1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kablosuz Ağlar İçin Kullanılan 2,4GHz, 5GHz ve 60GHz Bantları Arasındaki Fark Nedir?

Kablosuz Ağlar İçin Kullanılan 2,4GHz, 5GHz ve 60GHz Bantları Arasındaki Fark Nedir?

featured

WiFi, IEEE kuruluşu tarafından yayımlanan 802.11 standartlarının sürümüne göre tasarlanmış bir teknolojidir. 802.11a’nın önceki versiyonu 5GHz radyo bandını destekleyebilir. Oysa 802.11b ve 802.11g söz konusu olduğunda yalnızca 2.4GHz bandını destekliyorlar. 5Ghz bandına verilen destek, 2.4GHz için de destek sağlayan 802.11n’in piyasaya sürülmesi ile geri getirildi ve o zaman dual band terimi ortaya çıktı.

Peki, WiFi teknolojisi için 2.4GHz ve 5GHz bantları arasındaki fark nedir? Çoğunuzun bildiği gibi gerçek fark veri hızı ve şebeke aralığı ile ilgilidir.

  • Hız

5GHz bant 2.4Ghz bandından daha yüksek ağ hızlarını kolaylaştırır, çünkü daha fazla kanal içerebilir. Toplamda, 5GHz bandında, ç katlamayan kanallar (toplam 14’ün dışında) olan 2.4Ghz bandına kıyasla 23 çakışmayan kanal bulunur. Tek bir bağlantı için daha fazla MIMO (Çoklu Giriş Çoklu Çıkış) akışı sağlar.

WiFi-N durumunda, bu iki bant aynı anda ağa bağlı cihazlar için çalışır. 5GHz bandında 40Mhz’ye kadar kanal bant genişliği vardır. Uyumlu cihazlar daha yüksek hızlar elde etmek için otomatik olarak 5GHz bandına bağlanırlar.

Yalnızca WiFi-AC, 5GHz bant desteğine sahiptir. Fakat WiFi-N’den daha yüksek hızlara olanak tanıyan 80MHz ve 160MHz’lik daha yüksek kanal bant genişliği sunuyor. Tüm WiFi-AC cihazları, birlikte çalışabilirliği sağlamak için geriye dönük olarak diğer kablosuz WiFi standartlarıyla uyumludur.

  • Menzil

Bildiğiniz gibi yönlendiriciye bağlanan anten küresel bir şekilde radyo dalgaları yayar.Alan, kürenin merkezinden (anten gibi) iletilen dalgalar tarafından kapsanan maksimum radyal mesafedir.

5Ghz bant daha hızlı olabilir, ancak aralık sınırının gerisindedir. Bunun nedeni, daha yüksek frekanslı radyo dalgaları, genellikle evlerimizde ve ofislerimizde tuttuğumuz duvarlar ve diğer kalın nesnelerden geçmek için zorlanıyor olmasıdır.

İç mekanlardan bahsedecek olursak, WiFi-G yönlendiricinin menzili yaklaşık 70m olup, WiF-AC özellikli bir yönlendirici söz konusu olduğunda sadece 35m’dir.

  • WiFi-AD 60GHz 

WiFi-AD (IEEE 802.11ad) ya da yaygın olarak WiGig olarak bilinen 60GHz bandı, WiFi ağlarında da kullanılmaktadır. Bu frekansta, uyumlu kablosuz cihazlar 8Gbps’ye kadar bir veri hızı ve 60m’de iç mekan ortalamaları elde edebilir .

Yüksek radyo bantlarının, yani 5GHz ve 60GHz’in bir avantajı, aynı alandaki diğer şebekelerden daha az etkilenme eğiliminde olması. Örneğin, Bluetooth teknolojisi 2.4 GHz radyo frekansı bandını kullanıyor. Ayrıca, kullandığımız telsiz cihazı 2.4GHz bandında çalışıyor.

 

Yorum Yap

Yorum Yap