1. Ana Sayfa
  2. Nedir?
  3. Raiden Network Nedir ? RDN Nasıl Satın Alınır ?

Raiden Network Nedir ? RDN Nasıl Satın Alınır ?

raiden-network

Raiden Network ve onun ilişkili kripto para birimi, Raiden Network Token (RDN), Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve işlem yapma sürelerinin eksikliğine karşı bir zincir dışı çözümdür .

Raiden çok temel ve güçlü kavramlar ile kuruldu.

  1. Küresel ödemeler, yaklaşık 2 trilyon dolarlık bir yıllık gelire sahip, inanılmaz derecede kârlı bir sektördür .
  2. Blockchain teknolojisinin mevcut kısıtlamaları, bu endüstrinin yeterli nüfuzuna izin verecek kadar ölçeklenemez. Bu nedenle tamamlayıcı bir çözüm ihtiyacı.

Blockchain’in daha hızlı ana akım benimsemesinden vazgeçmesini sağlayan en büyük etkenlerden biri, gereken işlem gücü ve işlemlerin onaylanması için gereken süredir.

Ödeme kanallarının, özellikle Lightning Whitepaper  tarafından ilk kez tarif edilen türlerin tanıtımı, şu anda blockchain teknolojisine olan ölçeklenebilirlik ve tıkanıklık sorunlarını düzeltmeyi amaçlamaktadır.

Lightning Network, Bitcoin blockchain üzerinde çalışırken , Raiden, Ethereum ağı için karşılaştırılabilir bir çözüm sunuyor.

Raiden Ne Yapar?

Raiden, ağ tıkanıklığına neden olan sorunları ve Ethereum ağında yavaş işlem sürelerini ele alır.

Bunun arkasındaki mantık oldukça basittir. Ethereum ağının saniyede 100.000.000.00 işlem yapabilmesi gerektiği tahmin edilmektedir. Bu sayı, Visa sisteminin şu anda sahip olduğu kabaca iki katı olarak hesaplanmaktadır.

Kripto para birimi ödemelerinin küresel olarak benimsenmesinin yeni norm olduğu bağlamda, kripto para birimlerinin cari borç / kredi kartı standartları ile rekabet etmesi gerektiği anlamına gelir. Visa işlemlerinin sayısını Mastercard’ınkiyle birleştirin ve amaç için kaba bir ölçütünüz var. Ham, ama başlamak için iyi bir yer.

Ethereum ağı, bu numaranın büyük bir kısmına büyük ölçüde düşer ve şu anda idare edebileceği maksimum bir saniyede 15 işlemdir.

Aşağıdaki, Raiden’nin sağladığı özelliklerden sadece birkaçıdır.

  • Ethereum üzerinden şu anda mümkün olmayan ucuz işlemler . Raiden, Ethereum ağ işleminde madencilerden önce çoklu işlemlerin zincir dışı kalmasını sağlayacak ve işlemi onaylayacaktır. Bunun kısa sürede nasıl çalıştığını ele alacağız.
  • Genel muhasebede gösterilmeyen özel işlemler .
  • Bir saniyeden daha kısa süren hızlandırılmış aktarım onayları .

Raiden Nasıl Çalışır?

Raiden, yeteneklerine ekleyerek, Ethereum’un bir uzantısı olarak düşünülebilir.

İşlevselliği göstermek için bir örnek kullanacağız ;

X, Y ve Z olmak üzere üç ayrı partimiz olduğunu varsayalım. X, MKR’den Z’ye bir ERC-20 10 token göndermek istiyor (biz onlara Xander ve Zack diyeceğiz).

Xander ve Zack blok zincirde standart bir işlem yapabilirler, ancak nihai miktarın 10 MKR’ye ulaşacağından emin değiller. Bunun yerine, bir ödeme kanalı açmaya karar verirler.

Bu işlem işlem tamamlanmadan, 10 MKR’yi Ethereum blockchain üzerindeki emanete etkili bir şekilde yatırmaktadır.

