1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Oyun için Ne Kadar RAM Gerekir 4GB Vs 8GB Vs 16GB RAM

Oyun için Ne Kadar RAM Gerekir 4GB Vs 8GB Vs 16GB RAM

featured

RAM, bilgisayarda ağır oyunlar ve yazılım çalıştırmamız gerektiğinde önemli bir rol oynayan en önemli bileşenlerden biridir. Böylece, oyun oynamak için özellikler belirlerken RAM’i bir merkez sahne haline getirmenin o kadar önemli olup olmadığını görmek için oyun için 4GB Vs 8GB Vs 12GB Vs 16GB RAM önerilir. Ve bu soruyu cevaplamak için, oyun için ne kadar RAM gerekiyor?

En yeni oyun oynamak için donanımları olmayan ya da ihtiyaçlarını karşılamak için bütçeli bir PC isteyenler, ortak bir soru, RAM miktarıdır. İster e-spor kariyeri konusunda daha iddialı iseniz 4GB, 8GB, 12GB, 16GB veya 32GB olsun.

Bilgisayarınızda dolaştırılmanız gereken RAM miktarı, sizi laggy kareleri, düşük bit hızları ve oyun sırasında çökmelerden dolayı utandırmak yerine en azından ortalama oyun performansının üstünde performans gösterebilir mi?

Oyunlar için gereken doğru RAM miktarı hakkında bir sonuca varmadan önce RAM ve çalışması hakkında bir fikir sahibi olmalıyız. Bazı okuyuculara çocuksu gelebilir, ancak küçük bir özet beyin hücrelerini yeniler.

2 GB RAM’li günlük bir bilgisayara bir örnek verin, bilgisayarı İnternet’te tutmak, film izlemek ve boya kullanarak bazı fotoğraf işlemlerini yapmak gibi temel işlemleri yapmak yeterli olacaktır.

Diyelim ki yüksek bit hızı video veya x265 kodlanmış bir video oynatmak istiyorsanız, en azından 4GB’a kadar artırmak için biraz daha fazla RAM eklemeniz gerekecek. Mevcut senaryoda, bir makinenin Windows 10’u etkili bir şekilde çalıştırmak için 4GB’lık bir bellek yongasına ve Google Chrome gibi hafıza içme belleklerini kullanmaya ihtiyacı var.

RAM miktarı, ne kadar tıkanık uygulamanın kullandığınız ile orantılı olarak düşünülebilir. Dava, oyunlar için benzer, bilgisayarınızın özel bir GPU’su olduğu göz önüne alındığında, 4GB normal satranç oyunları ve düşük ayarları bazı eski ağır oyunlar için yeterince olacak.

Oyun İçin Ne Kadar RAM İhtiyacınız Var? 4GB V8GB, 12GB Vs 16GB RAM

Quantum Break ve Deus Ex – İnsanlı Bölünmüş gibi ileri teknoloji oyunların RAM gereksinimleri, önerilen şekilde 16GB’tır, cebinizdeki kağıdın ağırlığını düşürecektir. Fiyat farkı 8 GB ve 4 GB RAM çipleri arasında pek görünür değil, ancak daha büyük 16 GB RAM için fazladan para kazanmanız gerekecek.

Gündelik oyuncular için 4GB veya 6GB da iyi bir CPU ve bir GPU’ya sahipseniz, PC’nizin en yeni oyunları oynatabileceği konusunda bir memnuniyet vererek iyi çalışacaktır. Düşük kalitede GTA5’de yaya yollarını uzaklaştırabilir veya akslar, mızraklar ve 10.000BC’de Far Cry Primal’de bulunan kulüplerle oynamak mümkün olacaksınız.

Fallout 4, Adobe Premier CC ve arka planda açık bazı tarayıcı sekmeleri ile çoklu görev uygulaması, bilgisayarınızın altında 8GB’lık bir RAM olsa bile, birkaç saniye veya dakika boğulmaya kesinlikle izin verecektir.

Aklımıza gelen başka bir soru da RAM’in hızlı olması mı? Kesinlikle, yeni DDR4 eski DDR3’ten daha hızlı ve DDR5 yakın gelecekte ortak bir görüş olabilir. Açıkçası hızın avantajları var ancak performans sunma konusunda çok fazla fark yaratmıyor ve burada oyunlar hakkında konuşuyorum. Bunun nedeni, oyunlar için video RAM veya GDDR olarak bilinen farklı bir bellek türü kullanılmasıdır. AnandTech tarafından geçmişte yapılan testlerde DDR3 ve DDR4 arasında önemli bir fark bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, entegre GPU’lu DDR4’ü kullanmak daha iyi bir seçenek olacaktır.

Oyun için grafik belleği ne olacak?

