İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Blockchain
  3. İsrail Bankası dijital para birimleri hakkında rapor yayınladı

İsrail Bankası dijital para birimleri hakkında rapor yayınladı

israil-bitcoin

İsrail Bankası, ulusal bir dijital para birimi olasılığını dikkate alan en son ulusal merkez bankalarından biridir.Yakın tarihli bir raporda , kurum bir CBDC’nin (merkez bankası dijital para birimi) potansiyel avantajlarının ana hatlarını çiziyor, ancak şu an için tavsiye edilmediği sonucuna varmakta.

Rapora göre, CBDC’nin faydaları arasında, “rapor edilmemiş ekonomi ile mücadele, ileri teknolojik çevreye uyum sağlama ve İsrail ‘de fintech sektörünün ilerletilmesi gibi yardımlar yer alıyor. Bir diğer önemli konu da, bu alanda diğer ülkeler tarafından yapılacak olası ilerlemelerin koordinasyonudur. ”

Raporda, dijital para birimlerinin, fiziksel veya fiat alternatifleri kadar “uygun ve erişilebilir” olduğu belirtiliyor. Ancak, “dijital paranın verilmesinin asıl amacının, halkın merkez bankasının sorumluluğuna erişimini sağlamak olduğu” ve İsrail ekonomisinin şu anda nakit kullanımında önemli bir düşüşe şahit olmadığının iddia edildiğini iddia ediyor. Bu, şu anda kendi ulusal dijital para birimi olan e-krona’yı başlatmak noktasında olan İsveç gibi bir yerden farklıdır. Paranın sürekli kullanımı nedeniyle, İsrail’deki bir CBDC talebi daha azdır.

CBDC ile ilgili belirtilen bir dizi risk vardır. Mali sistem üzerindeki etki, bir dizi “maddi ve teknolojik zorluklara” yol açabilir ve ayrıca, “paranın ihraç edilmesi, para politikası yönetiminde ve ödeme konusunda merkez bankası üzerinde bir etki yaratması beklenir. sistemi”. Bu değerlendirmeler, raporun yakın gelecekte CBDC’yi tavsiye etmemesine ve aynı zamanda bu alanda araştırma yapmaya devam etmesine yol açmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap