1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Kripto Para Birimi İşlem Ücreti – Yeni Başlayanlar için

Kripto Para Birimi İşlem Ücreti – Yeni Başlayanlar için

CME raporu, Bitcoin vadeli işlem hacmini % 41 artırdı

Blockchain’e yatırım yaptığınızda,kripto para işlem ücretleriyle uğraşmanız gerekir. Bu, hisse senedi piyasasındaki borsalarda olduğu gibi üçüncü tarafların hizmetlerini kullanmanız için de ödediğiniz kadarıyla yeni bir şey değildir.

Bununla birlikte, kripto para birimlerinin merkezi olmayan yapısı nedeniyle, bir kripto ağı kullanarak ödeme yapmak zorundasınız. Blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemleri doğrulamak için şebeke teşvik edilmeli ve siz bunun için bir ücret ödüyorsunuz.

Dolayısıyla, kripto para birimleri ile uğraşırken 3 tür işlem ücreti vardır ;

  1. Borsalarda işlem gören ücretler
  2. İşlem masrafları
  3. Cüzdan ücretleri

Borsa Ücreti

Bir şifreli eşzamanlılık satın almak istediğinizde, birinden satın almanız gerekir. Kripto para birimlerine yatırım yapmak için borsalar bu pazarları kolaylaştırır ve ana giriş noktasıdır. Fiat para birimlerini kriptoya dönüştürmek veya diğer kriptolar için şifreleme araçlarınızı ticaret yapmak istiyorsanız, bunu yapmak için en güvenli ve en kolay yol, borsa yoluyla edinmektir.

Borsalar, bu hizmetleri ücretsiz olarak sağlamazlar ve bir gelir elde etmezler, alışverişlerinde yaptıkları her ticarette ücret alırlar. İşlem masrafları, bir borsa kuru karlı hale getirir. Her borsa değişik işlem ücretleri alır ve hangi exchange’lerin en uygun ücret politikalarına sahip olduğunu araştırmak için oldukça para kazandırabilir.

Sabit İşlem Bedelleri

Örneğin Bittrex’in borsa ücretleri oldukça düşüktür. Bittrex’de yapılan her ticaret için % 0.25 oranında indirim yapılır.Bittrex, alıcıları ve satıcıları birbirinden ayırmaz ve % 0,25’lik işlem ücreti belirlenmiş bir sayıdır. Yani 2 NEO satarsanız, o işlem için 0,0050 NEO ödeyeceksiniz ve 4 BAT satın alırsanız, 0,01 BAT ödeyeceksiniz. Buna ek olarak, Bittrex mevduat ve para çekme masraflarını karşılamaz.

Binance’ın sabit bir ticaret ücreti % 0.1’dir. Depozitolar ücretsizdir. Ancak, bağlı Binance üzerinde çekme için ücret alabilir. Binance’ın ek bir özelliği, ticarette kendi şifreleme oranını (BNB) kullanarak ticaret ücretlerinizi % 50 azaltabilmenizdir.

Maker-Taker Modeli

Kraken, Poloniex ve Bitfinex gibi diğer borsalar işlem masraflarını bir yapımcı modeline dayandırmaktadır. Yapımcı, piyasada bir kripto satmak isteyen partidir. Alıcı, satın alan partidir. Hem yapımcı hem de takerin bir ticaret ücreti tahsil edildi.Bununla birlikte, üretici dolayısıyla satıcı, bu modelde her zaman daha iyi durumda.

Ayrıca, yukarıda bahsedilen üç borsanın ticaret hacimleri belirli bir eşiğin üstünde olduğunda işlem ücretlerini düşürür. Çoğunlukla, bu eşik 30 günlük bir süre için geçerlidir. Örneğin, toplam ticaret hacminiz 30 gün içinde 100.000 dolardan fazla olursa, işlem ücretleriniz bir borsada düşecektir.

Ağ Ücretleri

Ağ ücretleri, kripto para birimlerinde bulundukları için ödediğiniz ikinci tür ücretlerdir ve bir kripto madenciliğine ödenir.

Blok zincirleri için, blok zincirinde gerçekleşen tüm işlemlerin şebeke tarafından doğrulanması gerekir. Bu, o blokçunun madencileri tarafından yapılır. Dolayısıyla, kripto yatırma ve çekme işlemleri çoğu borsada ücretsiz olmasına rağmen, ağlarının birçoğu bu işlemler için sizi ücretlendirir.

Tüm blok zincirlerin işlem ücretleri için kendi sistemlerine sahip olduklarını anlamak önemlidir. Aşağıdaki işlem ücretlerinin açıklaması, işlem ücretleriyle uğraşmak için en yaygın şekilde benimsenen yaklaşımdır.

Yakın zamanda satın aldığınız Bitcoin’inizi Kraken’den kişisel bir cüzdana gönderdiğinizi varsayalım Public key’i Kraken’in Bitcoin çekme seçeneğine gireceksiniz ve gönder tuşuna basacaksınız. Bu işlem, doğrulama için Bitcoin ağına gönderilen bir kod satırı haline gelecektir.

