İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto Para Cüzdanları : Yeni Başlayanlar İçin

Kripto Para Cüzdanları : Yeni Başlayanlar İçin

Kripto para cüzdanları , aynı zamanda dijital cüzdanlar olarak adlandırılmaktadır ve fonlarınızı saklayamaya yarayan temelde bir yazılım programıdır.

featured

Kripto para cüzdanları, aynı zamanda dijital cüzdanlar olarak adlandırılmaktadır ve fonlarınızı saklayamaya yarayan temelde bir yazılım programıdır.

Kripto para cüzdanları sizi sahibi olarak tanımlayan bilgiler içermektedir. Bu, bir çift public ( genel ) ve private ( özel ) anahtar şeklinde gelir. Bu anahtarlar, sana aktarılan paralara erişebilmenize ve yalnızca siz izin vermenize izin verir. Fonların gönderilmesi ve alınması, anahtarların çiftini gerektiren blok gövde defterinde yapılır. Yapılan işlemler blok zincire kaydedilecektir.

Bu çeşitli hizmetler üzerinde kullanabileceğiniz geleneksel E-cüzdanlardan farklıdır.Sıradan E-cüzdanlar, banka hesabınızdan aktarılan ve yalnızca ne amaçla olursa olsun kullanılabilen fonları tutar. Dijital cüzdanların şifrelenmemiş olması, onları daha az güvende tutuyor.

Dijital cüzdanlar İşlemde size yetki veren verileri (anahtarları) tutar. Genel anahtarınız, blok zinciri üzerindeki hesap numaranız olarak kabul edilebilirken, özel anahtarınız PIN olarak kabul edilebilir. Bu nedenle, bu bilgiyi güvende tutmanız şarttır.

Kripto Para Cüzdan Türleri

Son birkaç yıldır her biri kendi artı ve eksileri ile birçok cüzdan tasarlandı. Bazıları daha kullanışlı ama daha az güvenli veya tam tersi. En cesur kripto kullanıcıları son derece güvenli bir cüzdan isteyeceklerdir, ancak böyle bir cüzdan için en iyisi ne yaptıklarını bilen birisi tarafından kullanılmaktadır. Acemi birisi , paralarını saklamanın daha erişilebilir bir biçimi seçmek isteyebilir.

İşte 5 tip cüzdanın artı ve eksileri ;

Online Cüzdanlar

Online cüzdanlar bulut üzerinden çalışır. Bu cüzdanlara bir tarayıcı ve herhangi bir cihazdan erişebilirsiniz. Online cüzdan örnekleri Ticaret platformuyla birlikte cüzdan hizmeti sunan birçok borsaları gösterebiliriz.

En popüler cüzdan türlerinden biri olan online cüzdanlar, kullanışlı, pratik ve çoklu özelliklere sahiptir. Paranıza herhangi bir cihazdan erişebilmeniz onları bu kadar popüler yapan şeydir. Birçok kripto borsasında, entegre cüzdanlar bulunur; bu sayede, işlem yapabileceğiniz ve ticaret edebileceğiniz hepsi birarada bir platform elde edersiniz.

Bununla birlikte, online cüzdanlar çevrimiçi çalıştığı için güvenlik açısından da zayıflar. Diğer cüzdan türlerine kıyasla kolayca kırılabilirler. Genel ve özel anahtarlarınız bir sunucuda saklanır ve bu sunucu tehlikeye atılırsa, anahtarlarınızın çalınması ihtimali vardır.

Ayrıca sunucu kapalıysa, cüzdanınıza erişemezsiniz. Üçüncü taraf cüzdan sağlayıcılarının kaprislerine ve hatalarına tamamen kölesinizde diyebirim. Son olarak, bazı online cüzdanlar da bir günde işlem yapabileceğinize ilişkin kısıtlamalar getirir.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı, online cüzdanlar kaybedecek çok şey olmayan yeni başlayanlar için en uygun seçenektir. Kullanıcılar kripto para birimlerine biraz daha alışmaya başladıkça ve bu konuda ciddi olanlar diğer cüzdan türlerinden birini seçmek isteyecektir.

Masaüstü Cüzdanları

Adından da anlaşılacağı gibi, masaüstü cüzdanlar masaüstünüzde çalışır. Yazılım paketlerini masaüstü cüzdan sağlayıcılarından bilgisayarınıza indirin ve yükleyin. Herhangi bir masaüstü uygulaması gibi çalışırlar.

Online cüzdanlar ve diğer cüzdanlar arasında orta bir zemin sunuyorlar. Kullanıcı dostu, birden çok özelliğe erişebilir ve ana cihazınızdan erişilebilir.

Bununla birlikte, bir virüs nedeniyle sisteminiz tehlikeye girerse, cüzdan bilgilerinizi çalabilir hale getirebilirsiniz. Sisteminiz hasar görürse paranızı kaybedebilirsiniz. Bir diğer dezavantaj ise, masaüstü cüzdanlarının, blok zincir defteri defterin tamamının büyüklüğünde (50GB’lık bir yer ortalama ) bilgisayarınıza yükleyeceğidir buda zaman ve bant genişliği tüketen rahatsızlık olabilir.

Masaüstü cüzdanlar, yeni başlayanlar için de uygundur çünkü daha gelişmiş cüzdanlara açılan bir kapısıdır. Yedekleme prosedürlerini yükleyerek ve cüzdan dönüşümü uygulayarak masaüstü cüzdan güvenliğini güçlendirin. Bu, biraz teknik bilgi birikimi gerektirir, ancak yeni başlayanlar için daha güvenli depolama biçimlerine geçmek ve cüzdanın bazı teknik yönlerini öğrenmek için iyi bir yoldur.

