazi Saral tarafından hazırlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap