İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Masternode Nedir ? Yeni Başlayanlar için Rehber

Masternode Nedir ? Yeni Başlayanlar için Rehber

featured

Kripto eko sisteminde kar elde edebileceğiniz bir çok seçenekleriniz bulunmaktadır.Krito para borsaları güncel ticaret işlemleri , gpu & asic madenciliği , masternode gibi birçok örnek verebiliriz.

Bu makalemde sizlere Masternode nedir ? Bir Masternode kurmak için neler yapmak gerekir ? Masternode’ların kripto para yatırımcıları için yararları nelerdir ? öğrenmek için hadi konuya ;)

Masternode Nedir?

Masternode, tam işlevli bir node veya MN işlevinin bulunduğu herhangi bir kripto paranın blok zinciriyle tamamen senkronize edilmiş ve  7 gün 24 saat çalışan bir kripto para cüzdanı diyebiliriz.

Masternodlar işlevselliği normal node’lardan birkaç şekilde farklıdır.Bitcoin / Litcoin’de tam bir node olduğu gibi tam blok zincirini tutmak ve blokları / işlemleri aktarmaktan başka birkaç işlev yerine getirmektedirler.

Bu node’ların gerçekleştirdiği bazı özel işlevler şunlardır ;

 • İşlemlerin mahremiyetinin arttırılması
 • Anında işlem yapmak
 • Yönetime ve oylamaya katılmak
 • Kripto bütçeleme ve hazine sistemini etkinleştirme

Bu matternodlar bağımsız değildir,merkezi olmayan bir ağ oluşturmak için diğer bu tür node’larla iletişim kurarlar ve genellikle kısaca MN olarak adlandırılırlar.

Şimdi kafanız karışmış olabilir , panik yok ;) bununla ilgili ” crypyosquanch ” bir makalesinde yazdığı bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum.

” Bu işin öncüsü $Dash’ ten örnek vermek istiyorum. 1000 adet Dash’e Masternode kurabiliyorsunuz. Masternode çalıştırmak için 1000 tane dashi cüzdanınızda tutuyorsunuz (depozito gibi düşünün) ve bu coinleri eksiltirseniz masternode çalışmıyor…
Ayrıca masternode kurduğunuz walletı bir bilgisayarda 7/24 açık bırakmanız gerekiyor. Masternode kurmak ve sürdürmek (elektrik faturası) maliyetli bir iş olduğu içinde blok ödüllerinden bir kısmını tıpkı minerlar gibi siz alıyorsunuz… Bu da işin sosyal kısmı yani mining ekran kartlarına gerek kalmadan mining yapar gibi blok ödülü kazanabiliyorsunuz topluluğun işleyişine katkıda bulunabiliyorsunuz.
Her coinin masternodesi yok çünkü her coinin üretilme algoritması farklı mining yapılan bir coinin (Proof of Work) işlemleri onaylatmak için masternodelara ihtiyacı yok haliyle genelde Proof of Stake coinlerin masternode ları var.

Her masternode kullanan coinin istediği depozito miktarı farklılık gösterebilir mesela dash 1000 iken waves 10.000 strat ise 250.000 tane ilgili coinden istiyor… ”

Bir Masternode kurmak için neler yapmak gerekir ?

 • Bu kripto paraya asgari bir miktarda para gerekiyor. ( örneğin DASH MN için 1000 DASH birime, PIVX MN için 10,000 PIVX birimine ihtiyacınız vardır.) Dolayısıyla bu minimum sayı, kriptodan kriptoya göre değişir
 • Bu olay 7×24  çalışacağı için bu cüzdanı barındıracak bir VPS ‘ye veya sunucuya ihtiyacı var.
 • Bunun için özel bir IP adresi gerekiyor.
 • Blok zincirini kurmak için de biraz depolama alanına ihtiyacı var.

Bunlar, herhangi bir masternode kripto durumu için hemen hemen aynı gerekliliklerdir.

Masternode’ların kripto para yatırımcıları için yararları nelerdir ?

Bir çok farklı kripto para biriminin ,bir MN operatörünün uygun bir şekilde aylık veya haftalık gelir elde edebileceği farklı teşvik modelleri vardır. Buna pasif gelir diyoruz.

Bir masternode çalıştırmanıza izin veren bir kripto paraya yatırım yaptıysanız, bunun kazanç  seçeneklerini kesinlikle incelemeniz gerekir.

Başka bir not düşmek gerekirse de , yalnızca bir masternode çalıştırmak için yatırım yapıyorsanız, yatırım için doğru para birimi seçmeniz gerektiğidir. Yatırımla yüzdesel getiriyi karşılaştırmalısınız. Kısacası, akıllıca ROI’nızı hesaplamalısınız.

Şu an itibariyle, pazarda bir çok masternode çalıştırmanıza izin veren sayısız kripto var, ancak hepsi sağladığı yetersiz teşvikler nedeniyle çalışmaya değer değil.

Mesela gene araya kısa bir not ekleyerek Şuan birkaç Dash örneği falan verdim bunu hemen yapmak isteyen arkadaşlar olacak biliyorum bu konu hakkında  cryptosquanchmakalesinden bir kesit paylaşmak istiyorum ;

” Dash almaya koşanlar için $Dash için tren kaçtı 1000 Dash bugun 1 milyon dolar ediyor dashi 1 dolardan alanlar ise (darkcoin zamanından) 1000 dolar yatırım ile yıllık 100.000 dolar kazanıyorlar…
Masternode coinler pasif getiri sağladığı için piyasadan 1000’er 1000’er çekilip (dash için) cüzdana atılıyor, harcanamıyor hem devamlı alım baskısı hem de sirkülasyondaki miktarın azalmasıyla fiyatında artmasına yol açıyor yani sizin pasif gelir gitgide artıyor.

Peki ne kadar getiriyor masternode ya da kaç para kurması bu masternodeları ?

Mesela 1 numaradaki shitcoinin masternodesını açmak 5000 USD gerektiriyor yatırımın geri kazanımı 15 gün… ama bu tip coinler tehlikeli yani düşük hacimliler bir anda sizin coinin fiyatını yerin dibine sokabilirler sizin yatırım geri kazanımı yıllar sürebilir… ”

Bir Masternode nasıl seçebilirsiniz ?

Bu soru aslında bu işin en zor kısmı diyebiliriz. Büyük bir araştırma , takip ve bilgi gerektiriyor.

Süreçi şöyle sıralayabilirsiniz ;

 1. https://masternodes.online veya https://masternodes.pro// adreslerini kontrol etmeyle başlayabilirsiniz.
 2. İyi yatırım getirisi ve maliyetle bir kripto para aramaya çalışın
 3. Bir MN için gerekli olan yol haritasına ve kripto paralara bakmak için resmi web sitelerini ziyaret ederek MN ile ilgili paylaştıkları bilgileri inceleyin.
 4. https://bitcointalk.org/index.php?board=159.0 adresini ziyaret edin ve topluluğun coin hakkında neler söylediklerini inceleyin , yorumları okuyun.
 5. Github’u ziyaret edin ve dev’in ( geliştirici ) aktif olup olmadığını kontrol edin
 6. Kripto para biriminin Aktif bir topluluğu olup olmadığını öğrenmek için sosyal medyayı kontrol edin.

Şimdilik bukadar umarım birşeyler öğrenebilmişsinizdir. Bu makaleyi hazırlarken kendi makalesinden bir kaç alıntı yaptığım ” cryptosquanch teşekkür ederim.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (6)

Popüler Yorumlar
 1. Merhabalar Selman Bey,

  Öncellikle teşekkür ederiz,MN yapmak istediğiniz coine göre bazı kurulum farklılıkları oluşabiliyor ancak genelde hepsi Kurulum aşaması olarak birbirine benzer şeyler göstermekte bunu en sağlıklısı MN yapmak istediğiniz kripto paranın kendi resmi sitesinde MN işlemleri ile ilgili paylaştığı mutlaka bir kurulum rehberi bulunur oradan gerekli adımları yaparak ilerleyebilirsiniz.Masternode’da en sağlıklı ve güvenli bir sonuç almak istiyorsanız bence güvenli bir VPS kiralayarak oradan gerekli kurulumları gerçekleştirmeniz olacaktır. Ama ben kendi bilgisayarımda yapıcam diyorsan oda sana kalmış tabi :)

  Kolay gelsin..

 2. Evet Ahmet Bey, VPS kiralayarak bu işlemi yapabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
 1. vps veya sunucun 7/24 acik olmasindan baska onay vs islem yapiyormuyuz yoksa sadece acik olmasi yeterli mi hocam?

 2. Öncelikle sitenizde aradığımız her bilgiyi bulabiliyoruz, araştırmalarınız ve bilgiler için teşekkürler.
  Masternode yapmak istiyorum bana yardımcı olurmusunuz ? Yapım aşamaları karışık geldi ? Yaparken hata yapmak istemiyoum. sadece statik ip alsak yetmiyorumu ? vps sunucuda almamız gerekiyormu ?

  • Merhabalar Selman Bey,

   Öncellikle teşekkür ederiz,MN yapmak istediğiniz coine göre bazı kurulum farklılıkları oluşabiliyor ancak genelde hepsi Kurulum aşaması olarak birbirine benzer şeyler göstermekte bunu en sağlıklısı MN yapmak istediğiniz kripto paranın kendi resmi sitesinde MN işlemleri ile ilgili paylaştığı mutlaka bir kurulum rehberi bulunur oradan gerekli adımları yaparak ilerleyebilirsiniz.Masternode’da en sağlıklı ve güvenli bir sonuç almak istiyorsanız bence güvenli bir VPS kiralayarak oradan gerekli kurulumları gerçekleştirmeniz olacaktır. Ama ben kendi bilgisayarımda yapıcam diyorsan oda sana kalmış tabi :)

   Kolay gelsin..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir