1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Modeminizin sinyal gücünü arttırabilemeniz için birkaç ipucu

Modeminizin sinyal gücünü arttırabilemeniz için birkaç ipucu

featured

İnternette birşeylere bakmak için dolaşırken , Film , Müzik , ya da Online Oyun oynarken bir şekilde modemizde kesinti sorunları yaşıyor yada Evinizde veya iş yerinizde zayıf sinyal sorunumu yaşıyorsunuz ? Kablosuz Modemin sinyal gücünü arttırmakta zorluk mu çekiyorsunuz ? Bu makale ozaman tamda size göre Kablosuz modeminizin sinyal gücünü kolayca daha uzaka taşıyabileceğiniz birkaç ipuçu içeriyor.

  • Modeminizi daha yüksek bir konuma konumlandırın.

Wifi sinyalinin ahşap bir dolap veya metal şeyler wifi sinyallerini sınırlar ve engelleyebilir.Cihazlarınız ve modem arasında nekadar  çok engelle karşılaşırsanız okadar parazitlenme ihtimaliniz yüksek olur.O yüzden evinizde güçlü bir sinyal almak istiyor iseniz Modeminizi daha yüksek bir noktaya yerleştirmeyi denemelisiniz. Bu sayede parazit azaltma ve wifi sinyalinin cihazlara daha fazla ulaşabilmesinde yardımcı olmuş olursunuz.

  • Modeminizin antenlerini değiştirin.

İnternet servis sağlayıcınız kayıt olduğunuzda zaman size genellikle yüksek kaliteli olmayan çok yönlü antene sahip varsayılan bir modem sağlar.Bazı modemlerin antenlerini değiştirme özelliği sayesinde yüksek kazançlı antenler sağlanabilir.( Örnek : ZyXEL VMG-3312 B10D V2 )

Varsayılan modeminiz yerine Antenleri değiştirilebilir ve yüksek kazançlı bir antenle değiştirdiğinizde belirli bir yönde sinyal gönderir ve bu yönde size daha iyi bir sinyal aralığı ve güç sağlar.Erişim noktanızı yüksek kazançlı antenlerin yönüne göre yerleştirdiyseniz eğer modem aralığını % 25 ile % 40 arttırabilirsiniz.

  •  Modeminizin iletim gücünü arttırın.

İletim seçeneğini arttırma seçeneğini sunan bazı modemler var.Böyle bir modeminiz var ise mümkün olan en yüksek menzili elde etmek için bu modemi arayüzünden maksimuma ayarlayabilirsiniz.

  • Modemin yazılımını güncelleyin.

Modemin yazılımı cihazın beyni gibidir.Temel olarak cihazın geri kalan kısmının çalışmasını sağlayan temel yazılımdır.Diğer modern  teknolojilere benzer şekilde modem üreticileri , modemin performansını , hızını  ve güvenlik kusurlarını gidermek için ürünlerini güncellemek ve yeni  düzenlemeler yapmak için çaba gösteriyor.Modemlerin hepsi yönetici portalından firmware güncellemesi yapmanıza izin verir. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız modeminizin kullanım kitapçığını veya sahip olduğunuz modemin teknik destek hattı ve ya internet sağlayacınızdan yardım alabilirsiniz.

  • İdeal bir kanal seçin

Kablosuz modemler söz konusu olduğunda birkaç farklı kanal veya frekans üzerinden yayın yapıyorlar.Tüm kanallar 2.5 Ghz aralığında bulunur.Ancak buna bağlı olarak kanalın performansını belirleyen bazı faktörler vardır.Bunu bazı cep telefonlarında veya bilgisayardan yönetebileceğiniz uygulamalarla daha boş bir kanal seçerek değiştirmenizi böylece daha boş bir kanalda daha iyi performans sahibi olabilirsiniz.

  • Kablosuz Tekrarlayıcılar Kurun

Daha önce kablosuz tekrarlayıcı duymamış olabilirsiniz.Bu cihazlar modeminizden sinyali alıp gücünü arttırarak tekrar ileten bir elektronik donanımdır.Buna örnek olarak mesela evinizde kullandığınız bir modemin ortalama 10 mt ‘lik bir yayın gücünü 15 mt ye yapmak istiyorsanız bu cihazı orta bir noktaya koyarak sinyal gücünüzü biraz daha ileri bir noktaya taşıyabilirsiniz. Bu cihazlar çok yüksek fiyatlara sahip olamamak ile birlikte evinizde veya işyerinizde çok kolay bir kurulum sayesinde kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap