1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Litecoin (LTC) Nedir? Litecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Litecoin (LTC) Nedir? Litecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Litecoin (LTC) Nedir? Litecoin Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Litecoin (LTC) Nedir?

Litecoin (LTC), 7 Ekim 2011’de piyasaya sürülen ve 13 Ekim 2011’de yayına giren, merkezi olmayan bir eşler arası kripto para birimidir.

Litecoin eski Google çalışanı Charlie Lee tarafından kuruldu. Bitcoin core ilk çatallarından birisidir. Bitcoin ile ilgili bazı darboğaz ve ölçeklenebilirlik sorunlarına, özellikle de belirli bir zaman diliminde işlenebilecek işlemlerin sayısına bir çözüm olarak önerildi. Son Litecoin’in Bitcoin’den daha üstün olması, ödeme işlem maliyetlerinin oldukça düşük olması ve ödemelerin dört katı kadar hızlı bir şekilde ödenmesini sağlayabilmesidir.

Bitcoin altın ise Litecoin ‘de gümüş

Litecoin’in Bitcoin ile çok fazla karşılaştırma yapılmasının bir nedeni var.Bir avuç küçük fark dışında, Litecoin, Bitcoin ile aynı amaca hizmet eder. Sonuçta, ilk Bitcoin çatallarından biriydi.

Bitcoin - Litecoin karşılaştırma tablosu
Bitcoin – Litecoin karşılaştırma tablosu

Litecoin’i Bitcoin ile karşılaştırmak yalnızca kolaylık bakış açısıyla anlam ifade etmekle kalmaz, aynı zamanda onu teknolojik düzeyde farklı kılan bölgelere ayırmamızı sağlar. Litecoin eşler arası bir kripto para birimi olarak kullanılma amaçlıdır. Aslında Bitcoin ile aynı işi sadece daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde yapabiliyor diyebiliriz.Bitcoin ve Litecoin’i karşılaştırdığımız zaman bazı ön plana çıkana özellikleri arasında alttakileri inceleyebiliriz ;

  • Hız

İşlem onay hızları, bir para biriminin ne kadar hızlı bir şekilde kabul edileceği konusunda büyük bir rol oynar.Bitcoin onayları genellikle 2,548 dakika gibi yüksek sürelerle yaklaşık 10 dakika sürer. Litecoin ağı, işlemleri çok daha hızlı bir şekilde onaylayabiliyor.

Litecoin’in doğrulama süresi sabit 2,5 dakika sürer. Onaylanan her bireysel Bitcoin bloğu için, eşit boyutta dört Litecoin bloğu onaylanır.

  • Maliyet

Herhangi bir litecoin (LTC) gönderme maliyeti 0,02 dolar civarında iken, Bitcoin şu anda 0,35 dolar civarında.Maliyetlerin hepsi şu anda ihmal edilebilir düzeydedir, ancak yoğun trafik sırasında Bitcoin işlem maliyetlerinin çarpıcı biçimde arttığı görülmektedir. Bu, küçük işlemlerde bir avantajdır çünkü 10 dolarlık bir Uber’i bir arkadaşınızla bölmek, bunun için 5,00 dolar ödemeniz durumunda çoğu insan için bir anlam ifade etmez. Litecoin, çok hızlı bir şekilde eklemeye başlayan yüksek ücretler olmadan günlük mallar için ödeme seçeneği sunar.

  • Madencilik

Litecoin’in hedeflerinden biri, hash power ‘ı Bitcoin ağından daha eşit dağıtmaktır. Bu, madencilik havuzlarını, madencilik gruplarını ve çok daha küçük (ve daha az merkezi olmayan) bir madenciler alt kümesini içerir. Litecoin, hash power merkezden uzak tutmayı amaçlamaktadır.

Litecoin madenciliğide doğal olarak artan arz nedeniyle işlem ücretlerini nispeten düşük tutuyor.Varlıkta sadece 21 milyon Bitcoin olabilir, oysa 84 milyon Litecoin bulunabilir. Bu önemlidir çünkü madenciliği daha az rekabetçi kılar ve daha rekabetçi madencilik ne kadar fazla olursa işlem ücretleri o kadar artar.

Bitcoin, yüksek işlem ücretlerinden dolayı bazı ciddi ölçeklenebilirlik meseleleri ile uğraşırken, Litecoin teorik olarak blokları azaltabilir ve düşük işlem maliyetlerini koruyabilir.

Litecoin ayrıca Bitcoin SHA-256 hashing algoritmasından çok daha az işlem gücü kullanan Scrypt hashing algoritmasını kullanır. Yüksek hızlı RAM kullanmaya daha fazla önem veren Litecoin, tek bir oyuncunun veya büyük kolektif bir büyük oyuncu grubunun madencilik dünyasına hakim olmasını çok daha az olanaklı kılıyor.

Litecoin Hakkında

Litecoin Tarihçesi

Charlie Lee

Litecoin, halen Google’da çalıştığı sırada Charlie Lee tarafından geliştirildi ve 7 Ekim 2011’de yayınlandı. Bu, Litecoin’i en eski kripto para birimlerinden biri haline getiriyor.

Kaynak kodun kendisi, blok oluşturma süresinin azalması, farklı karma algoritmaların kullanılması ve ödemelerin işlenmesi için gereken sürenin azaltılması gibi birkaç önemli değişiklik ve iyileştirme ile Bitcoin Core İstemcisinin bir uyarısıydı.

 

Yorum Yap

Yorum Yap