İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nedir?
 3. Madencilik karlılığını nasıl hesaplıyabilirsiniz?

Madencilik karlılığını nasıl hesaplıyabilirsiniz?

madencilik-karlilik

Kripto para birimleri madenciliğine girmek istiyorsun , ozaman en önemli şey paranıza ve ekipmanınızdan nasıl yararlanabileceğinizi öncelikle bilmelisiniz. Bu konuda Kripto Para Madenciliğine girmeden önce hesaplamalarınızı ve madenciliği en karlı bir şekilde nasıl devam edebilirsiniz onları anlatacağım..

Öncelikle Para Biriminizi seçmelisiniz. Dijital para madenciliği süreci, karmaşık şifreleme bulmacalarını çözmeyi içerir. Bunu yaparak, madenciler dijital para birimi ile ödüllendirilen ‘çalışma belgesi’ sağlıyor.Günümüzde kullanılan 2 adet proof-of-work  karma algoritma bulunmaktadır. Bunlar SHA-256 , Scrypt

 • SHA-256 algoritması, ham işleme gücünü tercih eder. Bitcoin’in ilk günlerinde, normal bir ev bilgisayarında bulabileceğiniz CPU’lar ve grafik işlemci (GPU’lar) ile etkili bir şekilde çalışılabilir. Ancak o zaman geçti ve bit yoğunluğunun zorluk seviyesi o kadar yüksek ki, bunu yapmak için ‘Uygulama Özellikli Entegre Cips’ (ASIC’ler) olarak bilinen uzman işlemciler gerekiyor. Bu kadar güçlü işlemcilerin kullanılması, bitcoin’in zorluk seviyesindeki artışla birlikte, teknolojik bir silahlanma yarışı yarattı; bu da oldukça yakın zamanda tasarlanmış sistemlerin bile hızla eskimiş olabileceği anlamına geliyor.
 • Scrypt algoritması daha fazla miktarda RAM ve paralel işlem yeteneğine sahiptir, bu yüzden GPU tabanlı teçhizatların hala yol alması gerekir. Dahası, kripto için ASIC’ler henüz çıkmamıştır, bu yüzden bu para birimlerinin zorluk seviyesi, bit yangınunda olduğu gibi çarpıcı bir şekilde yukarı itilmemiştir.
 • Techizat 

Bütçenize ve benimleyeceğiniz para biriminin türüne bağlı olarak madencilik sisteminizi kurarken iki yol vardır

 • DIY Mining Rig

Bunu kendi bilgisayarınızda kullandığınız Ekran kartlarıyla  ( GPU ) uygun maliyetle inşa edebilirsiniz.Bazı kullanıcılar bu sistemleri kurarken kendi bilgisayar kasalarını kullanmaktadır. Ancak bu sistemlerde kullanılan bileşenlerle birlikte artan hava akımı artışıyla birlikte kendi hazırladıkları UZAY KASA yani açık kasa modelleriyle de bu sorunun da üstesinden gelinmiştir.

 • ASIC’ler

ASIC’ler, bir USB ve / veya Ethernet portuyla birlikte gelen ve genellikle üreticiler tarafından hazır olan bağımsız birimlerdir.ASIC madencileri genellikle DIY teçhizatından daha pahalıdır ve çoğunlukla ABD’de üretilmektedir, bu da dünyanın başka yerlerinde bulunanların madenlerini ithal etmek için biraz fazladan harcaması gerektiği anlamına gelir.

 • Güç Kaynakları

Madencilik için çok elektrik gerekmektedir. Bir Madencilik techizatı kurmak istiyorsanız sisteminiz için en verimli güç kaynağı ( PSU ) kullananız gerekmektedir.

Bir madencilik techizatı kurarken kullandığınız tüm bileşenlerin özelliklede ekran kartlarınızın güç gereksinimlerini göz önüne almanız gerekmektedir.Beklenmedik olaylarla başa çıkmak ve Sisteminizde hız aşırtma olayları için güç kaynağınızın önemi oldukça önemlidir.