İşlemler tek tek işlenmez, ancak bir veri bloğu oluşturarak bir araya getirilir. Bu blok dolu olduğunda, doğrulama bir madenci tarafından yapılacaktır. Blok çözüldükten sonra, blok zincirine, dolayısıyla blok zincir eklenir.

Bu bloğun çözülmesi için, böylece bir dizi işlemi doğrular, madenci ödüllendirilir. Bu ödül, işlem yapan taraflar tarafından ödenen işlem ücretlerinden gelir. Madenci, bir blok için belirlenen tüm işlem ücretlerini alır.

Fiyat Belirleyicileri  

İşlem ücretleri madencilerin kendileri tarafından belirlenir ve gönderen taraflar bu maliyeti kabul edebilir veya reddedebilir. Böylece, serbest piyasa mekanizması kullanılıyor.

Bir madenci olağandışı yüksek işlem ücretleri ayarlayabilir;.Ancak, kimse bu işlem ücretlerini kabul etmez. Madenci çözülecek herhangi bir blok tahsis edilmeyecektir çünkü bu bloklar, gönderen taraflar tarafından kabul edilen işlem ücretleriyle madenciye gönderilecektir.

Madenciler, işlemlerin doğrulanması sürecinin karlı kalmasını istemektedir, bu nedenle de minimum miktar bulunmaktadır. Maliyetleri, işlem gücü ve elektrik faturalarına yapılan yatırımlardır.

Bu modelde madenciler en yüksek işlem ücretlerini istemekte potansiyel bir sorun yaşamaktadır. Bir ağın tamamı işlem ücretleri için belirli bir fiyat kabul ettiyse, makul olmayan bir şekilde yüksek bir fiyat belirleme kararı verebilirler. Bu madenci merkezileşme sorun belli bir karlılık sağlamak için bir kartel oluştumaya benzemektedir.

İşlem Ücretinin Ayarlanması ve Yönetilmesi

Birkaç cüzdan, gönderen tarafların işlemlerinin bedelini ödemeye istekli oldukları bir işlem ücreti belirlemelerine izin verir. İşlem ücreti tercihlerinizi ayarlar bölümünde ayarlayabilirsiniz. Çoğu cüzdan, işleminizin belirli bir zaman diliminde gerçekleşmesini sağlayacak önceden belirlenmiş bir fiyat sağlar. Yalnızca işlemleriniz için önceden belirlenmiş fiyatı kullanmanıza izin verecek birkaç cüzdan bulunmaktadır.

Tercih ettiğiniz işlem ücretini ayarlarsanız dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Ödemek istediğiniz işlem ücretlerinin ne kadar düşük olursa, işleminizin doğrulanması o kadar uzun sürer. Bunun nedeni, öncelikle en yüksek işlem ücretleriyle bloğu mali açıdan çözmek için motive olan madenciler için daha düşük önceliğe sahip olmasıdır.

Bir blok zincir şebekesinin saniyede işleyebileceği işlem sayısı sınırlıdır. Artan kullanıcı sayısı arttıkça giderek daha fazla işlem gerçekleştirilmelidir. Bu, işleminizin önce doğrulanmasını sağlamak için, giderek artan sayıda işlemi karşılamak zorunda kalacağınız anlamına gelir. Bu, daha yüksek bir işlem ücreti belirlemek için ortaya çıkıyor.

Toplam işlem ücretini siz belirlersiniz ve bu gönderdiğiniz tutara değil, çözülmesi gereken kodun uzunluğuna bağlıdır. 500.000 dolar değerinde bir şifreleme gönderiyorsanız, işlem ücretlerinde bir kaç dolar ödemenizin sakıncası yoktur. Ancak, 5 dolar gönderirseniz, kesinlikle aklınızı kullanmalısınız. Bu, küçük işlemlerin piyasanın dışında fiyatlandırıldığı anlamına geliyor.

Bu sorun için bir çözüm, saniyede olası işlemlerin sınırını arttırmaktır.

Cüzdan Ücretleri

Karşılaşabileceğiniz üçüncü bir ücret, bir cüzdan kullanma ücretidir. Kripto paralarınızı güvenli bir şekilde saklamak için bir cüzdan kullanıyorsunuz ve yazılım geliştirme ve güncellemeleri ücretsiz değil. Yaratılan şirkete giden bir cüzdan kullanma konusunda az miktarda ücret ödüyorsunuz . Ücretlerinizi m-cüzdan ayarlarında kontrol edebilirsiniz.

Bir kripto para için, bir cüzdan için yeni bir adres oluşturmak, aynı zamanda şifreleme sırasındaki ağ tarafından da doğrulanmalıdır. Bu hem kişisel cüzdanlar hem de borsalarda cüzdanlar için olabilir. Ücretlendirilip yüklenmediğinizi, kripto paranın blok zincirine bağlıdır.Cüzdan ücreti ödemek zorunda olduğunuz durumda, o cüzdan için yaptığınız ilk para yatırma ücreti alınacaktır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap