İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Kripto Paralar Neden Yanıyor ?

Kripto Paralar Neden Yanıyor ?

kriptopara-yakmak

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yok etmek,bu aklınıza gelebilecek en kötü fikirlerden biri gibi gelebilir. Bununla birlikte, kripto para birimlerini imha etmek ya da ” yakmak ” sıklıkla oluyor ve aslında bu durum göründüğü kadar da kötü bir durum değil.

Kripto para birimleri yakarak, kalan paraların değeri artar. Bunun nedeni, çoğu kripto para biriminin sınırlı bir toplam numarası vardır. Örneğin, halihazırda dolaşımda 16.7 milyon Bitcoin var ve toplam 21 milyon Bitcoin mevcut olabilir. 1 milyon Bitcoin’nin yakılacağını ve Bitcoin’e olan talebin aynı kaldığını düşünün. Bu durumda, Bitcoin’lerin arzındaki azalma, fiyatın yükselmesine neden olacaktır.

Kripto paraları yakmakla ilgili önemli bir endişeniz olabilir, kendi değerinizi yok ediyor. 1,000 Bitcoin ‘e sahip oldum ve hepsini yaktıysam, Bitcoin’in değeri çok da artmaz, ancak eli boş bırakılırdım.

Kripto para birimleri yakmak için hangi teşvikler var?

Yeni Kar Payları

Iconomi platformu  şirkete yatırım için bir yol olarak kendi kripto parasını (ICN) yayınladı. Bu, ICN sahibi olduğunuz takdirde sizi bir hissedar ya da şirketin bir parçası sahibi yapıyor demektir. Bir parça sahibi olarak, göreceli sahipliğinize dayanarak şirketin karlarından bir pay almak istiyorsunuz.

Geleneksel olarak, bu kar payı ödemeleri yoluyla yapılır. Bununla birlikte, kripto alanında büyük hukuki endişelerden dolayı, Iconomi kar paylarını oldukça yaratıcı ve eşsiz bir şekilde öder. Iconomi platformunun kârlarına dayanan şirket, ICN kriptolarını piyasadan sürekli geri alıp onları yakacak.

Onları yakarak, kıtlık artışı nedeniyle kripto artacak ve ICN sahipleri ICN paralarının değerini artıracağını görecektir. Iconomi, hissedarlarına kar payı ödememek yerine, varlıklarının değerinde bir artış ile ödüllendiriyor.

Yeni Paranın oluşmasını savunmak

Kripto para birimlerini yakmanın bir diğer argümanı, yeni oluşturulan bir tokenlerin aslında onun yüzünden değerli olmasıdır.

Yeni bir kripto para birimi oluştururken, geliştiriciler asıl olarak ince havadan değer yaratıyorlar. Geliştiriciler kripto para oluşturur, ilgilenen taraflar bitcoin göndererek yatırım yapar ve alınan yatırımlar geliştiriciler tarafından depolanır veya satılır. Ardından yatırımcılar talep nedeniyle bir değeri olan yeni kriptoyu alıyor ve benzer bir değer geliştiricilere aktarılıyor. Bu, pazardaki toplam değerin iki katına çıkarılmasını gerektirir.

Alınan yatırımları yakarak, geliştiriciler yatırım yaparlar. Bunun nedeni, yanma işleminin daha az olması nedeniyle kripto paraları daha da kıt hale getirmesidir. Eğer bitcoin talebi sabit kalırsa, yanmış bitcoin yangınları bir Bitcoin fiyatını artıracaktı. Bu, yeni oluşturulmuş bir kripto para biriminin değerinin, bitcoin  fiyat artışına dayandığı anlamına gelir. İnce hava dışında bir değer yaratılamaz, ancak yeni bir kripto hacminin değeri gerçekten bitcoin değerinden türetilir.

Counterparty,  aslında bu taktik, oldukça eşsiz ICO sırasında kullanıyordu. Counterparty’nin geliştiricileri, ICO’ya yatırım yapmak için bitcoinleri arkadaşınıza yollayabileceğiniz, tükenmeye uygun olmayan veya kullanılamayan bir Bitcoin adresi oluşturdu. Alınan Bitcoinlerin kendileri olduğunu iddia etmek yerine, alınan bitcoin asla bir daha kullanılamaz. Adres ve yakma süreci tamamen şeffaf ve çevrimiçi olarak görülebilirdi .  Yanma, aşağıda tanımlanacak olan yanık prova yöntemi kullanılarak yapıldı.

Bunu yaparak, karşı tarafın geliştiricileri ICO’dan kazanamayacakları için güven kuruldu ve bu nedenle alınan bitcoini satmak ve birkaç lamborghini almak için cazip olamazdı. 🙂

İşlem Ücreti Ödenmesi

Kripto para birimlerinin yakılmasının bir diğer yolu da işlem masraflarını karşılamaktır.

Ripple, bunu yapan en büyük kripto para birimi. Her Ripple işlemi için bu işlemin küçük bir miktarı yakılır . Bunu yaparak, fiyatı artıran dolaşımdaki kriptoları gittikçe daha az olan Ripple kullanımından İşlem ve Ripple ağı kazançlarını ödersiniz. Yani, işlem ücretini madenciye veya herhangi bir tarafa ödemek yerine, tüm şebekeyi ödersiniz.

Satılan ICO Paraları ortadan kaldırma

Çoğu ICO, ICO sırasında satacakları paraları belirler. ICO paraları bittiğinde ICO sona erdiğinde, bazı durumlarda, satılmamış miktar şirketin cüzdanlarında sonuçlanır. Bu, kripto paralar ICO yüzünden değer kazandığından, paralarını ücretsiz aldıkları anlamına geliyor. Kalan kriptoları piyasada satabilir ve onlardan güzel bir kazanç elde edebilirler.

Bazı ICO’ların, satılmamış herhangi bir ICO kripto paraları da yakma politikası vardır. Buna bir örnek Neblio’dur . Onlar kendi sözü yerine onların ICO sırasında satmak değildi paraları yakmak için. Bu sayede, yalnızca blok seti uygulamalarını geliştirmek için kriptolarının gerçek satışından elde edilen değeri kullanacaklarını temin ettiler. Bu nedenle, ICO’larının gelirleri, kriptolarına yönelik asıl talebe dayanıyordu, bu adil bir şeydi.

Kripto Yazma ve Süreci İspatlama

Kripto para birimleri yakarken, yanacak paralar asla erişilemeyen veya kullanılamayan bir adrese gönderilir. Genellikle, bu adres geçersizdir ve bu da kullanılamaz hale getirir. Temel olarak, aynı şey Bitcoin blok zincirinde bulunmayan bir adrese bitcoin gönderirseniz gerçekleşir.

Böylece, kripto para oranını yakmak için, kriptoları doğrulanamayan bir şekilde adreslenemeyen bir adrese gönderirsiniz. Bunu yaparak, kriptolar dolaşımdan alınır, çünkü artık kullanılamazlar. Adres erişilemez ve satıcı için kullanılamaz.

Kripto paralar aslında yakıldı kanıtlar ile yatırımcılara sunmak için, bir Proof of burn  yöntemi bulunmaktadır, Bu yöntem, blok zincir teknolojisi ile aynı mantığı kullanır, yani, güven üçüncü partilerin eylem ve işlemleri doğrulamaya ihtiyaç duymadan sistem tarafından kurulabilir.

Kripto para birimlerinin sürekli yükselen değeri ile bunları yakmak kesinlikle kendinize yapmak istemediğiniz bir şeydir. Bununla birlikte, kripto veren şirketler için değer yaratmayı haklı çıkarmak, işlemler için ödeme yapmak ve yatırımcılara kar payı ödemek için bir yöntem sunabilir.

Bir şirket, kripto para birimleri yakacağını iddia ettiğinde, daima  proof of burn kullandıklarından ve sürecin kaydını tuttuğundan emin olun.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap