1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. LAN, WAN, MAN, CAN, VPN, BAN, NAN, SAN Arasındaki Fark Nedir?

LAN, WAN, MAN, CAN, VPN, BAN, NAN, SAN Arasındaki Fark Nedir?

Bir bilgisayar ağı, kablolu veya kablosuz araçlarla dizüstü bilgisayarlar, yönlendiriciler, anahtarlar, sunucular vb. Gibi çeşitli cihazların arabağlantısıdır. Bu ağları, ulaşabileceği yere, yani coğrafi bölgeye göre ayırt edebiliriz. Örneğin, yerel alan ağı, geniş alan ağı, kişisel alan ağı, metropolitan alan ağı,

Ev WiFi veya ofis Ethernet olsun, bazı bilgisayar ağının bir parçası. Bir bilgisayar ağı , yönlendiriciler, hub’lar, anahtarlar , son kullanıcı cihazları , tekrarlayıcılar , ağ kartları vb. Gibi cihazları içerebilir . Bu cihazlar, gereksinime göre çeşitli ağ topolojilerinde düzenlenebilir.

Bir bilgisayar ağını, boyutlarına ve kapsadığı coğrafi bölgeye bağlı olarak farklı türlere göre sınıflandırabiliriz. Bilgisayar ağlarının en yaygın türleri LAN, MAN, WAN, PAN vb.

Yerel Alan Ağı (LAN) nedir?

LAN, en çok kamuoyunun bildiği bir bilgisayar ağı biçimidir. Sınırlı bir erişime sahiptir, yaklaşık bir grup demet ev veya bina. Bunun nedeni, yerel alan ağlarımızı güçlendirmek için genellikle Ethernet teknolojisini (IEEE 802.3) kullandığımız gerçeğidir. Evlerimizde ve ofislerimizde bulunan ethernet kabloların pratik sınırlamaları vardır. Belirli bir sürenin ötesinde hız düşer. Bir LAN’ın erişilebilirliği, tekrarlayıcılar, köprüler vb. Kullanılarak arttırılabilir.

Ana Alan Ağı (HAN)

Bir tür yerel alan ağı HAN (Ev Alan Ağı) ‘dır. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, IoT cihazları, televizyonlar, oyun konsolları vb. Gibi tüm cihazlar, bir ev alan ağını oluşturan bir eve yerleştirilmiş merkezi bir yönlendiriciye (kablolu veya kablosuz) bağlanır.

Kablosuz LAN (WLAN) Nedir?

Bu bilgisayar ağı, yerel ağın kablosuz bir parçasıdır. IEEE 802.11 standartlarına göre tanımlanan WiFi teknolojisini kullanır. WiFi ve WLAN’ın aynı şeyler olduğunu düşünen sizseniz, karışıklığınızı düzeltmeniz gerekir. Onlar tamamen farklıdır. WiFi, kablosuz bir yerel ağ oluşturmak için kullanılır.

WiFi ağları net bir görüş hattında birkaç yüz metreye kadar ulaşabilir. Bununla birlikte, kablolu LAN gibi, kablosuz tekrarlayıcılar ve köprüler kullanılarak aralığı arttırılabilir.

Kişisel Alan Ağı (PAN) nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere, bir kişisel alan ağı birkaç on metre arasında kişisel kullanım içindir. Temelde, kişisel alan ağı oluşturmak için kullanılan teknolojiler kablosuz. WPAN’nın dikkate değer bir örneği, çoğunlukla akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, giyilebilir ürünler gibi taşınabilir aygıtlarda bulunan Bluetooth teknolojisidir. Diğer PAN teknolojileri, Zigbee, Kablosuz USB vb. Dir.

Bir Kampüs Alan Ağı (CAN) nedir?

Okul, üniversite veya kurumsal bir binayı kapsayan bir ağ altyapısı, kampüs alanı ağı olarak adlandırılabilir. Birkaç LAN, merkezi bir güvenlik duvarı içerebilir ve kiralık bir hat veya başka yöntemleri kullanarak internete bağlı olabilir.

Metropolitan Ağı Ağı (MAN) nedir?

Bir MAN’ın kapsadığı alan, bir LAN ve CAN’a kıyasla oldukça büyük. Aslında, bir şehir veya metropol alanına yayılmış birçok LAN’ı bağlamak için bir MAN kullanılabilir. Bir şehirde yaygınlaşan kablolu bir backhaul, o şehrin metropolitan alan ağına güç sağlamak için kullanılır. Dünyanın farklı yerlerinde çeşitli şehir çapında WiFi ağları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Geniş Alan Ağı (WAN) nedir?

WAN’ı, evlerimizde, ofislerimizde, şehirlerimizde, devletlerimizde ve ülkelerimizde bulduğumuz tüm küçük ağların üst kümesi olarak düşünebiliriz. Evinize yerleştirilen yönlendirici veya modem, WAN’a bağlanmak için kullanılan bir aygıttır. İnternet, aynı zamanda tüm dünyayı kapsayan bir WAN türüdür.

İnternet’e bağlanmak için ADSL, 4G LTE, Fiber optik, kablo vb. Gibi çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Ancak, bu teknolojilerin çoğunlukla sınırlandırmak max bir ülkeye. Kablolar küresel bağlanabilirlik kurmak için ülkeler ve kıtalar arasında atılır.

Depolama Alanı Ağı (SAN) nedir? 

Genel olarak, harici depolama aygıtlarını sunuculara bağlamakta, ancak depolama biriminin doğrudan bağlandığına inandırmak için kullanılmaktadır. Bunu başarmak için kullanılan teknoloji, Fiber Kanalı olarak bilinir.

Erişim alanlarına dayalı bazı diğer ağ türleri

Bir Beden Alanı Ağı (BAN) nedir?

Akıllı saatler, fitness bandları, biyometrik RFID implantları ve kalp pilleri gibi vücuda yerleştirilen tıbbi cihazlar gibi giyilebilir cihazları kullanarak bir vücut alanı ağı oluşturabilirsiniz. Kablosuz BAN, bu tür ağları oluşturmak için kullanılan temel formdur. İnsan vücudu içerisinde veya yakınında kısa menzilli, aşırı düşük güç kablosuz iletişimi tanımlayan IEEE 802.15.6 standardına göre tanımlanır.

Wireless BAN, PAN teknolojileri ile birlikte çalışabilir. Örneğin, Bluetooth bağlantılı bir akıllı telefon, vücudun giydiği giysilerden ve çeşitli sensörlerden veri senkronize etmek için kullanılabilir.

Yakınımdaki Ağ (NAN) Nedir?

Tamamen yabancı bir ses olmasına rağmen, Yakınımdaki şebekeyi hemen hemen her gün kullanırsınız. Hepiniz aynı odada otururken Facebook’ta arkadaşlarınızla sohbet etmeyi unutmayın. Farklı taşıyıcıların ağlarında olsanız bile, bir NAN’ın parçasıydınız.

Cihazınızdan gelen bir mesaj İnternet’teki Facebook sunucularına kadar dolaşıp yanınızda oturan arkadaşınızın cihazına gelir. Mantıklı bir şekilde, her iki cihaz da bir tür ağda. Temel olarak, cihazların kriterleri yakınlıkta bulunmaktır. Aynı ağa bağlı olmaları gerekmez. Örneğin, WiFi, hücresel vb. Vasıtasıyla bağlanabilirler.

Sanal Özel Ağ (VPN) nedir?

VPN, fiziksel varlığı olmayan bir bilgisayar ağı türüdür. Bir VPN’nin parçası olan cihazlar, dünyanın herhangi bir yerinde, internet üzerinden birbirine bağlı olabilir.

VPN’ler, şirketler tarafından farklı yerlerde bulunan ofislerini birbirine bağlamak ve uzak çalışanların şirket kaynaklarına erişmesini sağlamak için kullanılır. Kuruluşlar tarafından ofis konumlarını bağlamak için oluşturulan Fiziksel Ağ olan Kurumsal Özel Ağ olarak bilinen başka bir ağ türünü aşamalı olarak kapattı.

İşte size denemeniz gereken bazı harika VPN paketleri.

Yorum Yap

Yorum Yap