İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto Para Nedir ?

Kripto Para Nedir ?

Kripto para, eşler arası işleyen bir ekonomik sistemde başlıca görevi değer takas aracılığı yapmak olan bir dijital varlıktır

featured

Kripto para, eşler arası işleyen bir ekonomik sistemde başlıca görevi değer takas aracılığı yapmak olan bir dijital varlıktır. Bu ekonomik sistem; işlemleri doğrulamak, güvenceye almak ve yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol altında tutmak için kriptografi kullanır.

Merkezi bankacılık sistemlerinin aksine çoğu kripto paralar dünyanın dört bir yanına dağılmış node lar olarak da bilinen bilgisayarlar ağlarına dağıtılarak merkeziyetsizleştirilmiştir.

İnterneti ya da zayıf-sinyal radyo erişimi dahi olan herkes yalnızca bir tuşa basarak kıtalar arası kıymet alım satımı yapabilir. Kripto para işlemlerinin ücreti kıtalararası banka transferlerine kıyasla düşüktür ve kredi kartı şirketlerinde izin verilen geri-ödeme işlemlerinin aksine yapılan transferler geri döndürelemez.

Kripto para birimlerinin çıkarımı ve yönetimi, programlanmış algoritmalar ve kriptografik kanıtlara dayalı çalışan ağ mimarisi tarafından belirlenir. Bunu kripto para sisteminin nasıl çalışacağını belirleyen ve protokol olarak da bilinen önceden belirlenmiş kurallar dizisi olarak düşünebiliriz.

Merkeziyetsiz olmak, kripto paraların tek bir kişi/varlık tarafından kontrol edilemeyeceği ve üçüncü parti bir aracıya ihtiyaç duymadan kullanıcıların kendi arasında işlem yapabileceği anlamına gelir. Fakat, birçok kripto para özel şirketler ve vakıflar tarafından geliştirildiği ve yönetildiği için merkeziyetsizliğin de farklı dereceleri bulunmaktadır. Ağ yapısına ve node dağılımına dayanarak bazı kripto paralar diğerlerlerinden daha merkezi kabul edilmektedir.

Kripto para cüzdanı nedir?

Kısaca, bir kripto para cüzdanı bir blockchain ağıyla etkileşim kurmanıza yardımcı olan bir araçtır. Kripto para cüzdanları üç gruba ayrılabilir : yazılım, donanım ve kağıt cüzdanlar. Çalışma mekanizmalarına bağlı olarak, soğuk ve sıcak cüzdanlar olarak da adlandırılabilirler. 

Önerilen Yazı
Kripto Para Cüzdanları : Yeni Başlayanlar İçin

Kripto cüzdanı sağlayıcılarının büyük kısmı yazılım tabanlıdır, bu da yazılım cüzdanlarını donanım cüzdanlara kıyasla daha kolay kullanımlı hale getirir. Fakat, donanım cüzdanları en güvenli alternatiftir. Diğer yandan kağıt cüzdanlar, bir kağıda basılmış bir “cüzdan”dan oluşur fakat artık bu tür cüzdanlar modası geçmiş ve güvenilmez olarak kabul edilmektedir. 

Önerilen Yazı
Kripto Para Cüzdanı ile Borsa arasındaki Fark Nedir ?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Madencilik, kripro paraların üçüncü parti merkezi otorite gerektirmeden eşler arası, merkezi olmayan bir ağ şeklinde çalışmasını sağlayan anahtar öğelerden biridir. Madencilik, kullanıcı arası işlemlerin doğrulandığı, blockchain ’e eklendiği bir süreç olduğu gibi, ayrıca dolaşımdaki arza yeni coinler de eklenmesini de sağlar. 

Maden Havuzları

Blok ödülü geçerli bir hashi bulan ilk madenciye verilse de, geçerli bir hash bulma olasılığı ağın toplam kazı gücüyle doğru orantılıdır. Düşük yüzdeli bir kazı gücüne sahip madencilerin kendi başlarına bir sonraki bloğu bulma şansları oldukça düşüktür. Bu sorunu çözmek için madencilik havuzları yaratılmıştır. Havuzlarda işleme güçlerini bir ağda paylaşan madencilerin kaynakları bir araya getirilir ve  ödüller bir blok bulma olasılığına yönelik yaptıkları katkı payıyla orantılı olarak havuzdaki herkesle eşit miktarda paylaşılır.  

 
Bu yazı Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap