İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Pasif Gelir için Blockchain Tabanlı Seçenekler

Pasif Gelir için Blockchain Tabanlı Seçenekler

blockchain-3750157_1280

Ticari kripto para birimleri, merkezi olmayan dijital devrimden kazanmanın tek yolu değildir.Ethereum blok zincirinde ve bir diğerinin ardına çıkarılmasından sonra ve diğer platformlarda piyasaya sürülmesi beklenen daha çok sayıda dapp ile kazanma fırsatları artmaktadır.

Ancak blok zincir devriminden gelir elde etmek, bir dapp veya günlük alım satımlardan çok daha kolay olabilir.Bazı kripto para birimlerini toplayarak pasif gelir elde etmek mümkündür.

Pasif Gelir için Blockchain Tabanlı Modeller

Dijital varlıklarınızda, kripto para birimleriyle düzenli getirilere izin veren birkaç model var.

Madencilik / Proof-of-Work

Madencilik , ilk günlerinde oldukça büyük bir ilgi ile kullanılıyordu, ancak bu yüksek rekabet nedeniyle daha az ve daha az karlı hale geldi. Özellikle Bitcoin ve Ethereum gibi daha büyük kripto para birimleri için madencilik, büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirmektedir ve bu yatırımın geri dönüşü, kar elde etmek için birkaç yıl sürebilir.

Ucuz elektrik elde etmenin bir yolunu bulursanız başarılı olmak için bir şans var , ancak yine de büyük bir ​​yatırıma ihtiyacınız olacak. Madencilik daha küçük kripto paralar için hala karlı olabilir, ama madencilik alanı süper rekabetçi hale geldikçe, kripto paraların değer kaybetmesi riski de çok daha yüksektir.

Eğer madencilik ile ilgilenmek istiyorsanız , GPU madenciliği yapabileceğiniz bazı coinlerin nasıl yapıldığını buradan bilgi alabilirsiniz.

Masternodes

Özellikle popüler kripto para birimleri için bir masternode çalıştırmak , hala inanılmaz karlı olabilir. Basitçe söylemek gerekirse, merkezi olmayan bir ağda masternode sunucu olarak işlev görür. Masternode , anlık ve özel işlemler gibi düzenli düğümlerin yapamadığı benzersiz işlevleri tamamlamak için kullanılır.

Bir masternode çalıştırarak,ağda büyük miktarda yerel kripto paralarını bulundurmayı gerektirir.Ağı desteklemek için bu kadar büyük miktarda kripto para bulundurma karşılığında, ağın kripto para biriminde bir miktar ödüllendirilirsiniz.

Bir masternode çalıştırmakla ilgileniyorsanız, buradan Masternode nedir ? tüm bilgileri buradan öğrenebilirsiniz.

Proof-of-Stake (PoS)

POS modeli kripto para madenciliği için PoW modeline alternatiftir. Kripto para birimleri için donanım yoluyla madencilik yapmak yerine, PoS blok zinciri kullanan kripto para birimlerini Staking wallet’larda tutulur. Bu modelde, Wallet’larda tuttuğunuz paralar arttıkça, cüzdanınız bir sonraki bloğu çözecek ve bu sayede daha da fazla para kazanacaksınız.

Bu bir dezavantaj olarak görülebilir, çünkü bu modelden kazanma şansınız, ilk etapta yatırdığınız para miktarına bağlıdır. Ancak bir üst seviye, herhangi bir zamanda stoklarınızı durdurabilmeyi ve satmayı bırakabilmenizdir.

Popüler Pasif Gelir Coinler

Gördüğünüz gibi hodling yaparak fazladan kripto para sağlamanız için birçok yol var.

NEO

Blockchain platformu NEO, sahiplerine yerel kripto para birimini ödüllendiriyor. Bu ödülü kazanmak basit, çünkü yapmanız gereken tek şey NEO’nuzu resmi bir NEO cüzdanında saklamak . Binance aynı zamanda NEO madeni para sahiplerini de ödüllendiriyor, ancak bu bir borsa olduğundan, özel anahtarları tutmuyorsunuz ve bu yüzden de kripto paralara sahip olmuyorsunuz.Bu yüzden NEO’nuzu bunlardan çıkarın.

NEO sahipleri, işlem için ödeme yapmak için platformda kullanılan token olan GAS ile ödüllendirilir. Bu, NEO blok zincirinde işlemler olduğu sürece GAS’ın talepte bulunacağı anlamına gelir ve bu nedenle de değer kazanır,bu da ücretsiz GAS tokenlari oldukça tatlı bir anlaşma olarak kabul eder. NEO sahipleriniz için GAS ödülünü burada hesaplayabilirsiniz.

KucoinShares

KucoinShares (KCS), giderek popülerleşen kripto para birimi borsası olan Kucoin borsasının yerli tokeninidir.KCS, borsayı geliştirmek için finansman çekmek için kullanıldı ve karşılığında Kucoin, günlük kârlarını KCS sahipleriyle paylaştı.

Kazanılan işlem ücretlerinin % 50’si, günlük olarak KCS sahiplerine, sahip oldukları KCS sayısıyla orantılı olarak ödüllendirilir. Bu yüzde zamanla azalacak, ancak işlem hacimlerinin artması bekleniyor, dolayısıyla net ödül az ya da çok kararlı kalacaktır. Burada KCS tutmak için pasif gelir hesaplayabilirsiniz.

ARK

Ark ,Delegated Proof-of-Stake uzlaşma mekanizması kullanmaktadır.Bu model en iyi temsilci demokrasisi olarak tanımlanır ve buradaki hak sahipleri kendilerini temsil edecek delegelere oy verir. Oylama resmi Ark cüzdanı ile Ark paraları ile yapılır. Burada seçim yapabileceğiniz tüm delegelerin listesini bulabilirsiniz.

Temsilciler, işlem ücretlerini ve aralarında Ark paralarını ödemelerini aldıkları işlemleri doğrulamak ve ağı güvenceye almakla yükümlüdürler. Eğer delegeler görevlerini yeterince yerine getirmezlerse veya seçmenlerinin taleplerine boyun eğmezlerse, Ark temsilcileri diğer delegelere oy vererek bunları değiştireceklerdir. Tam bir açıklama için bu blog yayınına bakabilirsiniz.

PIVX

PIVX , Dash’ın bir çatalıdır,ancak Dash’ın tersine, gizliliğe güçlü bir şekilde odaklanır. PIVX kripto paralarının çıkarılması için bir Proof-of-Stake mekanizması kullanıyor. NEO’ya benzer şekilde PIVX, para varlıklarını dijital varlıklarını PIVX cüzdanında saklamak için ödüllendiriyor .Ne kadar küçük olursa olsun, herkes bunu yaparak kâr payı kazanabilir ve kâr payı alabilir.

Ancak PIVX ödünç alma yoluyla ödüller kazanmak için önemli bir önkoşul vardır,cüzdanınızın açık ve çevrimiçi olması gerekmektedir. Cüzdanını sadece yarım gün çalıştırırsan, ödüllerin yarısını alırsın. Ödülleri hesaplamak için buraya tıklayın.Staking yoluyla kazanabilmek için, PIVX blok zincirini yüklü cüzdan üzerinden indirmeniz gerekir; bu da birkaç saat sürebilir.

SIA

SIA , merkezi olmayan bulut depolama yoluyla, yedek dijital depolama alanlarını kiralayarak herkesin para kazanmasına izin veriyor. Bu şekilde, platform tüm dünyada kullanılmayan sabit disk kapasitesinden yararlanıyor. Üçüncü taraflardan geçmek yerine, SIA’nın bulut depolama alanı, yedek depolama kapasitelerini paylaşarak kazanan kullanıcılarına dayanmaktadır. Depolama sağlayıcıları,anlaşmanın sonuna kadar yaşadıklarını ve depolama sağlamak için ödeme aldıklarını garantilemek için akıllı sözleşmelere girerler. Siacoin nedir ? Merak edenler için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Dolayısıyla, sabit sürücülerinizde çok fazla alanınız varsa, SIA platformunda para kazanmaya başlayabilirsiniz. Açık bir pazar olduğundan, depolama sağlamak için SIA coinleri elde edilen gelir dalgalanıyor ve SIA bulutunun daha fazla kullanıcı kazanması durumunda bir dengeye doğru ilerleyecektir. Burada depolama sağlamak için tüm araçları bulabilirsiniz .