Şöyle düşün : Xander Zack’in yolunu çakıl ile doldurur ve henüz kaç metre küplük çakıl gerektiğini bilmez. Kullanılabilecek tam miktar için korunmak istiyor ve bu yüzden Zack, ödeme kanalını emanetteki tam tutarla açıyor.

Sürüş yolu tamamlandıktan sonra, beklenen çakılın sadece % 80’ini kullandıklarını ve böylece akıllı kontratın nihai miktarın 8 MKR olacağı söylendiğini kabul edebilirler. İşlem blok taşında tamamlandığında, 8 MKR Xander’in cüzdanına yatırılırken, 2 MKR Zack’e iade edilir.

Bu, bu işlemin, gereksiz karmaşıklık katmanlarıyla başa çıkılması için inanılmaz derecede verimsiz bir yol gibi görünüyor.Ancak kendi başına geldiği yerde üç veya daha fazla taraf eklediğimiz zamandır.

2 Derece Ayrıştırma

Xander’in arkadaşı Yvonne’u karışıma atalım.Yvonne Zack’in karşısına geçer ve onunla işlem yapmak ister. Geleneksel bir işlem yapmak, engelleyici bir süre alır, büyük ücretler alır ve tüm ağın blok zincirindeki işlemi doğrulaması için çok fazla kaynak tüketir.

Yvonne daha önce Raiden Ağında bir ödeme kanalı açarak Xander ile işlem yaptı. Xander ve Zack, daha önceki işlemlerinde Raiden aracılığıyla bir ödeme kanalı açtığından, Yvonne artık ağ üzerinden bağlı oldukları için Zack ile doğrudan işlem yapabilir.

Giderek daha fazla insan Raiden kullanmaya başladıkça, işlem yapabileceğiniz kişi sayısı büyür.

Gezegendeki hemen hemen hiç kimseye en fazla altı derecelik ayırma ile bağlı olduğumuz söylenir. Gördüğünüz gibi, ağın büyümesi uzun sürmez, birçok kişi veya işletmeyle hızlı ve ucuz işlemlere izin verir.

Raiden Takımı

Raiden brainbot labs Est., tarafından kuruldu.2000 yılında Heiko Hees tarafından yaratılmış bir “blockchain geliştirme stüdyosu” . Hees, projenin ticari olarak uygulanabilir olup olmadığından emin olmadığı ilk günlerinde Ethereum ile derinden ilgileniyordu. 2014’ten 2016’ya kadar platform için çekirdek geliştirici olarak çalıştı.

Raiden’a ek olarak Brainbot, Trustlines ve Hydrachain gibi diğer projeleri için de bilinir . Brainbot, Microsoft, Intel, Cisco ve British Petroleum gibi isimlere sahip Enterprise Ethereum Alliance üyesidir .

RDN Nasıl Satın Alınır ?

Raiden Ağı bir kripto para birimi değil, bir sistem olmasına rağmen, Raiden Network token’ı (RDN) de vardır.

RDN, Raiden Ağında kullanılmak üzere ek bir değişim aracı olarak oluşturulan ve projenin finanse edilmesine yardımcı olan bir ERC-20 tokenidir. Halihazırda dolaşımda olan bu sayının yarısı ile 100 milyon RDN var. % 34’ü şu anda Brainbot tarafından tutuluyor, geri kalanı ise bir kalkınma fonu saklıyor.

Artık RDN ile kullanıcılar tarafından benimsenmekte ve dolayısıyla tanınmış bir değere sahip olmak, proje ve devam eden gelişimi için önemli miktarda sermaye yaratmıştır.

Raiden, herhangi bir ERC-20 uyumlu tokenin ucuz ve hızlı işlemesini sağlar. Ayrıca ERC-20 olmayan Eter kullanırken bu yetenekleri sağlar, ancak bu şekilde tedavi edilmesini sağlayan basit sarıcı sözleşmeler kullanır.

RDN, Binance dahil olmak üzere çeşitli borsalarda işlem görebiliyor , ancak ilk olarak Coinbase gibi bir borsadan Ether satın almanız gerekecek . Uygun hesapları oluşturduktan sonra, My Ether Wallet’ın sunduğu gibi herhangi bir ERC-20 uyumlu cüzdanı kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap