1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto Para Cüzdanı ile Borsa arasındaki Fark Nedir ?

Kripto Para Cüzdanı ile Borsa arasındaki Fark Nedir ?

featured

Bir Kripto para cüzdanı ile Borsa arasındaki fark nedir ? Bazı insanlar dijital varlıklarını saklamak için birkaç farklı şekli kullanır bunlardan biri kripto para cüzdanları, diğeri ise fonlarını güvenli bir kripto borsasında bırakırlar. Peki birini diğerinden ayıran şey nedir?

Kripto Para Cüzdanı veya Borsa’da Depolama : Kripto Paralarınızı Gerçekten Kim Kontrol Ediyor?

Dijital varlıklarınızı depolamak ve yönetmek için bir kripto cüzdanı veya borsa hesabı kullanmak arasında önemli bir fark vardır. Bir kripto cüzdanı kullandığınızda , tuttuğunuz varlıkların ne olacağı konusunda tam kontrol sizdedir.Ancak kriptolarınızı bir borsa hesabında tuttuğunuz zaman, Bu “ Borsa Cüzdanı ” olarak adlandırılır, varlıklarınızın kontrolünü borsanın kendisi ile paylaşmış olursunuz.

Kripto Borsalarında Kripto Paralarınızı Aslında Tam Anlamıyla Kontrol Etmiş Olmuyorsunuz

Peki bunun anlamı nedir? Açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilecek birkaç analoji var, ama belki de en açıklayıcı olan banka ve cüzdan analojisidir. Mesela paranızı bir bankaya koydunuz , paranız tasarruf hesabında duruyor , ona erişiminiz ve onunla yapabilecekleriniz (para çekme, harcama, vb.) Bankanın politikalarına göre belirlenir. Ayrıca, bankalar yatırdığınız parayı kredi vermek veya yatırım yapmak için kullanabilirler. Kısacası, bir bankada paranızı her an kontrol etmiyorsunuz.

Aynı şey kripto para birimini bir borsada sakladığınızda da geçerlidir. Borsadaki depolama cüzdanı söz konusu olduğunda, Borsa parayı kontrol eder ve temel olarak borsanın varlıklarının bir kısmına sahip olacağınıza söz verir. Ancak bu, borsa hesaplarındaki yatırımcıları risklere açık bırakır. Borsa korsanlarına , ağ sorunlarını veya Herhangi bir borsanın ne zaman hacklendiği gibi finans konularını etkileyen her şey aynı zamanda fonlarınızı ve bunları kullanmanızı da etkiler.

İnsanlar neden kendilerini bu tür risklere açık bırakıyor? Kolaylık. Kripto varlıklarınızı bir borsada tutmak, diğer kripto ve fiatlar için hızlıca kripto para takas etmenizi sağlar. Kullanım kolaylığı göz önüne alındığında, en büyük borsaların sizin  için ayarlayacağı gerçeği göz önüne alındığında, birçok yatırımcı fonlarını ikinci bir düşünceye bile kapılmadan borsalara bırakmaktadır.

Kripto para cüzdanlarında kontrol sizin elinizde

Kripto para cüzdanları ile dijital varlıklarınız üzerinde kontrol tamamen size aittir.Bir kripto cüzdanını yanınızdaki nakit paraya eşdeğer olarak düşünün. Nerede olursanız olun erişebilir ve onu kabul edecek herhangi biriyle kullanabilirsiniz. Nakit tutan fiziksel bir cüzdan gibi, kaybederseniz şansınız kalmaz.

 

Bu yazı Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap