İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kripto Para
 3. Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot (DOT) Nedir?

Polkadot, birden fazla blok zincirini tek bir ağa getirerek zincirler arası iletişimi ve birlikte çalışabilirliği büyük ölçüde basitleştiren yeni nesil bir blok zinciri protokolüdür.

Polkadot Nedir

Polkadot ( DOT ) Nedir?

Polkadot, birden fazla blok zincirini tek bir ağa getirerek zincirler arası iletişimi ve birlikte çalışabilirliği büyük ölçüde basitleştiren yeni nesil bir blok zinciri protokolüdür.

Polkadot ağının en kritik bölümleri Relay Chain, Parachains, Parathreads ve Bridges ‘tır. ( Bu bölümler hakkında daha fazla bilgi alabilmek için Polkadot Wiki’ye bakabilirsiniz.)

 • Relay Chain  : Polkadot ağının bel kemiğidir ve Parachains ‘ler arasındaki ana iletişim merkezidir. Bu zincirdeki doğrulayıcılar tüm parachainlerden blokları kabul ediyor ve böylece tüm ağ için güvenlik sağlıyor.
 • Parachains :  Polkadot ağına zincire özgü özellikler sağlayacak ve Relay Chain’in üzerinde çalışacak bağımsız blok zincirleridir.
 • Parathreads : Özel bir parachain slotu kiralamaya gerek kalmadan Polkadot güvenliğine geçici olarak (blok bazında) katılmak için bir fikirdir. 

Polkadot ekosistemindeki tek bir blok zincirine  Parachain , Ana zincire Relay Chain adı verilir. Buradaki fikir, Parachain ‘lerin ve Relay Chain ile her zaman kolaylıkla bilgi alışverişi yapabilmesidir.

Herhangi bir geliştirici, şirket veya birey, kripto para birimleri ve merkezi olmayan sistemler oluşturmak için bir çerçeve olan Substrate aracılığıyla özel Parachain ‘lerini çalıştırabilir. Özel zincir Polkadot ağına bağlandığında, ağdaki diğer tüm Parachain ‘lerle birlikte çalışabilir hale gelir.

Çapraz zincir uygulamaları, ürünleri ve hizmetleri oluşturmak, bu tasarımla çok daha kolay hale gelmelidir. Veri veya varlıkların çapraz blok zinciri aktarımı daha önce büyük ölçekte mümkün olmamıştı.Bu farklı parachain ‘lerdeki verilerin güvenliğini sağlamak ve doğrulamak, bu doğrulayıcıların küçük bir setinin birden fazla parachain ‘i güvence altına alabildiği ağ doğrulayıcıları aracılığıyla yapılır. Bu doğrulayıcılar, ölçeklenebilirliği artırmak için işlemlerin birden çok parachain’e yayılmasını da sağlar.

DOT Nedir ?

DOT, Polkadot ağının yerel para birimidir. Bu token için birkaç kullanım durumu vardır.Bunlar ;

 • Her şeyden önce, token sahiplerine tüm Polkadot platformunun yönetim haklarını verir. Bu, ağ ücretlerinin belirlenmesini, genel ağ yükseltmelerinin oylanmasını ve parachain’lerin konuşlandırılmasını veya kaldırılmasını içerir.
 • Ağın çalışması için stake etmek. 
 • Polkadot’a bir parachain olarak bir zincir bağlamak için bağlanacak.

  Üçüncü seçenek, bağlanma için DOT kullanmaktır. Polkadot ekosistemine yeni Parachain ‘ler  eklendiğinde bu gereklidir. Bir bağlanma süresi boyunca, bağlı DOT kilitlenir. Bağlanma süresi sona erdiğinde ve parachain ekosistemden çıkarıldığında serbest bırakılır. 

Polkadot Kurucuları

Polkadot, merkezi olmayan web için çabalayan Web3 Vakfı etrafındaki bir ekip tarafından kuruldu. Polkadot’un önde gelen figürü, bazılarınızın Ethereum’un Ethereum’un kurucu ortağı ve CTO’su ve Solidity akıllı sözleşme programlama dilinin yazarı olarak bildiği bir Dr. Gavin Wood‘dur.

Polkadot’un kurucu ortağı, Thiel Üyesi ve Rust programlama dili topluluğunun en seçkin üyelerinden bir Robert Habermeier de var . Merkezi olmayan ağlar, dağıtılmış sistemler ve kriptografi araştırma ve geliştirme konusunda çok sayıda deneyime sahiptir.

Son olarak , bir Oxford Üniversitesi mezunu olan Peter Czaban , temelde nicel fiyat modelleri, makine öğrenimi ve diğer ilgili alanlarda çalışan finans ve veri endüstrilerinden bol miktarda deneyime sahip.

 

 

Bu yazı Polkadot kaynaklarından Türkçe çeviri yapılarak hazırlanmıştır. İçerikte yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi değildir. Bilgiler bağımsız bir şekilde kullanıcılar tarafından doğrulanmalıdır. Sunulan bilgilere bağlı olarak ortaya çıkabilecek herhangi kayıp veya zarardan dolayı sorumluluk kabul edilmez.

Yorum Yap
Yazı Kaynakları
Polkadot
Polkadot Wiki
Polkadot Resim Kaynak

Yorum Yap