Oyunlardaki grafik öğeleri işlemek için kullanılan bu bellek türü, Nvidia ve AMD gibi ayrı grafik kartlarıyla geliyor. Bu gçlü ekran kartları çarpıcı bir ayrıntı seviyesi ve yüksek FPS sunar ancak aynı zamanda çok fazla ısı üretir ve pilinizi sıkıştırır (eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız).

Tümleşik ekran kartları için sistem RAM’inizin bir kısmı video belleği olarak kullanılmaktadır ancak ayrı grafik kartlarına kurulu olan GDDR gibi performans seviyesini sağlayamamaktadır. Bu durumda, RAM hızınız kesin bir husus olacaktır.

Yani, grafik yoğun oyunlar için durum böyle. Bir sürü hesaplama içeren oyunlar için, RAM çiplerinin tüm matematik egzersizleri işlemci tarafından yapıldığı için oynamak için pek fazla parçası yoktur.

RAM’in boyutu, aynı anda kullandığınız uygulamaların alan gereksinimlerini karşılarsa fazla rahatsız olmaz. Rasgele Erişim Belleğinin temel kullanımı, bilgisayarlarınız tarafından yürütülmekte olan programlarınız için geçici bir depolama alanı olarak davranmaktır. Bunun nedeni RAM’lerin geleneksel dönen sabit disklerinizden veya hatta Katı Hal Sürücülerinden daha hızlı olmasıdır . Çalışan tüm programlarınızı 8GB RAM çipi üstesinden gelebilirse, daha yüksek 16GB, yalnızca hafif bir performans artışı sağlar.

Bir 8GB RAM yongası tüm çalışan programlarınızı işgal edebiliyorsa, daha yüksek 16GB’lık (aynı tipte) yalnızca yan yana çalışan daha fazla program ekleme açısından size fayda sağlayacaktır.

Çoğu oyunu oynamak için sadece 8GB RAM’e mi ihtiyacım var?

Geçmişte, benzer performans ortamlarındaki 4GB, 8GB, 16GB RAM çipleri arasındaki farkı bulmak için TechSpot tarafından yapılan karşılaştırmalı testler hakkında yazdık ve 8GB ve 16GB’lık çiplerde pek fazla fark gözlemlenmedi.

Ancak beklendiği gibi 4GB geride kaldı. 8GB ve 16GB’luk çiplerin boyundan boğa dövüşe geçmesine karşın, fiyat ve performans bakımından 8GB’ın her iki dünyanın en iyisi olduğu sonucuna varılabilir. Halen piyasaya sürülen oyunlarla adalet yaratabilir ve size tatmin edici bir oyun deneyimi yaşatır. Ancak asıl şey grafik donanımında yatar; yetenekli bir GPU, makinenizin RAM üzerindeki bağımlılığını kolayca azaltabilir.

Oyun için 8GB RAM vs 16GB RAM hakkındaki soruyu cevaplamak zorunda kalırsak, 16GB yongasına sahip olmak fazlalık değilse bol olurdu. Önerilen RAM miktarı olarak 16GB’lık daha fazla oyun görmeye başladık. Oyunlar ile çoklu görev yaparken düzenli olarak çalışıyorsanız veya önümüzdeki birkaç yıl için en düşük seviyeye gelene kadar güvenli tarafta kalmak istiyorsanız, 16GB RAM düşünün.

32GB RAM hakkında konuşmak, 2017’de oyun için çok fazla bellek önermenin abartması olurdu.

Oyun için 12GB RAM’a ihtiyacım var mı?

Şimdi, ortada düşen ve 12GB’lık bir çok kişi tarafından tercih edilen bir yonga boyutu var. Açıkçası, makinenizde 12GB bellek gerektiren Battlefront gibi oyunlar var. Öyleyse, böyle kitaplara girerseniz, RAM miktarını düşünebilirsiniz. Ve bu, 8GB çipin üzerinde hafif bir çok görevli kenar sağlayacaktır.

PC’nizin belirli bir oyunu oynayıp oynamayacağını nasıl kontrol edebilirim?

Oyun için gerçekten ne kadar RAM’e ihtiyaç duyduğunuzun cevabını tek bir atışta çözebilirsiniz. Ancak bir dahaki sefere bir RAM yükseltme veya yeni bir PC satın almayı planladığınızdan emin olun, herhangi bir mucize yapmayacağından yalnızca fazla miktarda RAM eklemeyin. Referans için Sistem Gereksinimleri Laboratuarını ziyaret edebilirsiniz . Kendi yardımcı programı, bilgisayarınızın donanımını tarayıp makinenizin belirli bir oyun unvanını kullanıp çalışmadığını kontrol etmenizi sağlar.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap