1. Ana Sayfa
  2. Madencilik
  3. İran Kripto Para Madenciliğini Yasal Hale Getiriyor

İran Kripto Para Madenciliğini Yasal Hale Getiriyor

kripto-para-madenciligi

İran Ticaret Komisyonu’nun 22 Temmuz’da yaptığı açıklamada, İran Ticaret Odası, Sanayi, Maden ve Ziraat Odası’nın açıklamasına göre, İran Hükümeti Ekonomik Komisyonu ülkede kripto para madencilik mekanizmasını onayladı.

Hükümet şu anda bu sektör için düzenlemeler geliştirmek ve mevcut yasal çerçevesine dahil etmek istiyor.

İran Merkez Bankası Valisi (CBI) Abdolnaser Hemmati ,

“Kripto para madenciliği mekanizması hükümetin ekonomik komisyonu tarafından onaylandı ve daha sonra Bakanlar Kurulu toplantısında görüşülecek” açıklamasında bulundu.

Başlangıçta, İranlı yetkililer, CBC valisi Abdol Hemmati’nin İran hükümetinin İran’daki kripto para birimleri madenciliğine izin verecek bir kısım yasayı onayladığını iddia ettiği iddiasıyla Temmuz ayında daha önce Bitcoin ve kripto para birimi madenciliğine izin vermeyi planladıklarını açıkladılar.O sırada Hemmati, İran’daki kripto para madencilerinin Bitcoin’nin (BTC) yurt dışına kaçmasına izin vermek yerine ülke ekonomisine katkıda bulunması gerektiğini savundu. Ayrıca, Komisyon’un son toplantısında, Genel başkan Elyas Hazrati, kripto para biriminin artık hükümet tarafından resmi olarak tanındığını söyledi.

“Ülkenin vergi ve gümrük gelirlerinden yararlanabilmesi için kripto para birimi endüstrisinin İran’da resmi bir endüstri olarak tanınması gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap