1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Intel , İlk Yapay Zeka Çipi Springhill ‘i tanıttı

Intel , İlk Yapay Zeka Çipi Springhill ‘i tanıttı

intel-chip

Intel , HotChips 2019 etkinliğinde  yapay zeka ile ilgili ve etkinliğin en önemli duyurularından biri olan ilk yapay zeka çipi ‘Springhill‘  tanıttı.

Intel ‘in İsrail Haifa ‘daki geliştirme merkezlerinde geliştirilen ve çipin resmi adı NNP-I olarak adlandırılmaktadır. İşlemci Büyük veri merkezleri için tasarlanmış ve şirketin 10nm proses teknolojisine dayanmaktadır. 

Springhill, Intel’in Habana Labs ve NeuroBlade’e yatırım yaptıktan sonra İsrail merkezli iki AI şirketi olan ilk AI ürünüdür. Çip, Intel Xeon işlemcilerinin AI alanında karmaşık hesaplamaların gerekli olduğu büyük veri merkezlerine yardımcı olacağı belirtiliyor.

Springhill Teknik Özellikleri

AI çip, büyük veri merkezi iş yükleri için sınıfının en iyi performans/güç verimliliğini (4,8 TOP/W) sunacak ve performans artışı için 5 kat güç ölçekleme sunuyor.

Kaynak : newsroom.intel.com/

On-die Intel Architecture çekirdekleri sayesinde performans/güç verimliliğinden ödün vermeden yüksek derecede programlanabilirlik elde edecektir.Springhill, mevcut veri merkezlerinde kolayca dağıtılabilmesini sağlamak için kapsamlı bir RAS özellikleri seti sunuyor.

  • Intel 10 nanometre proses teknolojisine dayalı
  • AVX ve VNNI ile Intel IA çekirdekleri
  • 12x Inference Compute Engines (ICE)
  • 4×32, 2×64 LPDDR4x
  • Dinamik güç yönetimi ve FIVR teknolojisi
  • Hızlı Inter ICE ve IA veri paylaşımı için 24MB LLC
    ICE ile ICE iletişimi için donanım tabanlı eşitleme.
Yorum Yap

Yorum Yap