İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. GPU-Z artık Sahte Nvidia ekran kartlarını algılayabilecek

GPU-Z artık Sahte Nvidia ekran kartlarını algılayabilecek

featured

Son zamanlarda internet üzerinden sahte ambalaj ve etiketler ile Sahte Nvidia kartı satan satıcılar için , TechPowerUp GPU-Z ekran kartı bilgi programının son sürümünde bu sahte NVIDIA kartlarını algılama özelliğini ekledi .

Bu yeni özellik, kartın alıcılarının aslında bir relansmana sahip NVIDIA G84, G86, G92, G94, G96, GT215, GT216, GT218, GF108, GF106, GF114, GF116, GF119 veya GK106 GPU’ların bir ünlem gösterip göstermediğini tespit etmelerini sağlar. NVIDIA logosunun normalde görüneceği nokta ve ayrıca kart adından önce “[FAKE]” dizgesini önceden ayarlar.

TechPowerUp en son sürüm notlarında ;

“GPU-Z şimdi” FAKE “(Ekran Kartı) alanına [FAKE] olarak belirtilen bir uyarı simgesi ekliyor.Bu özellik, desteklenen GPU’lar için ileriye dönük olarak uyumludur.Örneğin, Gerçekte bir GK106 ekran kartı kullanan sahte bir RTX 2060’ı tespit etmektedir.

Aşağıda, GPU-Z’de meşru bir NVIDIA kartının ve sahte olanın nasıl görüneceğine dair bir örnek görebilirsiniz.

TechPowerUp, sahte GPU’ları nasıl algıladıklarını ayrıntılı olarak açıklamaya istekli değildi, ancak BleepingComputer’a satıcıların BIOS’u değiştirerek üst düzey grafik kartları olarak görünmelerini istediklerini söylediler. TechPowerUp ayrıca sahte AMD kartlarının farkında olmadıklarını ve bu kartların genellikle Çin’de satıldığını, ancak eBay satıcıları aracılığıyla Batı’ya sunabileceğini söyledi.

Bu yeni özellik, alıcıların sahte GPU’ları satın almasını önlemeyecek olsa da, sahte bir kart satın alıp almadıklarını belirlemelerine izin verecektir. Bu bilgilerle, cihazı iade edebilir veya satın alma işlemine itiraz edebilirler.

Kaynak : BleepingComputer

Yorum Yap

Yorum Yap