Mobil Cüzdanlar

Mobil cüzdanlar, telefonunuzdaki uygulamalardan başka bir şey değildir. Mağazalardaki eşyaları satın almak için bunları kullanabilirsiniz çünkü kolaylık açısından en iyiler.

Ama tabi bununla birlikte, onlar da çok güvensizdir ve yalnızca online cüzdanların üstünde sıralanmaktadır. Cep telefonlarının kötü niyetle saldırılara maruz kaldıklarından, fonlar için ana depolama alanınız olarak cep cüzdanlarını kullanmanız akıllıca değildir. Telefonunuz saldırıya uğramışsa veya kaybederseniz, paralarınızda gitme riski çok büyüktür.

Cep cüzdanlarını birinci kripto cüzdanınız olarak kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Bir mobil uygulamada az miktarda para birimi varsa en iyisi, böylece onları mağaza içi ödemelerde kullanabilirsiniz,bu konu nakit cüzdanınıza benziyor. Yanınızda fazla para taşımazsınız çünkü risklidir, sadece günlük harcamaları için ihtiyacın kadarını taşırsın.

Donanım Cüzdanları

Kripto ekosisteminde ılımlı veya büyük yatırımlar yapmayı planlayan herkes için, donanım cüzdanları kullanmak en iyi yollardan birtanesi. Bulutta veya herhangi bir cihazda depolanmazlar ve internete bağlı değildirler. Çoğu zaman, kullanmak istediğinizde sisteminize taktığınız bir USB sürücüsü şeklinde gelirler. Genel ve özel anahtarlar bu sürücüde saklanır. Özel anahtarlar çevrimdışı oluşturulur ve bilgisayar korsanlarının ele geçirilmesini zorlaştırır. En iyi Donanım Cüzdanlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Donanım cüzdanları internete bağlanmadıkları için inanılmaz derecede güvenlidir . Online işlemlerinizi taktığınızda ve kullandığınızda yapabilirsiniz. Web uygulamaları ile donanım cüzdanları için giderek artan bir destek var. Ayrıca daha fazla güvenlik için bir donanım cüzdanını şifreyle de koruyabilirsiniz.

Donanım cüzdanlarının dezavantajı pahalı olmaları ve teknolojiyi biraz anlamalarıdır. Ayrıca, USB sürücüsünü kaybederseniz, cüzdanınızı ve tüm paralarınızı kaybettiniz demektir. Bize göre, yaptığınız yatırımları korumak için bir donanım cüzdanına sahip olmanız tüm bunlara değecektir çünkü aşağıda belirtilen cüzdan dışında, sunulan güvenlik benzersizdir.

Kağıt cüzdanlar

Tüm cüzdanlar arasında kağıt cüzdanlar en güvenli belgelerdir. Bu cüzdanlarla, genel ve özel anahtarlar oluşturulur ve daha sonra birer kağıda basılabilirler , bunlar anahtarlarınızın basılı bir versiyonudur. Aynı zamanda, anahtarları güvenli bir şekilde üreten yazılım anlamına da gelir.

Çevrimdışı oldukları için donanım cüzdanları gibi güvenlik açısından da son derece güvenlidirler. Online, masaüstü ve mobil cüzdanlarla birlikte kağıt cüzdan kullanabilirsiniz. Bazı cüzdanlar cüzdanlarınız için mevcut tuşları basmanıza izin verir. Örneğin, BitAddress ve BitCoinPaperWallet bunu yapmanıza izin verir.

Bu basılı anahtarları aldıktan sonra bunları herhangi bir işlem için kullanabilir, bu sayede yalnızca genel ve özel anahtar çiftlerini mevcut herhangi bir cüzdana ekleyebilirsiniz.

Kağıt cüzdanlarının en büyük dezavantajı, bir kağıdı kaybetmenin kolay olmasıdır. Anahtarlarınızı kaybetmek, banka hesap numaranızı ve PIN’inizi kaybetmek gibi bir iştir ve bunun olmasını istemiyorsunuzdur. Bunu önlemek için birden fazla kopya yazdırabilirsiniz, ancak bu, fiziksel hırsızlığı daha olası hale getirir. Ayrıca, anahtar üretimi için teknik bilgi gerektiren ve kullanmakta sakıncalılar.

Hangi Cüzdan En Güvenlisi?

Kağıt ve donanım cüzdanları, en iyi fonlarınızı koruyacaktır. Şüphesiz daha büyük miktarlarda fonlar için en iyi seçeneklerdir. İnternet’e bağlı olmayan herhangi bir cüzdan pek çok kez olduğundan daha güvenlidir. Uygunsuz olabilmelerine rağmen, ciddi yatırımcı veya meraklılar kağıt veya donanım cüzdanı kullanmayı düşünmelidirler.

Bu sadece bu cüzdanların kullanılması gerektiği anlamına gelmez . Farklı cüzdanlar doğal olarak farklı amaçlar için uygundur. Online ve yazılım cüzdanlarının kolaylığı onları küçük, düzenli işlemler için ideal kılar.

Ayrıca, sistem hatası durumunda verileri yedekleyerek, yazılım cüzdanlarının güvenliğini artırabilirsiniz. Cihazlarınızı korumalı ve güncel tutarsanız, paranız çok daha iyi korunur.

Online cüzdanlar en az güvendedir ve bu nedenle mümkün olduğunca az kullanılmalıdır.Fonlarınızı farklı cüzdan türleri arasında bölmek en iyisidir.