1. Ana Sayfa
  2. Kategorilendirilmemiş
  3. Kripto borsalarını hedefleyen Trojan : İsviçre’deki en kötü malware
Trendlerdeki Yazı

Kripto borsalarını hedefleyen Trojan : İsviçre’deki en kötü malware

The Reporting and Analysis Centre for Information Assurance (MELANI),İsviçre'deki 2018'in ilk yarısında en önemli siber saldırılarla ilgili bir rapor yayınladı.

Kripto borsalarını hedefleyen Trojan : İsviçre'deki en kötü malware

The Reporting and Analysis Centre for Information Assurance (MELANI),İsviçre’deki 2018’in ilk yarısında en önemli siber saldırılarla ilgili bir rapor yayınladı.

The Reporting and Analysis Centre for Information Assurance (MELANI), 8 Kasım’da 278 yarı yıllık faaliyet raporunu yayınladı. Bu rapor, 2018’in ilk yarısında İsviçre’deki en önemli siber saldırılara işaret etti.

Ülkede sayısız bilgisayar yayılmış olduğu bildirilen kötü amaçlı yazılımlar arasında crypto miner malware “Monero Miner” ve “Gozi” Trojan olarak belirtilmekte.

Kötü niyetli Monerominer malware yazılımları için geçen ay şirket kötü amaçlı kullanımıyla mücadele etmek için yeni bir destek çalışma grubu sitesi başlattığını açıklamıştı.

Görünüşe göre kötü amaçlı yazılımlar ayrıca, ülkedeki en önemli siber saldırıların listesinde altıncı sırada yer aldığı için barışçıl ülkeyi de etkiledi.

Gozi Trojan, aslında 2009’da keşfedilen oldukça eski bir kötü amaçlı yazılım.O zamanlar E-bankacılık sistemlerini hedeflemekle biliniyordu, ancak zaman geçtikçe ve teknoloji ilerledikçe, kötü amaçlı yazılım şimdi son trend olan ” “kripto para borsalarını ” hedefleniyor.

Bir başka benzer Trojan , İsviçrede çok sayıda bilgisayarı enfekte eden Dridex adı verilmekte. Daha önce Cridex adıyla bilinen ve 2016’dan itibaren başlayan Dridex, çevrimdışı ödeme sistemlerini ve kripto para borsalarını hedeflemekte.

Ülkedeki kripto endüstrisi geliştikçe, İsviçre hükümetinin bankacılık hizmetlerine erişim söz konusu olduğunda kripto şirketlerine daha dostça geldiği söyleniyor. Bununla birlikte, şimdiye kadar ülkede kripto para birimini içeren işlemlere yönelik net düzenlemeler bulunmamakta olup, bu da Finans Feeds tarafından bildirildiği üzere, bölgedeki kripto zararlı yazılım saldırısının yükselmesiyle daha alakalı bir konu olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap