1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır ?
  3. RAM’i Sabit Sürücü Olarak Nasıl Kullanabilirim? RAMDisk Nasıl Oluşturulur?

RAM’i Sabit Sürücü Olarak Nasıl Kullanabilirim? RAMDisk Nasıl Oluşturulur?

ramdisk

Ram’i Sabit Sürücü olarak nasıl kullanabilirsiniz ? RAMDisk Nasıl Oluşturabilirsiniz ondan bahsedeceğiz.

Daha hızlı depolama her bilgisayar kullanıcısının hayalidir.Çoğu insan SSD kullanmayı seçmiş durumda ancak manyetik sabit disklerden çok daha maliyetlidir. Bununla birlikte, PC’nizde boşta çalışan RAM yükleriniz varsa, SSD’den daha hızlı olan bazı aydınlatıcı hızlı depolama ortamları oluşturmak için harika bir kaynak olabilir.

RAMDisk veya RAM Sürücüsü nedir?

RAMDisk, verileri depolamak için fiziksel RAM’inizdeki blokları kullanan sistem üzerinde oluşturulan bir sanal sürücüye verilen bir terimdir. RAM kullanarak depolama ortamı yapmak için erken teşebbüsler 1980’lere dayanıyordu. Gelişme izledi ve aslında RAM tabanlı sabit disklerimiz var. Ancak, RAM depolamanın yüksek maliyeti ve bir güç kaynağına sürekli ihtiyaç olması nedeniyle bunlar manyetik sabit diskler ve daha sonra SSD’ler kadar viral olamaz.

Neden RAMDisk’i kullanıyorsunuz?

RAM’ın bilgisayarınızdaki ayrı bir bellek parçası olmasının nedeni, hızından ötürüdür. Bir RAMDisk oluşturmak, verileri bilgisayarınızdaki mümkün olan en hızlı depolama alanına kaydetmenize olanak tanır. Bir RAM sürücüsüne yüklediğiniz programların yükleme sürelerinde belirgin bir düşüş fark edeceğinizi inkar etmek hiç bir gerçek değildir. Bunun nedeni, dosyaları sabit diskinizden RAM’e aktarmanıza gerek yoktur.

RAM Disk’i korumanın önemli özelliklerinden biri, bilgisayarınızı kapattıktan sonra verileri korur. RAM geçici bellektir ve güç kesildikten sonra hiçbir şey hatırlayamıyor.Yani, RAM Disk’te sakladığınız tüm yazılımlar ve dosyalar kaybolur.

Şimdi, burada RAM Disk’i oluşturmanın yanı sıra bilgisayarınızı kapatıp tekrar açtığınızda RAM Disk’e yeniden yüklediğinizde veriyi sabit sürücünüze saklarken RAMDisk yazılımının gereksinimini buluyoruz. Çeşitli RAM Disk yazılımı arasından seçim yapabilirsiniz bunlardan bazılarına buraya tıklayarak seçim yapabilirsiniz.

Bir RAMDisk oluşturmak için bilgisayarınızın yeterli RAM miktarına sahip olduğundan emin olun. Bunun nedeni, Windows işletim sisteminin düzgün çalışabilmesi için yaklaşık 2GB bellek ihtiyacı duymasıdır. Ve diğer yazılımlar için 1GB boş bir bellek bırakmanız gerekir. Dolayısıyla, 1GB RAMDisk oluşturmak için bilgisayarınızda en az 4GB RAM olmalıdır.

Ayrıca, 32-bit Windows çalıştırıyorsanız, desteklediği maksimum RAM 4GB’tır.Dolayısıyla, bir RAMDisk kurarken önemli bir pencereniz yok. 64 bit Windows durumunda böyle bir limit yoktur. Yani, 8GB veya 16GB yongası varsa, bellekte 8GB RAMDisk çalıştırmak daha kolay.

RAM’i Windows 10’da Sabit Sürücü Olarak Nasıl Kullanabilirim? | RAM Disk Oluştur

Windows 10 ve daha eski sürümleri için ücretli ve ücretsiz RAMDisk yazılımı var. Bedava ve ücretli seçenekler sunan Dataram RAMDisk’i duymuş olabilirsiniz. İşte bu yazılımı kullanarak RAMDisk’i nasıl ayarlayabileceğiniz şu şekilde ;

  1. Indirdikten sonra Dataram RamDisk’i yükleyin bu bağlantıyı kullanarak  (web sayfasının altına gidin).
  2. Varsayılan görünüm biraz karışıktır. Böylece, isterseniz Görünüm> Gelişmiş’e geçebilirsiniz.
  3. Şimdi, Ayarlar sekmesinin altında, RAMDisk’in boyutunu seçin. Ücretsiz sürümünde yalnızca 1023 MB’a kadar çıkabilir. Ancak ücretli sürüm 64GB’a kadar destek veriyor.
  4. Altında Yük / Kaydet sekmesine, emin olun Başlangıçta Yük Disk Image ve Kapatma Sırasında Kaydet Disk Image  işaretli edilir. Bu, PC’yi kapattığınızda dosyalarınızın buharlaşmadığından emin olabilirsiniz.
  5. Şimdi sanal diskinizi harekete geçirmek için Seçenekler sekmesini keşfedebilir veya RAMDisk Başlat’ı tıklatabilirsiniz .

Oluşturduğunuz RAMDisk, Bilgisayarım’da normal bir yerel disk olarak görünecektir. Bu şekilde RAM’inizi sabit disk olarak kullanabilirsiniz, İstediğiniz zaman yazılımı kullanarak RAMDisk’i durdurabilirsiniz. Ayrıca, Dataram penceresini kapatabilir, arka planda çalışır.

Oluşturduğunuz RAMDisk, Bilgisayarım’da normal bir yerel disk olarak görünecektir. Bu şekilde RAM’inizi sabit disk olarak kullanabilirsiniz, tam anlamıyla değil. İstediğiniz zaman yazılımı kullanarak RAMDisk’i durdurabilirsiniz. Ayrıca, Dataram penceresini kapatabilir, arka planda çalışır.

Dataram RAMDisk’i kaldırmayı planlıyorsanız, sistem sürücüsünün kök dizininde, çoğunlukla C’de bulunan görüntü dosyasını silin.

Ücretsiz ve açık kaynaklı bir RAMDisk yazılımı ile gitmek isteyenler için, Imdisk budur.ImDisk kendisini yerine bir sanal disk sürücüsü olarak tanıtır. ImDisk’i bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz .

Kurulumdan sonra, ImDisk CMD’yi kullanarak kontrol edilebilir ve aynı zamanda Denetim Masası’nda uygulamanıza erişebileceğiniz bir uygulama olarak görünür. Ayrıca,ImDisk Toolkit adı verilen değiştirilmiş bir sürümü var

RAMDisk’in boyutu konusunda sınır yoktur, ancak daha zor bir RAM Disk kurulum süreci pahasına gelir. Kabartma duygusu, bilgisayarınızda birden fazla RAMDisk oluşturabilmenizdir.

ImDisk’in GUI’sini kullanarak bir RAMDisk oluşturmak bir roket bilimi değildir, ancak oluşturulan saklama kalıcı değildir. Makinenizi yeniden başlattığınız andaki RAMDisk’in hiçbir yerde görünmemesi gerekiyor. Yeniden başlatma ve kapatma işlemlerini gerçekleştirebilecek bir RAMDisk oluşturmak istiyorsanız, Guru3D forum kullanıcısı tarafından ayrıntılandırılan CMD yöntemini takip edebilirsiniz.

Benzer şekilde, fazladan RAM’tan yararlanmak için başka RAMDisk yazılımlarını da kullanabilirsiniz. Programları, oyunları yükleyebilir veya erişmek istediğiniz her tür içeriği hızlı bir şekilde depolayabilirsiniz. Bununla birlikte, burada dikkat edilmesi gereken bir husus, RAMDisk’in günlük olarak tutulması, kapatma ve önyükleme sürelerini yavaşlatabilir. Bunun nedeni, makinenizin sabit diskteki görüntü dosyasını RAMDisk üzerindeki en son veriyle güncellemesi ve aynı şey başlatma sırasında yüklenecektir. Çoğu ücretli RAMDisk yazılımı görüntü dosyasını gerçek zamanlı olarak günceller, bu nedenle sorun kullanıcıların cebinden nakit çıkardığı durumdur.

Yorum Yap

Yorum Yap