İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Libra Coin Nedir ? Hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar

Libra Coin Nedir ? Hakkında bilmeniz gereken tüm ayrıntılar

libracoin-nedir

Libra, Facebook tarafından başlatılan ve banka mevduatı ve kısa vadeli devlet teminatlarının bir karışımı ile desteklenen istikrarlı bir paradır.

Facebook, 18 Haziran’da yeni stabilcoin ‘leri için white paper yayımladı ve medya, kripto para biriminin geleneksel zincir altyapısının yanı sıra blockchain alanı üzerinde ne gibi bir etkisi olacağına dair çok fazla bilgi buldu.

Libra Coin Nasıl Çalışıyor?

Libra projesinin misyonu ;

“Milyarlarca insana güç sağlayan basit bir küresel para birimi ve finansal altyapı.”

Bu hedefe ulaşmak için, Facebook ekibi dünya çapında kripto para birimi Libra, istikrarlı bir değer yaratıyor. New York’taki Uber ödemelerinden Bangkok ‘taki sokak arabası satıcılarına kadar Facebook, kripto para birimlerinde ödeme yapmanızı istiyor.

Libra Rezervi

Rezerv, her Libra ‘yı her zaman tam olarak geri almak için yeterli fon içermektedir.

Başlangıçta Libra Rezervini doldurmak için Facebook, ayrı bir token olan Investment Token alacak Kurucu Üyelerden fon topluyor. Investment Token , Rezervin varlıklarından faiz ödemeleri kazandığı kâr payının bir dilimini alır.

Facebook’un Rezervini doldurmak için kullandığı diğer bir yöntem ise doğrudan tüketici Libra alımlarından geçiyor. Daha fazla Libra sadece fiat ‘ınızı (yani ABD dolarını) bir kısmıyla değiştirdiğinizde dolaşımınıza girecektir. Fiat’a Libra satarsanız, kripto paralar imha edilir ve dolaşımdaki arz azalır. Rezerv varlıklar dünyadaki vesayetçiler arasında dağıtılır. Daha önce de belirtildiği gibi, Facebook, Rezervinin fonlarını ekosistem geliştirmeye, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, mühendislik araştırmalarına ve Kurucu Üyelere fon sağlayacak düşük riskli, düşük faizli varlıklara yatırmaktadır.

Libra Blockchain

Libra blockchain , Ethereum ‘un Solidity’ i nasıl kullandığına benzer şekilde, özel bir programlama dili olan Move’u kullanır. Move’u kullanarak, sonunda Blockchain üzerinde akıllı sözleşmeler oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz. Libra ‘nın sanal makinesi MoveVM bu akıllı sözleşmeleri kolaylaştırıyor.

Ayrıca Ethereum gibi, Libra ‘yı bir hesaptan diğerine taşımak küçük bir gas ücreti gerektirir.

Konsensüs ile ilgili olarak blockchain , HotStuff adlı bir Byzantine Fault Tolerance (BFT) kullanmaktadır. Bu nedenle madenciler yok. Bunun yerine, bir grup onaylayıcı Blockchain ‘i işletir ve bakımını yapar. Başlangıçta, bu doğrulayıcılar Libra ‘nın Kurucu Üyelerinden oluşur. Doğrulayıcıların üçte ikisi dürüst kaldığı sürece, ağ hayatta kalacaktır.

Bunlarında sonunda Libra, sahip olduğun her bir madeni para için bir oy aldığın bir Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçmeyi planlıyor.

Calibra

Libra ile birlikte, Facebook başka bir yan kuruluşu olan Calibra ‘yı başlatıyor. Calibra, Libra ‘nın Facebook Messenger, Whatsapp ve bağımsız bir uygulama olarak kullandığı dijital bir cüzdandır. Şuana kadar Calibra Wallet  hakkında çok fazla ayrıntı yok. Ancak, yakın tarihli bir açıklamaya göre,

Calibra , müşteri bilgilerini almadan hesap bilgilerini veya finansal verileri Facebook’ta veya herhangi bir üçüncü tarafla paylaşmayacak.

Libra Birliği

Libra Birliği, projeyi hayata geçiren ademi merkeziyetçi bir kuruluştur. İsviçre merkezli Derneği şu anda Kurucu Üyeler olarak Mastercard, Paypal, Visa, Facebook, Uber, Spotify, Coinbase , Lyft ve Andreessen Horowitz’i içeriyor.

Kaynak: Proje web sitesi

Blockchain ağını sürdürmenin yanı sıra, Birlik ekosistem için yönetim kararları alır. Tüm yönetim kararları, Ortaklık Konseyi üyeleri arasında bir oylamaya sunulur. Her validatör Konsey üzerinde bir temsilci noktası alır. BFT fikir birliği ile aynı, tüm büyük politika ve teknik kararların üçte iki çoğunluğunu gerektiriyor.

Her Dernek üyesi, hangisi daha büyükse, bir oyla veya toplam oylamanın yüzde biriyle sınırlıdır.

Derneğin bir diğer bileşeni olan Sosyal Etki Danışma Kurulu (SIAB) sosyal etki ve hibe yatırımları önermektedir. Beş ila yedi üyeli konsey ayrıca Birliğe onay verenleri işe almakta yardımcı olur.

 

 
 
Yorum Yap

Yorum Yap