Öte yandan ASIC’ler, oldukça özelleştirilmiş cihazlar oldukları için çok daha az hesaplama yapabilirler. Ve uygun bir güç adaptörüyle birlikte gönderildiklerinden, göreve hazır olanı bulmak için tüm matematiği yapmaktan endişelenmeniz gerekmeyecek.

Farklı sistemlerin madencilik verimliliği, bir saniyede gerçekleştirebileceği karma sayıların tükendiği gücün bölünmesiyle elde edilen oran kullanılarak karşılaştırılabilir.

Hashing hızı / güç tüketimi = madencilik verimliliği

 • Faturalarınızı kontrol edin

Sistemi kurduktan sonra  devam eden kârınızı hesaplamak için bilmeniz gereken temel şey, elektriğinizin maliyetidir. Son faturanıza bir göz atın. Güç ücretleri kazandığınızdan daha fazla gelirse, açıkçası bu durum iyi bir iş modeli değildir.

 

 • Bilmeniz gereken bazı sorunlar

Tüm para birimlerinin zorluk seviyesi zamanla artmaktadır . Bu ekipmanınızın madeni paralar veya maden hisseleri kazanma şansınızı azaltacak bir gerçektir. Sonuç olarak, en uzun süre boyunca kârlı bir şekilde mayın almak için, karşılayabileceğiniz en iyi ekipmanla başlamak önemlidir.

Kullandığınız para biriminin oynaklığı uzun vadeli karlılığınızı da etkiliyor. Fiyat aniden düşerse, düşük fiyata satma ya da değer artana kadar madalyonlarınıza asılı kalma seçeneğiyle karşılaşacaksınız. Birinci durumda, ekipman ve elektrik harcamalarını telafi etmek için daha uzun süre maden tutmanız gerekir.

Madencilik sistemini serin tutmak

Sıcaklık arttıkça madencilik etkinliği azalır, bu nedenle teçhizatınızın yeterli havalandırma ve soğutma olduğundan emin olun. Yukarıdada yazdığım gibi bazı Madenciler techizatlarını bileşenlerinin etrafındaki hava akışını en üst düzeye çıkarabilmek için PC kasaları yerine AÇIK madencilik kasaları kullanıyor. bunların örneklerini Google’da arama yaparak bir çok örneğini bularak kendiniz çok basit bir şekildede yapabilirsiniz.

Güç Problemleri

Bir madencilik sistemi kurarken ucuz bir PSU satın alarak tasarruf etmek mantıklı değil. Güç kaynağındaki herhangi bir dengesizlik performansa veya hatta kesintiye neden olacak bir sistem çökmesine neden olabilir, bu nedenle yüksek kaliteli bir birime yatırım yapın.

 • Karşılayabileceğiniz en iyi güç kaynağını alın.
 • Kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) kullanmayı düşünün, böylece elektrik tedarikiniz bir süre kesilirse, madencinizi de etkilemez.
 • Madencilik bilgisayarınızı başlangıçta madenciliği otomatik olarak başlatacak şekilde yapılandırın; böylece sistem çökerse ve yeniden başlatılırsa, maden çıkarmaya otomatik olarak başlayacaktır. (Bu, DIY donanımları ve ASIC’leri barındıran bilgisayarlar için geçerlidir.)

Karlılık Hesaplamaları 

Madencilerin yapmaları gereken bazı hesaplamalarla ilgili yardım için, karlılık hesaplayıcıları sağlayan birkaç web sitesi bulunmaktadır. Yatırımınızı geri ödemenin ne kadar süreceğini görmek için ekipman maliyeti, hash oranı, güç tüketimi ve geçerli bit fiyatını gibi parametreleri girebilirsiniz.

Karlılığı hesaplamak için tıklayınız

Yorum Yap

Yorum Yap